حسن روحانی: نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را نفی نمی کنم

به روز شده:  20:09 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2013 - 12 دی 1391

حسن روحانی در حال حاضر عضو مجلس خبرگان رهبری است

حسن روحانی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور در دولت محمد خاتمی گفته است که حضورش در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را "نفی" نمی کند.

آقای روحانی روز سه شنبه دوازدهم دی (اول ژانویه) در جمع خبرنگاران در تهران گفته است که برای حضور در رقابت های ریاست جمهوری "مذاکره‌ای شروع نکرده‌ام اما همواره گروه‌ها، دسته‌جات، برخی احزاب، نمایندگان مجلس و برخی اعضای مجلس خبرگان درباره ورود به انتخابات با من صحبت کرده‌اند که هم از جریان اصولگرا هستند و هم اصلاح‌طلب."

آقای روحانی در حال حاضر عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

از میان چهره های مطرح برای نامزدی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران، تاکنون حسن روحانی از میانه روترین افراد نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود. او در حال حاضر از مهمترین منتقدان سیاست های دولت محمود احمدی نژاد است.

خاطرات اتمی شیخ دیپلمات

حسن روحانی اولین دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که در اواخر دولت محمد خاتمی و همزمان با بالا گرفتن تنش ها بر سر برنامه اتمی ایران مسئول پرونده اتمی این کشور شد، اخیرا خاطرات خود را از ۲۲ ماه مدیریت مذاکرات اتمی ایران منتشر کرده است.

آقای روحانی گفته است که "هر کس رئیس‌جمهور بعدی شود با مشکلات بسیار زیادی روبروست . . . مشکلاتی که در هفت هشت سال ایجاد شده قطعا نمی‌تواند در طی دو سه سال از بین برده شود و به زمان زیادی نیاز است."

او در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا این توانمندی را در خود می‌بینید که عقب‌ماندگی‌ها در سیاست خارجی را در صورت ورود به عرصه ریاست‌جمهوری جبران کنید گفته است "هر کس بخواهد به عرصه ریاست‌جمهوری وارد شود باید برای این مشکلات برنامه داشته باشد و اگر من هم روزی تصمیم گرفتم به این عرصه وارد شوم حتما برنامه خواهم داشت."

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

تاکنون محمد سعیدی کیا، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی ایران اعلام کرده است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد و مصطفی پور محمدی، وزیر کشور اول دولت محمود احمدی نژاد و معاون وزیر اطلاعات در دوره علی فلاحیان هم گفته که برای نامزد شدن "احساس تکلیف" می کند.

"مشکلاتی که در هفت هشت سال ایجاد شده قطعا نمی‌تواند در طی دو سه سال از بین برده شود و به زمان زیادی نیاز است"

حسن روحانی

اصلاح طلبان گفته اند که در صورت "عادی شدن شرایط کشور از وضعیت امنیتی فعلی" و برگزاری "انتخابات آزاد" که به آنها اجازه معرفی نامزد بدهد، علاقمند به حضور در رقابت های انتخاباتی هستند.

هرچند کمتر از شش ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده اما به دلیل شرایط ناپایدار سیاسی در این کشور، چهره های سیاسی از اعلام نامزدی قطعی خود در انتخابات خودداری می کنند.

این وضعیت محدود به طیف اصلاح طلبان نیست که افراد کثیری از نهادی نظامی و سیاسی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی منتقد جدی آنها هستند بلکه هنوز طیف محافظه کار و اصولگرا هم درباره نامزدهای احتمالی خود در انتخابات بعدی از جمع بندی های اولیه فاصله دارند.

"گروه‌ها را نفی نکنیم و فکر نکنیم که با یک گروه یا چند گروه می‌توان یک انتخابات پرشور برگزار کرد. اگر کسی در این کشور جرم و خطایی انجام داده قانون است و طبق قانون دادگاهی کنند اما اگر کسی جرم و خطایی نکرده این همه سر و صدا یا فریاد به نفع کشور نیست"

حسن روحانی

آقای روحانی درباره انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران گفته "این انتخابات یکی از فرصت‌های بسیار خوب برای التیام داخلی است چرا که در داخل در سال‌های گذشته شکاف‌هایی را شاهد بودیم و باید تلاش کنیم به سمت وحدت ملی حرکت کنیم."

آقای روحانی گفته در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران "گروه‌ها را نفی نکنیم و فکر نکنیم که با یک گروه یا چند گروه می‌توان یک انتخابات پرشور برگزار کرد. اگر کسی در این کشور جرم و خطایی انجام داده قانون است و طبق قانون دادگاهی کنند اما اگر کسی جرم و خطایی نکرده این همه سر و صدا یا فریاد به نفع کشور نیست."

به نظر می رسد این بخش از گفته های آقای روحانی اشاره ای به احتمال کنار گذاشته شدن برخی از طیف های سیاسی از جمله طیف اصلاح طلبان در رقابت های انتخاباتی دارد و اشاره ای غیرمستقیم به وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین است که نزدیک دو سال است در بازداشت خانگی قرار گرفته اند.

اخیرا گزارش هایی مبنی بر نگرانی اطرافیان این دو درباره سلامت آنها منتشر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.