وزیر امور خارجه اسرائیل تفهیم اتهام شد

به روز شده:  10:50 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391
آویگدور لیبرمن

آقای لیبرمن رهبر حزبی راستگراست که با برای انتخابات پارلمانی با لیکود فهرست مشترک داده است

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه سابق اسرائیل، رسما تفهیم اتهام شده است. نقض اعتماد عمومی و تقلب دو اتهام اوست. آقای لیبرمن خود را بیگناه می‌داند.

آقای لیبرمن روز جمعه ۱۴ دسامبر و پس از آنکه روشن شد پرونده تازه‌ای علیه وی به جریان خواهد افتاد از سمتش کناره گیری کرد، با این امید که هر چه سریع‌تر بی‌اساس بودن اتهامات را در دادگاه ثابت کند.

آویگدور لیبرمن رهبر حزب راستگرای اسرائیل بیتینو است که در این دوره از رقابت‌های انتخاباتی، فهرست مشترکی با حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو ارائه کرده است.

انتخابات پارلمان اسرائیل (کنست) روز ۲۲ ژانویه ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد.

ناظران می‌گویند که پرونده تازه دردسر ناخواسته‌ای برای آقای لیبرمن ایجاد می کند، به خصوص که دنی آیالون، دستیار سابق وی قرار است که در دادگاه شهادت دهد.

آقای آیالون چند هفته پیش توسط رهبر حزب اسرائیل بیتینو از فهرست انتخاباتی این حزب کنار گذاشته شده است. او پیشتر رابطه گرمی با آویگدور لیبرمن داشت.

آقای لیبرمن متهم شده که در انتصاب زیئب بن آریه به عنوان سفیر اسرائیل در جمهوری لتونی اعمال نفوذ غیرقانونی کرده است.

زیئب بن آریه پیش‌تر در بلاروس سفیر بود و متهم است که درباره تحقیقات محرمانه پلیس اسرائیل در بلاروس درباره اتهامات فساد مالی آقای لیبرمن او را مطلع کرده بود.

گزینش وی به عنوان سفیر در جمهوری لتونی توسط کمیته‌ای در وزارت امور خارجه انجام شده بود که ریاست آن برعهده دنی آیالون بوده است.

در صورت اثبات اتهامات مطرح شده علیه وزیر امور خارجه سابق اسرائیل این احتمال وجود دارد که آینده سیاسی او به خطر بیفتد چرا که دادستان‌ها مساله «فساد اخلاقی» را علیه وی مطرح کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.