بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران – یازدهم دی

به روز شده:  04:03 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391

روزنامه های آخرین روز سال میلادی در گزارش های اصلی خود از فشارهای تازه آمریکا علیه ایران نوشته و به انتقادهای خود از دولت احمدی نژاد و ساختارشکنی رییس دولت شدت داده اند. انتقاد از روش مجلس در دادن مهلت تخلف به دولت، نقد دولت به خاطر تعطیل سازمان برنامه و گرفتار کردن کشور به تصمیم های نسنجیده ای که با حضور آن سازمان تخصصی و هماهنگ کننده رخ نمی داد، از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

بخشی از مطالب این روزنامه ها را نیز تکذیب خبرهائی تشکیل می دهد که از زبان برخی مقامات نقل شده است، چنان که سخنگوی دولت اصولا وجود فهرست دویست نفری را که شصت در صد منابع بانکی را در اختیار گرفته اند تکذیب کرده، از سوی دیگر استعفای هاشمی رفسنجانی که یک نماینده هوادار دولت از آن خبر داده بود نیز از سوی نزدیکان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تکذیب شده و خبر ارسال نامه ای از سوی محمد خاتمی به رهبر برای انتخابات آینده ریاست جمهور هم یک سوی دیگر تکذیب کرده است.

تیتر گزارش اصلی روزنامه بهار

تیتر گزارش اصلی روزنامه بهار

جدال ایران و آمریکا

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار با اشاره به تصمیم های تازه کنگره آمریکا علیه گسترش نفوذ ایران نوشته آمريکا به عنوان بزرگترين قدرت جهاني و ايران به عنوان يک قدرت منطقه اي بالنده بعد از سالها تمرين در ميدان های کوچکتر همچون لبنان، عراق و افغانستان، اکنون وارد چالش تعيين کننده درميدان‌هاي بسيار بزرگتري شده اند که از خليج فارس تا کل حوزه مديترانه و شمال آفريقا و اکنون آمريکاي لاتين را در بر مي‌گيرد. در اين چالش بزرگ هر يک از دو طرف،از سويي آرمانها و از سويي محدوديت‌ها و کاستي‌هاي خود را دارند.

به نظر نویسنده این مقاله برگ برنده ايران در تمام مناطق مورد چالش، قدرت نرم آن است. خصوصيت تقابل نرم اين است که موفقيت کشور پيروز در نتيجه برتري در ديپلماسي رسمي و هزينه‌هاي مادي نيست، بلکه توان برتر ديپلماسي عمومي کشورموجب پيروزيش مي‌شود. تمام نفوذ ايران در مناطق مورد چالش با آمريکا محصول معدل نوع نگاه افکار عمومي مردم کشور‌هاي ديگر است جالب است که در موارد بسيار اين نگاه را کشور رقيب و خود آمريکائيها مي‌سازند چنانچه کارشناسان معتقدند وجود اسرائیل در خاورميانه، موجب بسيج مردم سني مذهب بطرف ايران شيعي شده است.

اما سرمقاله ابتکار معتقد است هر کدام از دو کشور آمريکا و ايران در اين تقابل رو به گسترش، پاشنه آشيل فراوان دارند. پاشنه آشيل بزرگ آمريکا حمايت بي قيد شرط آن کشور در طول دهه‌هاي متوالي از حاکميت غير منتخب و استبداد در منطقه است. پاشنه آشيل جمهوري اسلامي،مسايل داخلي و شيوه مديريت‌ها و وضعيت مردم مي‌باشد اين مسايل اگر به سرانجام نيکي نرسد و ترميم بنيادي هم در سطوح مديريت و هم در وضعيت مردم صورت نگيرد، آسيب پذيري کشور را جدي خواهد کرد.

عزل های بی معنا و آن بیست بیست شد

صادق زيباكلام در مقاله ای در کلیک قانون نوشته چقدر خوب می‌شد اگر رویای تغییر احمدی‌نژاد تحقق پیدا می‌کرد، گرچه دیگر خیلی برای تغییر دیر شده. او ظرف هفته‌های اخیر از این دست اظهار نظر‌های نوظهور کم نداشته است. از جمله اینکه گفت می‌خواهد از زندان اوین بازدید کند یا خیلی جسورانه سخن از حقوق ملت و حق ملت در تعیین سرنوشتش به میان آورد و با وجود پیشینه و عملکرد غیر دموکراتیک او در هفت و نیم سال گذشته در حوزه دموکراسی و آزادی خواهی باز هم باید «حمل بر صحت» شد. اما یکی، دو رویداد در این فاصله اتفاق افتاده که سبب شده‌ بپرسیم آیا در احمدی‌نژاد تغییر و تحولی صورت گرفته؟

به نظر نویسنده عزل خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان به آن صورت که دیدیم ما را با این پرسش بنیادی مجددا رو به رو ساخت که آیا اساسا آزادی خواهی و دموکراسی در قاموس آقای احمدی‌نژاد می‌تواند معنا و مفهومی داشته باشد؟

مقاله قانون به مقایسه این دولت و دولت های قبلی پرداخته و نوشته در مورد هاشمی رفسنجانی محض نمونه حتی یکبار نشد که وزیری را عزل کند به دلیل اینکه با «رئیس» مخالفت می‌کرده. در مورد آقای احمدی‌نژاد محض نمونه یکبار دیده نشده که وزیری به دلیل مخالفت با «رئیس» عزل و برکنار نشده باشد. اما آخرین مصاحبه احمدی نژاد هم نشان داد که از نظر او مانند همیشه عالم و آدم در خطا هستند و فقط او عاری از هر عیب و نقصی است. هر قدر هم که انسان می‌خواهد نوری و روزنه‌ای در انتهای تونل سیاه مدیریت اصولگرایان و کشور تصور نماید، متاسفانه واقعیت ها نمی گذارند.

محمدحسين روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری یادآور شده که يکي از ملاکهاي ارزيابي خودروها «صفر تا صد » آنها است، صفر تا صد يعني زماني که يک خودرو از توقف (سرعت صفر) به سرعت صد کيلومتر در ساعت مي‌رسد . چنين ملاکي را مي‌توان براي مديريت هم در نظر گرفت . مثلا «بيست تا صفر» يک وزير چقدر است يعني اينکه يک وزير طي چه زماني مي‌توان از نمره 20 به نمره صفر رسيد و برکنار شد را ملاک ارزيابي يک وزير دانست. به نظر نویسنده اگر چه اين ملاک براي وزيران ديگر در اقصي نقاط دنيا مشخص نيست ولي اين ملاک براي خانم دستجردي فقط 3 ماه است! مهر ماه گذشته بود که احمدي نژاد به خانم دستجردي نمره 20 داد و در دي ماه به صورت خيلي جذابي برکنار شد .به نظر مي‌رسد که اين رتبه (بيست تا صفر شدن ظرف سه ماه!) براي هيچ وزير ديگري قابل دستيابي نيست و امکان ندارد در هيچ تاريخ و جغرافياي ديگري، هيچ رئيس دولتي بتواند ظرف سه ماه اين همه نظرش را نسبت به وزير عوض کند .

شعر پایان طنز مردم سالاری این است:

آن که ماه مهر، بيست بيست شد/ چون که دي آمد برون از ليست شد

ياد دارم قبل از اين هم يک "هلو" / چون که شد بغض گلويي، نيست شد!

دولت گرفتار آینده و جای خالی سازمان برنامه

مهدی قوامی پور در سرمقالهکلیک مردم سالاری در پاسخ این سئوال که دولت بعدي‌، دولت فرصت‌هاست يا دولت ناکامي‌ها نوشته احمدي‌نژاد همواره براين باور است که دولت او دست به اقدامات اساسي و بنيادي در کشور زده است و اتفاقا همه اين اقدامات علي‌رغم برخي اشکالات جزئي، موفق بوده‌اند لذا معتقد است دولت بعدي يا کار چنداني ندارد يا براي انجام کارها با دشواري چنداني رو به رو نخواهد شد. برخي ديگر نيز براين باورند که در دولت‌هاي نهم و دهم همه محدوديت‌ها و موانع شکسته شده و دولت بعدي دولت فرصت‌هاست که بي‌هيچ مانعي مي‌تواند در جهت حل مشکلات کشور اقدام کند.

نویسنده مقاله اما معتقد است با توجه به شرايط کشور که درعرصه خارجي به سبب برخي اقدامات نسنجيده و افراطي دولت محمود احمدي نژاد کشور را با مشکلات بسياري رو به رو کرده و شرايط داخلي که موجب به هم ريختن ريل‌هاي اقتصادي کشور شده و به تورم و بيکاري و ورشکستگي بسياري از بنگاه‌هاي توليدي کشور انجاميده‌، دولت بعدي نه تنها دولت فرصت‌ها و کامروايي‌ها نیست بلکه با مشکلات جدي و اساسي نيز رو به روست.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده براي رسيدن به نقطه همکاری حداکثری در آینده، گسترش آزادي‌هاي سياسي براي فعالان سياسي و تلطيف فضاي سياسي کنوني کشور که لبريز از بي‌اخلاقي‌هاست، مي‌تواند زمينه مناسبي باشد. در ضمن دولت برآمده از اکثريت بالاي جامعه داراي خط‌مشي مناسب و راهکارهاي منطقي براي حل مشکلات کشور باشد. در واقع دولت برآمده از اکثريت بالا شرط لازم برون رفت از وضع موجود است اما شرط کافي نيست. چرا که اگر دولت بعدي همچنان بخواهد به شيوه دولت فعلی يا براساس شيوه‌هاي آزموده شده يک جناح خاص اداره شود اميد چنداني به حل مشکلات کشور نيست.

روزنام هجمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به تاخیر در تقدیم بودجه سالانه به مجلس به یاد آورده مشکلات موجود در حوزه اقتصاد، تضاد در تصميمات نهادهاي مختلف و آثار زيان بار اين تصميمات بر اعتماد و اطمينان فعالان اقتصادي و از همه مهمتر گسترش دامنه مشكلات پولي به حوزه مالي كشور و برعكس، همه و همه چالش‌هايي هستند كه معلول و محصول مستقيم نبود نهادي تمركزآفرين و هماهنگ كننده ميان دستگاه‌هاي اقتصادي دولت هستند و طي سال‌هايي كه از انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزي مي‌گذرد، شواهد و آثار اين خلأ و كمبود به وضوح خودنمايي كرده است.

به نوشته این مقاله وزير صنعت، گرچه بروز مشكلات ارزي ناشي از تحريم‌ها را به عنوان عاملي كه تشكيل دوباره شوراي عالي اقتصاد را ضروري ساخته است، مطرح مي‌كند اما واقعيت اين است كه گمشده اصلي و چاره كار اقتصاد بهم ريخته ايران، هماهنگي و برنامه ريزي منسجم براي برقراري تعادل ميان بخش‌هاي مختلف و همراستا ساختن حركت دستگاه‌هاي متعدد دولتي است و اين همان نقشي است كه سال‌هاي سال نهادي با نام سازمان برنامه و بودجه ايفا مي‌كرد و آثار و بركات آن نيز به روشني قابل ملاحظه بود چنانكه در شرايطي به عنايت دشوارتر از امروز نيز شاهد اداره بهتر و هماهنگ‌تر مسائل و چالش‌هاي اقتصادي كشور و دولت بوديم.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی تاکید کرده اين يك واقعيت تلخ است كه خلاء نهادي هماهنگ كننده و مغز متفكري فرابخشي كه بتواند در ارتفاعي بالاتر از نهادها و دستگاه‌هاي اجرايي بايستد و تعاملات و روابط ميان آنها و ساير نهادهاي تصميم گير را به خوبي مديريت كند، زمينه ساز بروز مشكلات و چالش‌هاي فراواني در اقتصاد كشور شده كه بسياري از آگاهان و دلسوزان را به استفاده از تعابيري مانند خود تحريمي واداشته است.

دولت تخلف ندارد

عباس عبدی در مقاله ای در روزنامهکلیک بهاربا اشاره به نامه هائی رییس مجلس و غیرقانونی اعلام کردن تصمیمات دولت در جواب این سئوال که آیا اقدامات دولت خلاف قانون است یا خیر؟ نوشته به نظر می‌رسد که اقدامات دولت مصداق تخلفات قانونی نیست، زیرا در تعریف آن گفته‌اند که قانون، قاعده‌ای الزام‌آور است و اگر الزام‌آوری را از قانون بگیریم، یا در عمل موضوعیتی نداشته باشد، قانون نخواهد بود و تخطی از آن، خلاف قانون نیست. و اگر ناظر رسمی و ضامن اجرای قانون، ضمانت کافی را برای اجرای یک قانون به‌کار نبرد، ‌باید نتیجه گرفت که آن قاعده حداقل در عمل، ماهیت قانونی بودن را از دست ‌دهد.

نویسنده معتقد است که این که اجرای قانونی در نمک خوابانده شود و در موقعی که تخلفی آغاز شد به متخلف کاری نداشته باشیم معنایی جز بی‌اعتبار کردن قانون ندارد. لازم‌الاجرا بودن قانون خدشه‌بردار نیست. اگر کسی از قانون تخلف کرد، به‌ناچار باید مانع از تداوم کار او شد و نیز مجازات لازم را هم علیه او اعمال کرد و این موارد تخلف دولت را هم نمی‌توان در آب‌نمک خواباند تا در موقع مناسب پرونده آن باز شود، البته اگر چنین فرصتی به دست‌ آید.

آقای عبدی با این توضیحات افزوده در تمامی مواردی که ریاست مجلس تخطی از قانون را اعلام کرده‌، ابزار کافی و مناسب برای جلوگیری از تخلف در اختیار بوده (یا از طریق مجلس یا دستگاه قضایی) به طور قطع و یقین ضمانت اجرای قانون هنگام تصویب در آن قید شده و اگر ناقض آن با منعی عملی و مجازاتی مناسب مواجه نمی‌شود، به ‌این معناست که آن قاعده قانون نیست. از این رو تکرار نامه‌های مذکور چیزی جز از اعتبار انداختن قانون نیست. نحوه برخورد مجلس با مدیریت سازمان تامین اجتماعی و رفت و آمدهای مکرر و بیهوده یکی از نمونه‌های روشن و گویای ادعای فوق است که در نهایت جز بی‌اعتباری قانون و نهادهای تضمین‌کننده آن، ره‌آورد دیگری ندارد.

قاچاق سوخت پيامد كاهش ارزش پول ملي!

اكبر اعلمي نماینده مجلس ششم در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته اگر امروز نيز ارزش برابري دلار همچون سال‌هاي گذشته بود قاچاقچيان فرآورده‌هاي نفتي هرگز هوس نمي‌كردند كه گازوييل ايران به قيمت هر ليتر 350 تومان را در تركيه از قرار هر ليتري دو دلار و 40 سنت در اختيار مصرف‌كنندگان ترك قرار دهند و اگر چنين اتفاق نادري هم رخ مي‌داد حتما آن را به حساب ديوانه بودن آن قاچاقچي مي‌گذاشتند! اين پرسش مطرح مي‌شود كه در ظرف چند ماه اخير چه اتفاق تازه‌يي رخ داده است كه قاچاق فرآورده‌هاي نفتي اينچنين سودآور شده است؟

به نظر نویسنده این مقاله ساده‌ترين پاسخ به پرسش مذكور اين است كه گفته شود پايين بودن قيمت فرآورده‌هاي نفتي در ايران نسبت به كشورهاي همجوار و يارانه‌هاي پرداختي دولت، مهم‌ترين علت وقوع پديده فوق يعني قاچاق سوخت است. واقعيت اين است كه چنين پاسخي بدترين واكنشي است كه مجريان كشور مي‌توانند از خود نشان داده و به اين بهانه دوباره نسخه افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را براي مردم بپيچند و اقتصاد كشور را گرفتار دورهاي باطل اقتصادي كنند!

مقاله اعتماد تاکید دارد قيمت سوخت در كشورهاي همسايه افزايش نيافته است، از طرفي قيمت فرآورده‌هاي نفتي در ايران هم كاهش نيافته است و واضح است كه اگر ارزش برابري ريال در مقابل ارزش دلار، درهم، لير و ساير ارزهاي‌هاي خارجي افزايش يابد، قاچاق سوخت هم توجيه اقتصادي خود را از دست خواهد داد و ديگر به دستگاه‌هاي عريض و طويلي كه به امر مبارزه با قاچاق كالا اختصاص يافته است نيازي نخواهد بود.

کارتون ایمان نوری نجفی، جام جم

کارتون ایمان نوری نجفی، جام جم

قمه ، گوسفند و پراید

پوریا عالمی در ستون نشر اکاذیب کلیک قانون این خبر را نقل کرده: راننده خودروی «بی‌.ام.دبلیو» و راننده خودروی «بنز» در بلوار سعادت‌آباد به علت وقوع یک تصادف جزئی با هم درگیر شدند که در این میان راننده خودروی بنز با قمه به سمت راننده بی.ام.و حمله‌ور شده و وی را مجروح کرد.

یعنی: طرف از بی.ام.دبلیوش پیاده شده قمه را کشیده – بدبختی قفل فرمان را هم برنداشته – مستقیم رفته سر قمه و لابد فحش کاف‌دارگویان و نفس‌کش‌طلبان دویده سمت راننده بنز و قمه‌کاری‌ش کرده. بعد رفته سوار بی.ام.دبلیوش شده آمده راننده بنز را زیر گرفته و رفته. پایان گزارش.

خبر دیگر این است که: ماشین گشت پلیس در محله صادق‌آباد به یک دستگاه خودروی پراید که به شکل عجیبی تعدادی گوسفند و انسان در آن جای گرفته بودند مشکوک می‌شوند. پس از درآوردن 2 رأس گوسفند از جلوی خودرو و 3 رأس از صندلی عقب، در بازجویی اولیه آنان معترف به سرقت شدند که سارقان به کلانتری انتقال داده شدند و در این خصوص پرونده‌ای تشکیل شد.

طنز نویس ستون نشر اکاذیب از این خبر چند نتیجه گرفته:

- الان به جایی رسیدیم که بدون حرف زدن، معلوم نمی‌شود آدم سوار ماشین است یا گوسفند.

- بدبخت پراید. خبر درباره عدم امنیت و آمار تلفات منتشر می‌شود می‌گویند پراید. درباره گوسفند هم منتشر شود می‌گویند پراید.

- آن پنج‌راس گوسفندی که سوار پراید شده بودند شانس آوردند قبل از این‌که با پراید تصادف کنند و بمیرند، پلیس گرفت‌شان و جان‌شان را نجات داد.

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، اعتماد

کارتون احسان گنجی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.