بررسی روزنامه های صبح سه شنبه – دوازده دی

به روز شده:  05:21 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2013 - 12 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در اولین روز سال میلادی جدید با چاپ عکس ها و مقالاتی به سال گذشته و سال در پیش رو اشاره کرده و به گمانه زنی پرداخته اند.

سونامی استخدام های جدید که محمود احمدی نژاد با دستور تازه اش برای استخدام هزار و پانصد نفر در نهاد ریاست جمهوری صادر کرده و واکنش مخالفت آمیز نمایندگان مجلس و کارشناسان از جمله مطالبی است که روزنامه های مختلف به آن پرداخته اند.

چشم‌انداز سال ۲۰۱۳

کارتون پیام برومند، اعتماد

کارتون پیام برومند، اعتماد

محمد صدر در مقاله ای در کلیک اعتماد پیرامون سال در پیش رو سه چشم انداز مهم را بررسی کرده اول از همه بهار عربی یا بیداری مسلمانان که جنبش‌های ضددیکتاتوری در کشورهای عربی است و به اعتقاد کارشناسان سیاسی غرب استبداد، دیکتاتوری و فقدان آزادی‌های سیاسی و فردی یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات برای جهانیان در خاورمیانه است. جنبش‌های ضددیکتاتوری پاسخ مناسبی بود به مطالبات انباشت شده ۵۰ ساله مردم این کشورها که از تونس آغاز شد .

دومین نگاه از دید معاون پیشین وزارت خارجه بهبود یا برقراری رابطه ایران و امریکا ست که گرچه تازه نیست اما سال‌هاست که در کانون توجهات جهانی و رسانه‌یی قرار دارد. اوباما گرچه تاکید می‌کند همه گزینه‌ها در قبال مساله ایران از جمله نظامی روی میز است اما بعید است در سال ۲۰۱۳ از تحریم فراتر رود و روش دیگری در پیش گیرد. ضمن اینکه در ایران هم به دلیل سوءمدیریت دولت و ناکارآمدی جدی بخش‌های مختلف اقتصادی با آمیخته شدن تحریم‌ها وضعیت نامناسب معیشتی‌ای برای مردم ایجاد شده است.

سومین چشم اندازه مهم سال ۲۰۱۳ از دید مقاله اعتماد بحران اقتصادی یوروست که از یکسو کشورهای ضعیف اقتصادی این حوزه مانند ایتالیا، اسپانیا و یونان را فراگرفته و از سوی دیگر سایر اجزای اتحادیه را تحت تاثیر قرار داده و این چالش جدی تا اطلاع ثانوی در این منطقه سایه انداخت و حتی طرح خروج آنها از اتحادیه نیز مطرح می‌شود.

خسرو طالب زاده در مقاله ای در کلیک بهار درباره تحولات سال گذشته میلادی در خاورمیانه نوشته سال ۲۰۱۲ سال اخوان‌المسلمین و اسلام سلفی بود اما حسن بزرگ اسلام اخوانی این است که مانند گروه مشابه‌اش یعنی اسلام طالبانی به اتکای اسلحه و ارعاب و اعدام خیابانی به قدرت نرسیدند و از صندوق رای نام آن‌ها با سال ۲۰۱۲ پیوند خورد و پای به عرصه سیاست گذاشتند. ظهور دولت اسلام‌گرای اخوانی آغاز این اسلام است و هم می‌تواند آغاز پایان آن باشد.

نویسنده اظهار عقیده کرده که: به نظر نمی‌رسد دولت مرسی با توجه به واقعیت سرسختانه مردم فرهنگی و متمدن مصر و ارتش امروز مستقل از دولت و مردم و واقعیت‌های جهانی بتواند اسلام اخوانی منهای مردم‌سالاری را پیش برد. آن هم در زمانه‌ای که اسلام سعودی آرام‌آرام پوسته سخت و قشر آهنینش ترک خورده و حق شهروندی زنان را به رسمیت شناخته است. سال ۲۰۱۳ همچون سیاستمداری حزبی که وعده بهکامی و بهروزی را به امید کسب رای بیشتر مردم می‌دهد، وعده‌ای و نویدی ندارد.

به نوشته مقاله بهار شاید مردم مصر، بحرین و سوریه امسال را غم‌بارتر و نگران‌تر از سال ۲۰۱۲ بیاغازند و شاید کسی بتواند همچون نوستراداموس پیش‌گویی کند که ۲۰۱۳ پایان انسانیت، آغاز بیشتر ستم‌ها و ظلم‌ها خواهد بود. اما پیش‌گویی اسطوره‌ای دیگری هم این‌بار هم‌چون خوره‌ای جان آدمی را می‌فشرد و از چیرگی و مهابت آن نمی‌توان گریخت؛ اسطوره امید.

سونامی استخدام های تازه دولت

مهدی قدیمی در گزارش اصلی کلیک اعتماد نوشته روزهای تعطیلی مجلس، بار دیگر تبدیل به روزهای پرکار محمود احمدی‌نژاد شده و او در مدت یک هفته‌یی تعطیلات مجلس و خاموش بودن تریبون بهارستان، هیچ فرصتی را برای اعمال نظرات خود از دست نمی‌دهد. چهارشنبه هفته گذشته آخرین روز کاری مجلس قبل از تعطیلات بود و پنجشنبه هم اقدامات محمود احمدی‌نژاد با برکناری وزیر بهداشت آغاز شد. اما احمدی‌نژاد به همین میزان اکتفا نکرد و به موازات مطرح شدن زمزمه‌های برکناری وزرای کشور و نفت و همچنین معاون اولش، روز یکشنبه از مصوبه‌یی خبرداد که به موجب آن، بقایی می‌تواند بدون قید و شرط هزار و پانصد نفر را در نهاد ریاست‌جمهوری استخدام کند.

به نوشته این گزارش اعطای این اختیار به معاون احمدی‌نژاد از سوی احمد توکلی، امری بی‌سابقه در تاریخ اداری جمهوری اسلامی خوانده شد و نمایندگان دیگر هم، این تحرکات را انتخاباتی دانستند و البته چشم امید همه آنها، رد شدن مصوبه دولت توسط هیات تطبیق مصوبات مجلس است؛ امیدی که حتی اگر محقق شود هم تضمینی وجود ندارد که اقدامات آتی احمدی‌نژاد باز هم در اردوگاه جناح راست تلاطم ایجاد نکند.

زورگیری و محاکمه زورگیران در کارتون علیرضا صدیقی، قانون

زورگیری و محاکمه زورگیران در کارتون علیرضا صدیقی، قانون

فریبا رحمانی در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته: هیات وزیران در روزهای اخیر و در فاصله ۷ ماه تا پایان کار دولت دهم؛ مصوبه‌ای را گذراند که مطابق آن اختیار استخدام یک هزار و ۵۰۰ نفر خارج از ضوابط قانونی استخدام به معاون اجرایی رئیس جمهور داده می‌شود. این اقدام دولت که به عقیده بسیاری از کارشناسان در تاریخ اداری ایران بی‌سابقه است، به حمیدرضا بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور اجازه استخدام ۱۵۰۰ نفر را بدون هیچ ضابطه و تعیین شرایطی داده است.

این در حالی است که بسیاری بر این باورند که علاوه بر شبهه‌ناک بودن این مصوبه و اینکه اختیارات هیات وزیران تنها به یک نفر سپرده شده است، پیش از تصویب و طرح در هیات دولت باید به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارجاع و پس از تصویب مجلس اجرا می‌شد. تمامی این اقدامات دولت در حالی صورت می‌گیرد که اجرای این مصوبه بدون هیچ شرط یا آزمونی به بقایی سپرده شده تا وی بر اساس خواست خود و به طور قطع دولت، آن ۱۵۰۰ نفر را در «پست‌های کلیدی» کشور بگمارد.

به نوشته تهران امروز در قوانین عادی هم تاکید شده است که برای استخدام و جذب افراد، فرد به پیشنهاد رئیس دستگاه و وزیر و تایید معاون مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهور و تایید هیات وزیران جذب می‌شود؛ سوال دیگر این که این تعداد نیروی استخدامی قرار است در کجای بدنه نظام اداری و پست‌های کلیدی کشور جای بگیرند؟ اما این اقدام دولت نیز مانند اقدامات اخیرش که همواره جنجال‌آفرین بوده است، واکنش‌ها و انتقادهای زیادی را در پی داشت.

احمدی نیاز در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته قانون استخدامی کشور در ایران اصلی‌ترین و مهم‌ترین قانونی است که در زمینه اشتغال و استخدام وجود دارد و از آنجایی که بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دولت‌ها موظفند به سمت کوچک سازی و اهمیت دادن بیشتر به بخش خصوصی حرکت کنند، دولت در چند نوبت انواع استخدام‌ها را در نهادهای دولتی مختلف ممنوع کرده و در مواقعی چون استخدام پرستاران یا معلمان، مجبور به تصویب قوانین خاصی شده است.

به نظر نویسنده این مقاله دولت در طول این سال‌ها، برخی مواقع عدم پایبندی به همین قانون‌ها نشان داده، بارها سعی کرده که از این دست قوانین بگریزد تا بتواند افراد بیشتری را به بدنه خود بیفزاید. طبیعی است که این موضوع با کوچک‌سازی دولت و اصل خصوصی‌سازی در تناقض باشد

به نوشته مقاله آرمان نگاه سیاسی به جابه‌جایی‌های روزهای پایانی دولت نشان می دهد همچنان که مردم برخی سخنان آقای رئیس جمهور در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود را تبلیغاتی ارزیابی کرده بودند در این حوزه هم این نگرش وجود دارد و در محافل سیاسی و عمومی نیز اینگونه اقدامات را دارای شائبه سیاسی ارزیابی می‌کنند.

عکس صفحه اول مردم سالاری درباره افزایش بیکاری در کشور

عکس صفحه اول مردم سالاری درباره افزایش بیکاری در کشور

به گزارش کلیک مردم سالاری افزایش دوباره تعداد بیکاران و عبور آمار از مرز ۳ میلیون نفر در نیمه اول امسال نشان می دهد معادلات سیاست‌گذاران اشتغالی کشور بر روی کاغذ با نیازهای واقعی بازار کار، فاصله معناداری دارد.

به گزارش این روزنامه بررسی روند بیکاری نیروی جویای کار در کشور نشان می‌دهد که در چند سال اخیر همواره تعداد بیکاران کشور بین ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوسان بوده است.به صورت کلی بیشترین تعداد بیکاران کشور نیز در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند که جدی‌ترین و اصلی‌ترین گروه متقاضیان کار در کشور را تشکیل می‌دهند.در چند سال اخیر دولت برنامه‌ها و سیاست‌های مشابهی را درباره حل معضل بیکاری جوانان در بازار کار کشور اجرا کرده است که مهمترین آنها، طرح ایجاد و گسترش بنگاههای کوچک زودبازده است.

مردم سالاری نوشته هرچند دولت در طول چند سال اخیر مباحث مختلفی را پیرامون حل مشکل اشتغال کشور مطرح کرده است، اما به گواه آمارهای رسمی تزریق پول و ارائه تسهیلات بانکی نتوانسته است منجر به گشایشی در بازار کار کشور شود . تعداد بیکاران کشور همچنان بین ۲ میلیون و ۴۰۰ تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر باقی مانده و در مواردی نیز درست زمانی که دولت صحبت از تحقق میلیون‌ها فرصت جدید شغلی را می‌داد، گزارشات بیکاری آمارهای دیگری را ارائه کرده است.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته هر چه بیکاری در کشور گسترده‌ترتر می‌شود، هر چه وزرای دولت برکنارترتر می‌شوند و کابینه‌ای که یک زمان ادعا می‌شد ۷۰ میلیونی است خالی‌ترتر از قبل می‌شود، در عوض مشاغل برادر غلامحسین الهام بیشترتر می‌شود تا وضعیت کشور از حال تعادل خارج نشود! برادر الهام مشغله کم نداشته و ندارد ولی این دلیل نمی‌شود که ظرف دو – سه هفته اخیر، سه حکم جدید از برادر محمود احمدی‌نژاد نگیرد؛ بالاخره هنوز هم کسانی هستند که به «معجزه هزاره سوم» اعتقاد دارند و این جور معجزه‌ها درباره شان صورت می‌گیرد.

به نوشته این مقاله در ۲۱ آذر رئیس شورای اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت شد،۶ دی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی احمدی‌نژاد شد و ۱۰ دی نماینده رییس‌جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی ایران شد. البته تصور نکنید که معجزه به همین جا ختم می‌شود؛ بعضی از سایت‌های خبری نوشته‌اند که برادر غلامحسین الهام در آینده‌ای نزدیک به جای برادر رحیمی‌، معاون اول احمدی‌نژاد خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد معلوم می‌شود که «معجزه هزاره سوم» قدرتمندتر از «‌در سوریه یکی از مسلمانان به من گفت که من معتقدم اگر بنا بود بعد از پیامبر، پیامبری دیگر بیاید، آن احمدی‌نژاد بود» است!

در پایان طنز مردم سالاری آمده: حالا تصور کنید که الهام،با یاری بعضی‌هاله‌های نور، کاندیدای نشستن بر صندلی احمدی‌نژاد شود، آن وقت است که دیگر معجزه کامل می‌شود و همه می‌فهمند که اگر معجزه هزاره سوم برای دیگران معجزه نبود، برای بعضی‌ها واقعا معجزه بوده و معجزه کرده است.

آن رفتن و این آمدنت بهر چه بود؟

خشایار دیهیمی در کلیک شرق پیرامون انتشار دوباره این روزنامه بعد از چهارماه توقیف نوشته: "شرق" باز آمد. شرق خوش آمد. اما این رفتن‌ها و آمدن‌ها دیگر آنقدر تکراری شده که به آن عادت کرده‌ایم و عادت، بد چیزی است. وقتی عادت می‌کنی دیگر نمی‌پرسی چرا؟ چرا شرق رفت و چرا شرق باز آمد؟ این قصه تکراری آیا نمی‌خواهد پایانی داشته باشد؟ هر قصه‌ای باید پایانی داشته باشد و همه‌مان خوش داریم که پایان قصه خوش باشد. روزنامه‌ها و مجلات بسیاری گرفتار همین سرنوشت شده‌اند و من حالا می‌خواهم دلیلش را جست‌وجو کنم و اگر دلیل درست یافته شد خاتمه دادن به این موضوع چندان دشوار نخواهد بود.

منفعت و ضرر آلودگی

پوریا عالمی در ستون بی ضرر صفحه آخر کلیک شرق نوشته یک مشت سوژه و خبر را می‌ریزم روی داریه تحریریه. هر چه خبرها را با حضور هیات کارشناسی روزنامه بالا و پایین می‌کنیم خبری بی‌ضرر تشخیص داده نمی‌شود. تنها خبری که به نظر بی‌ضرر است تعطیلی امروز و فردای مدارس تهران به خاطر آلودگی هواست. نتیجه می‌گیریم اگر چیزی برای مردم ضرر داشته باشد نوشتن درباره‌اش ضرر ندارد.

نویسنده این ستون توضیح داده: د رست است که این آلودگی هوا ممکن است جوان‌های ما را نصف‌عمر کند و پیرهای ما را به سرفه بیندازد اما به نظر ما جزو خدمات برخی مدیران محسوب می‌شود. چرا؟ چون آن موقع که ما بچه بودیم برف تا ناف‌مان می‌آمد مدارس تعطیل نمی‌شد. آب قطع بود و مشکل کلیه ۹۰ درصد ما جوانان دهه شصت به خاطر این است که در هنگام تحصیل آب مدرسه‌مان قطع بود. بدبختی اینجا بود که هیچ‌کدام از این مصایب باعث تعطیلی مدارس نبود.

طنز نویس شرق در پایان به این نتیجه رسیده وقتی آلودگی هوا منجر به شادکردن دانش‌آموزان می‌شود، حتما آلودگی مالی و فساد اقتصادی هم بی‌ضرر است؟ چطور؟ این‌طور که منفعت ضرر آلودگی هوا فقط نصیب عده معدودی یعنی خردسالان می‌شود. شاید منفعت آلودگی پولی و پولشویی و فساد مالی هم نصیب عده معدودی از بزرگسالان شود که ما بی‌خبریم. در هر صورت ما بخیل نیستیم.

کارتون روز

کارتون ابوالفضل محترمی، شرق

کارتون ابوالفضل محترمی، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.