اعتراض به مصوبه دولت برای استخدام بدون گزینش ۱۵۰۰ نفر

به روز شده:  11:47 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391
بقائی

براساس مصوبه هیئت دولت حمید بقائی معاون اجرائی رئیس جمهور مسئولیت استخدام این افراد را به عهده دارد

مصوبه هیئت دولت ایران مبنی بر استخدام ۱۵۰۰ نفر توسط معاون اجرایی رئیس جمهور واکنش‌هایی را به همراه داشته است.

ایرج ندیمی، نماینده مجلس در گفتگو با خبرگزاری مهر در روز دوشنبه یازدهم دیماه گفت: "هیئت تطبیق قانون اساسی مجلس، موضوع استخدام ۱۵۰۰ نفر توسط معاون اجرایی رئیس جمهور را بررسی خواهد کرد و اگر این مصوبه دولت با قوانین مغایرت داشته باشد به دولت ارجاع خواهد شد."

به گفته آقای ندیمی "اینکه آیا این افراد از آزمون عبور می کنند و اینکه از طریق روزنامه ها و دیگر رسانه ها به نظر افراد مشابه می رسد (آگهی می شود) یا نه از جمله نکاتی است که جای سئوال دارد."

هیئت وزیران در جلسه ۲۹ آذر ماه بنا به پیشنهاد و تایید رئیس جمهور مصوبه ای را برای استخدام ۱۵۰۰ نفر تصویب کرد.

در این مصوبه به حمید بقائی، معاون اجرایی رئیس جمهور اختیار تام داده شده که این افراد را خارج از ضوابط گزینشی استخدام کند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه نوشته است: "در خبرها آمده است که هیئت وزیران طی مصوبه ای به آقای بقایی، معاون اول رئیس جمهور اجازه داده است ۱۵۰۰ نفر را خارج از ضوابط قانونی استخدام کند."

آقای شریعتمداری با اشاره به انتقاد اخیر آقای احمدی نژاد از شیوه عملکرد هیأت های گزینش نوشته است: "از آنجا که یکی از این ضوابط قانونی تایید صلاحیت و شایستگی داوطلبان از سوی مراکز گزینشی است، ممکن است خدای نخواسته این توهم پدید آید که کم لطفی آقا احمدی نژاد به گزینش ها با این مصوبه رابطه ای داشته باشد؟"

این در حالیست که سال گذشته لطف الله فروزنده، معاون وقت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهوری گفته بود که از این به بعد "انتقال نیرو به پایتخت، تبدیل وضعیت و استخدام در تهران" امکانپذیر نخواهد بود.

آقای فروزنده با اشاره به جابه جایی ۲۰ هزار نیرو در سال گذشته به شهرستان ها، از برنامه های دولت برای انتقال "نیروهای مازاد دستگاه ها" با اولویت "جابه جایی و انتقال نیروها به سازمان زندان ها" سخن گفته بود.

او در ادامه افزوده بود که کارکنان دستگاه‌های مشمول انتقال به خارج از تهران باید بین "استعفا، بازخرید و انتقال" یکی را انتخاب کنند.

دولت ایران در فروردین ۱۳۸۹ اعلام کرده بود که طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند را از تهران در دستور کار خود قرار داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.