سعیدی‌کیا: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌شوم

به روز شده:  09:56 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391
محمد سعیدی کیا

آقای سعیدی‌کیا در دولتهای میرحسن موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد وزیر بوده است

محمد سعیدی کیا، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی ایران اعلام کرده است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور خواهد شد.

آقای سعیدی کیا در گفت و گو با سایت مشرق نیوز گفت که به صورت انفرادی در انتخابات حضور خواهد یافت و از سوی هیچ حزب و گروهی معرفی و حمایت نشده است: "من ضمن اینکه دارم مستقل می آیم، به لحاظ سابقه، در طیف اصولگرا تعریف می شوم".

او در عین حال از خط کشی بین اصولگرایان و اصلاح طلبان انتقاد کرد و گفت نباید چهره های سیاسی را لزوما اصولگرا یا اصلاح طلب دسته بندی کرد.

آقای سعیدی کیا گفته است که در شب میلاد پیامبر اسلام (۱۰ بهمن، ۲۹ ژانویه) برنامه های انتخاباتی و "گفتمان" خود را اعلام خواهد کرد.

محمد سعیدی کیا از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ در دولت های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر راه و ترابری بود. او همچنین در دولت اول محمد خاتمی وزیر جهاد سازندگی و در دولت اول محمود احمدی نژاد وزیر مسکن و شهرسازی بود.

او در این مورد گفته است: "آیا فکر کرده اید که چرا من در دولت دوم هیچ کدام از روسای جمهور نبودم؟ -غیر از مقام معظم رهبری که در دولت دوم ایشان با نخست وزیری آقای موسوی وزیر شدم- همیشه در دولت اول بودم و در دولت دوم نبودم، چون خط مشی خاص خودم را داشتم".

او گفته است که آقای احمدی نژاد دلیل کنار گذاشتن او را "بیماری قلبی" اعلام کرد، در حالی که تعداد سفرهای استانی او پس از عمل جراحی در سال ۸۶ بیشترین بوده است.

آقای سعیدی کیا با اشاره به سابقه خدمتش در دولت و همچنین مدیریتش در بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان گفته است که سابقه مدیریتی اش از سایر افرادی که برای نامزدی در انتخابات مطرح هستند، بیشتر است.

او تأکید کرده است که "با توجه به وضعیت فعلی ملی و جهانی، در داخل کشور نیاز به تعادل، کار و تلاش فوق العاده جمعی، آرامش، جلوگیری از تقابل و درگیری و کمک به رشد و شکوفایی است و در صحنه جهانی با حفظ عزت، با تدبیر و حکمت، ارتباط موثر با جهان را لازم داریم".

آقای سعیدی کیا گفته است که به اولویت توسعه اقتصادی یا توسعه سیاسی عقیده ندارد و معتقد است که باید "توسعه اجتماعی که همان توسعه فرهنگ و مسائل مورد تأکید مقام معظم رهبری است" مورد توجه قرار گیرد.

او در مورد نحوه تأمین هزینه تبلیغات انتخاباتی خود هم گفته است که با اعلام یک شماره حساب بانکی، از مردم خواهد خواست در این زمینه به او کمک کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.