روزنامه شرق دوباره در تهران منتشر شد

به روز شده:  07:04 گرينويچ - دوشنبه 31 دسامبر 2012 - 11 دی 1391
روزنامه شرق

نیمه بالای صفحه اول نخستین شماره روزنامه شرق در دوره تازه انتشار به تصویری از برج آزادی تهران اختصاص یافته است

روزنامه شرق، چاپ تهران، که بیش از سه ماه پیش توسط هیأت نظارت بر مطبوعات ایران توقیف شده بود، امروز انتشار خود را از سر گرفت.

دادگاهی در تهران هفته گذشته این روزنامه را از اتهامات وارده تبرئه کرد و به این ترتیب زمینه انتشار دوباره آن فراهم شد.

هیأت نظارت بر مطبوعات ایران دلیل توقیف روزنامه شرق را انتشار کاریکاتوری اعلام کرده بود که از نظر این هیأت "توهین به ایثارگران" تلقی می شد، اما هیأت منصفه مطبوعات این اتهام را وارد ندانست.

روزنامه شرق در شماره امروز خود نوشته است: "در دادگاه مطبوعات، «شرق» سه اتهام داشت که غیر از کاریکاتور روز چهارم مهر، نقل قولی از سلطانیه، نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی و چاپ تیتر یک میلیون تومان شدن سکه طلا بر خلاف دستور کمیسیون امنیت ملی (شورای عالی امنیت ملی) دو اتهام دیگر بود".

هیأت نظارت بر مطبوعات روزنامه شرق را در عدم رعایت مصوبه شورای عالی امنیت ملی مجرم شناخته بود، اما به نوشته این روزنامه، دادگاه در این مورد هم حکم تبرئه صادر کرده است.

روزنامه شرق در طول ۹ سال انتشارش چهار بار توقیف شده است.

کاریکاتوری که انتشار آن باعث توقیف اخیر شد، افرادی را در یک صف طولانی در حال بستن چشم های یکدیگر نشان می داد.

بعضی رسانه ها و چهره های سیاسی جناح اصولگرا در ایران عقیده داشتند که این تصویر یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند.

هادی حیدری، طراح کاریکاتور مذکور این اتهام را به شدت تکذیب کرده بود.

مورد سوم اتهامات روزنامه شرق به نقل قولی از نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوط می شد که در شماره روز ۵ مهر این روزنامه منتشر شده بود.

در صفحه اول این شماره، زیر عکسی از آقای سلطانیه نوشته شده بود: "سلطانیه از پیشنهاد ایران به غرب خبر داد؛ «تعلیق» در برابر حذف «تحریم»".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.