امام جمعه مشهد: از اظهاراتم در باره موسوی و کروبی سوءاستفاده شده

به روز شده:  12:59 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

آقای علم‌الهدی گفته که میرحسین موسوی و مهدی کروبی باید محاکمه شوند

احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر ایران در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، گفته است که از اظهارات دو روز پیش او در گفتگو با خبرگزاری فارس سوءاستفاده شده و تاکید کرده است که موضعش نسبت به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸، تغییر نکرده است.

آقای علم‌الهدی گفته که رهبران معترضان زمینه را برای انجام فعالیت‌های "عوامل اجرایی ضدانقلاب" در پیاده‌سازی"طرح و برنامه‌ریزی آمریکا و انگلیس" علیه حکومت ایران آماده کرده بودند.

او گفته این افراد "نه تنها گناهی کمتر از آن دو زاویه دیگر ندارند، بلکه مسئولیت بیشتری نیز بر عهده دارند" و "اگر ما گفتیم اینها بستر فتنه هستند، به معنای آن نیست که در فتنه نقش نداشتند."

آقای علم‌الهدی جمعه گذشته در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود: "نه کروبی و نه میرحسین موسوی هیچ یک اهل عکس امام پاره کردن نبودند حتی اهل توصیه به این کار هم نبودند. بنابراین قصد نداریم به این افراد فتنه‌گر و فتنه‌انگیز لقب دهیم چرا که مسلمان هستیم و نمی‌خواهیم به مردم لقب و نسبت ناروا داده و تهمت بزنیم."

همزمانی این اظهارات با گفته‌های ملایم حبیب‌الله عسگراولادی، از چهره‌های محافظه‌کار سنتی پرسابقه ایران، که صریحا گفته بود آقایان کروبی و موسوی را "اهل فتنه" نمی‌داند، این گمانه را پدید آورد که طیف‌هایی از محافظه‌کاران حاکم در موضع خود نسبت به رهبران مخالفان تجدید نظر کرده‌اند.

فتنه عنوانی است که هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ می‌دهند. آنان در مقاطعی خواهان "اعدام سران فتنه" بودند.

آقای علم‌الهدی در اظهارات امروز خود گفته: "اینها یک زمانی در کشور کارگزار و یار امام بودند و در مسیر مبارزه با طاغوت فعالیت می‌کردند. اما شیطان از پشت سر آنها را با فن خاص خود منحرف کرد و به جاده کجی برد."

او تاکید کرده که همچنان آقایان کروبی و موسوی را "باغی" می‌داند و خواهان محاکمه آنان شده است. آقایان کروبی و موسوی، به اضافه زهرا رهنورد، همسر موسوی، پس از ۲۵ بهمن ١٣٨٩، که با حضور معترضان در خیابان‌ها و سر دادن شعارهایی تند علیه حکومت و رهبر ایران همراه بود، به بازداشت خانگی درآمده و تاکنون محاکمه‌ای برایشان برگزار نشده است.

باغی در ادبیات فقهی ایران به معنی مخالف حکومت است و اگر "بغی" (مخالفت با حکومت) با عملیات مسلحانه همراه باشد به "محاربه" تبدیل می‌شود و مجازات محارب نیز اعدام است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.