بیانیه ۱۰۴ روزنامه نگار ایرانی: به فشار بر خانواده‌ها پایان دهید

به روز شده:  11:47 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

گروهی از روزنامه نگاران در بیانیه ای نسبت به اعمال فشار بر خانواده روزنامه نگاران ایرانی خارج از کشور انتقاد کردند

در پی اعمال فشار دستگاه‌های امنیتی در ایران بر اعضای خانواده‌ گروهی از روزنامه نگارانی که در رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران مشغول به کار هستند، ۱۰۴ روزنامه نگار داخل و خارج ایران با امضای بیانیه‌ای خواهان پایان یافتن این فشارها شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "خبر می رسد دور تازه ای از اعمال فشار بر خانواده روزنامه‌نگارانی آغاز شده که در رسانه‌های جهانی به حرفه اصلی خود مشغولند. این نمونه آشکاری از نقض حقوق بشر است و این بار حقوق کسانی که هیچ نقشی در سرنوشت و شغل فرزندان و برادران و خواهران خود ندارند زیر پا گذاشته شده است".

در این بیانیه "بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا و رسانه های دیگر رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی" رسانه هایی توصیف شده اند که اعضای خانواده بعضی از کارکنانشان با فشار مواجه بوده اند.

امضا کنندگان این بیانیه با توصیف بخشی از رفتارهای انجام شده با اعضای این خانواده ها نوشته اند: "مرد نود ساله را به دستگاه اطلاعاتی فراخوانده اند که چرا فرزندت در یک رسانه خبری جهانی کار می کند. یا دختر جوانی را به حراست محل کارش احضار کرده اند تا پس از تحمل تهدید و ارعاب، گریان به خانه برگردد و به برادر خود در بیرون از ایران پیام برساند که اگر از همکاری با رسانه‌های جهانی دست برندارد، آرامش و معیشت خانواده شان در خطر خواهد افتاد. رفتاری که با خانواده‌های آنان (روزنامه نگاران در خارج از کشور) می‌شود، باید هرچه سریعتر متوقف شود."

پیشتر اتحادیه سراسری روزنامه نگاران بریتانیا (ان یو جی) در روز ۳۰ آذرماه با صدور بیانیه ای از "موج جدید ارعاب و ایجاد مزاحمت" علیه خانواده کارکنان بخش فارسی بی بی سی ابراز نگرانی کرده بود.

میشل استین‌استریت، دبیرکل اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا، ایجاد مزاحمت برای روزنامه نگاران از طریق بستگان آنها را عملی "شریرانه" توصیف کرده و گفته بود که هیچ روزنامه‌نگاری نباید به خاطر فعالیت حرفه ای خود در جهت منافع عمومی، مورد ارعاب قرار بگیرد.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، پیشتر گفته بود که اطلاع رسانی در مورد اقدامات صورت گرفته علیه این رسانه، باعث آگاهی نهادهای بین المللی از این اقدامات شده و حکومت ایران را برای توقف چنین رفتاری تحت فشار قرار خواهد داد.

اعضای خانواده کارکنان بخش فارسی بی بی سی، در گذشته هم در معرض فشار و تهدید نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته اند و برخورد با آنان، واکنش نهادهای بین‌المللی را به دنبال داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.