انتقاد صفارهرندی از احمدی‌نژاد: برخی عزل و نصب‌ها خائنانه است

به روز شده:  18:43 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

صفارهرندی در سال ۸۸ به عنوان وزیر ارشاد اختلاف شدیدی با احمدی‌نژاد پیدا کرد و از کابینه رفت

محمدحسین صفارهرندی، وزیر ارشاد پیشین ایران، روز شنبه در بندرعباس گفته است: "در شرایط فعلی که دشمنان به دنبال تفرقه و ایجاد اختلاف است، برخی حرف‌ها و عزل و نصب‌ها که در میان مردم نگرانی ایجاد می‌کند، اقداماتی خائنانه است."

این اظهارات آقای صفارهرندی سه روز پس از برکناری دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور صورت گرفت.

انتقاد آقای صفارهرندی از محمود احمدی‌نژاد به قدری تند بوده که به گزارش خبرگزاری مهر، گل‌محمد بامری، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان به نشانه اعتراض محل سخنرانی آقای صفارهرندی را ترک کرده است.

آقای صفارهرندی از آن مقامات جمهوری اسلامی که می‌گویند ولایت فقیه را تنها بر اساس قانون اساسی قبول دارند، انتقاد کرده و گفته است مقامات حکومتی نمی‌توانند ورای نظرات رهبر ایران به تصمیم‌گیری بپردازند.

هواداران آیت‌الله خامنه‌ای از رابطه نزدیک احمدی‌نژاد و مشایی انتقاد می‌کنند

هم‌زمان با اظهارات آقای صفارهرندی برخی نمایندگان مجلس هم از برکناری وزیر بهداشت انتقاد کرده‌اند. منصور حقیقت‌پور، نماینده مجلس، با انتقاد از این برکناری گفته "مگر خانم دستجردی دغدغه‌ای جز تامین ارز واردات دارو داشته که عده‌ای به جای پرداخت آن دلار به واردات غذای سگ می‎‌دهند؟"

محمدسعید انصاری، نماینده دیگر مجلس هم با تاکید بر به مصلحت نبودن عزل وزیر بهداشت گفته خانم دستجردی "به ناحق" از مقام خود برکنار شده است.

'شیاطین اطراف احمدی‌نژاد'

آقای صفارهرندی در انتقادات خود از رئیس‌جمهور ایران برخی از اطرافیان احمدی‌نژاد را "شیاطین" خواند و گفت آنان به او القا می‌کنند که اگر مواضع رهبر ایران به او نزدیک نبود، او محبوبیت بیشتری می‌داشت.

او هشدار داده که "رئیس جمهور باید در برابر این حرف‌ها هوشیار باشد."

محمد حسین صفار هرندی که وزیر ارشاد کابینه احمدی‌نژاد بود، در پی اعتراض به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به ریاست دفتر احمدی‌نژاد، به همراه غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر وقت اطلاعات از کار برکنار شد.

آقای صفارهرندی به عدم تبعیت کامل آقای احمدی‌نژاد از رهبر ایران انتقاد داشت.

البته از آن جایی که برکناری او موجب تغییر بیش از نیمی از وزرای کابینه می‌شد و می‌بایستی همه کابینه دوباره رای اعتماد می‌گرفت، آقای احمدی‌نژاد دستور برکناری او را لغو کرد.

محافظه‌کاران منتقد آقای احمدی‌نژاد معتقدند حلقه اطرافیان او با محوریت اسفندیار رحیم مشایی یک "جریان انحرافی" را به راه انداخته‌اند که به درستی از رهبر ایران تبعیت نمی‌کند و قصد دارد در قدرت بماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.