بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه - سیزدهم دی

به روز شده:  01:23 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران همچنان از گزارش‌های سالی که گذشت و گمانه زنی‌ هائی درباره سال آینده نوشته اند. در میان گزارش‌های داخلی بازگشت شعار نفت بر سر سفره مردم در همه روزنامه‌ها منتشر شده و طنزنویس‌ها هم خبر داده اند که این شعار که اول کار آمد و تکذیب شد، اینک شش ماه مانده به پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد دوباره بازگشته است.

فراوانی تعداد کسانی که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌شوند و گزارش‌هائی از فقر و افزایش کارتون خوابی کسانی که جائی ندارند در خیابان‌های مرکزی تهران از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

صفحه اول قانون

نگاهی به جهان سال ۲۰۱۲ در صفحه اول قانون

قداست شکنی در اربعین

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی نوشته قداست شکنی‌های بعضی مداح نماها در آستانه اربعین حسینی موجب تأسف ارادتمندان امام حسین و شهدای کربلا شده است. صحنه‌هائی از مداحی یکی از این افراد که سن کمی دارد این روزها بر روی سایت‌ها مشاهده می‌شود که با حالتی شبیه رقص اشعار موهنی می‌خواند و افرادی با بدن‌های برهنه درحالی که حرکاتی همانند او دارند و سینه می‌زنند جملاتی از قبیل "رقاصم و رقاصم، رقاصه عباسم" را به زبان می‌آورند!

به نوشته این روزنامه اصولگرا این صحنه‌ها مایه تمسخر مخالفان شده است.

همه احساس تکلیف می‌کنند

کلیک قانون گزارشی دارد با این عنوان و در آن نوشته تکلیف این روزها تبدیل به یک واژه آشنا شده است. ۶ ماه مانده تا انتخابات کاندیداهایی که تا دیروز اعلام می‌کردند برای شرکت در انتخابات تصمیم قطعی نگرفته اند، یک به یک احساس تکلیف و اعلام حضور می‌کنند. کاندیداهایی که شاید تا چند سال پیش حتی فکر کردن به احتمال حضور آنها در چنین رقابتی شگفت آور بود!

به نوشته این روزنامه وزرای سابق و اسبق، نماینده مجلس ،رئیس سابق مجلس و ... همه از آن دسته کاندیداهایی هستند که این روزها احساس تکلیف می‌کنند. ظاهرا رقابت برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کاملا به رده های پایین مدیریتی هم رسوخ کرده است. آنگونه که روز گذشته خبرگزاری فارس از احساس تکلیف یکی از نمایندگان فعلی مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری آینده خبر داد.

به نوشته قانون صفر نعیمی رز نماینده آستارا اظهار کرد که حضور در صحنه انتخابات یک تکلیف است و اگر فضا ایجاب کند به عنوان سرباز ولایت، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شود. کمی آن‌طرف تر هم تنی چند از وزرای دولت اصلاحات و دولت احمدی نژاد هم برای این انتخابات احساس تکلیف کرده‌اند.

شدت مجازات راه حل نیست

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد به ماجرای زورگیری پرداخته و یادآور شده که هر سال ده‌ها و صدها مورد زورگیری در کشور رخ می‌دهد که حساسیت چندانی را ایجاد نمی‌کند و فقط برخی از آنها منجر به دستگیری متهمان می‌شود، و در نهایت هم حکمی معمولی علیه آنها صادر می‌شود، (۳ ماه و بیشتر). زورگیری اخیر که دادگاه آن هم برگزار شد هم می‌توانست یکی از این موارد باشد و اگر از آن رویداد فیلمی تهیه و منتشر نمی‌شد قطعا نه کسی از آن مطلع می‌شد و به احتمال فراوان متهمان هم دستگیر نمی‌شدند و اگر هم دستگیر می‌شدند حکمی معمولی علیه آنان صادر می‌شد.

نویسنده جامعه شناس در پاسخ این سئوال که چه رشد این بار زورگیران زود به دام افتادند و دادگاهی شدند به حساسیت ایجاد شده در جامعه اشاره کرده و نوشته جرم را نمی‌توان منتزع از جامعه تعریف کرد. فرض کنیم یک نفر در اتاقی خلوت و به دور از چشم دیگران فرد دیگری را خفه کند، و مشابه این اتفاق در روز روشن در جلوی چشم مردم و همراه با فیلمبرداری رخ دهد، واکنش جامعه نسبت به این دو رویداد یکسان نیست، در حالی که هر دو رویداد دارای ماهیت مشابهی هستند. مثل قتلی که حدود دو سال پیش در سعادت‌آباد رخ داد و قاتل، مقتول را جلوی چشم مردم چاقو زد و موجب حساسیت‌های فراوان شد و رسیدگی به آن هم خیلی سریع‌تر انجام شد.

مقاله اعتماد با این تاکید به پایان می‌رسد که تاکید بر مجازات اعدام و شدت مجازات‌ها، راه‌حل مناسبی برای کاهش جرایم نیست. اگر با افزایش مجازات می‌شد جرم را از میان برد یا کاهش داد، در این صورت جامعه ما باید کمترین میزان مجرم و جرم را در جهان می‌داشت، در حالی که می‌دانیم چنین نیست و تعداد زندانیان ما فقط از امریکا، روسیه، چین، برزیل و هند کمتر است. حتما توجه خواهید داشت که هر کدام از این کشورها چند برابر ما جمعیت دارند، و الا معلوم نبود که رتبه اول یا دوم را نداشته باشیم.

نفت سر سفره‌ها، اما نه با حضور رسانه‌ها

فاطمه سیروس در کلیک تهران امروز نوشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این‌روزها به جای ارائه کارنامه عملکردش در حوزه‌هایی نظیر اقتصاد به یک منتقد تمام قد تبدیل شده است. او که این روزها مشکلات اقتصادی کشور را بیشتر محصول غیرمتمرکز بودن نظام تصمیم‌گیری می‌داند تا مشکلات تصمیم‌گیری بدنه دولت به تازگی از سه هزار نفری سخن گفته است که اقتصاد را در دست دارند. به بیان بهتر محمود احمدی‌نژاد در سخنان دیروز خود لیست ۳۰۰ نفره اخلالگر اقتصاد را ده برابر کرد.

تهران امروز نوشته در عین حال با وجود اینکه رئیس‌جمهور سعی می‌کند مصائب و مشکلات اقتصاد کشور را به گردن دیگر نهادها بیندازد اما کارشناسان و نمایندگان مجلس با این رویکرد موافق نیستند. از دیدگاه نمایندگان مـجـلـس، مسـئــولان و کارشناسان پذیرفتنی نیست که رئیس دولت در پایان ۸ سال مدیریتش و با در اختیار داشتن ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی و همراهی بی‌نظیری که با او برای پیشبرد برنامه‌هایش شده است.

نرگس رسولی در گزارشی در کلیک اعتماد نوشته در حالی که هنوز چند روزی از آخرین مصاحبه و وعده رییس جمهوری مبنی بر افزایش ۵ برابری یارانه‌های نقدی نگذشته است رییس قوه مقننه با ابلاغ ممنوعیت افزایش یارانه‌های نقدی تا پایان سال جاری دست دولت را برای عمل به این وعده خود بست. محمود احمدی‌نژاد در آخرین گفت‌وگوی خود با مردم گفته بود: «اگر بگذارند می‌توانیم یارانه‌های نقدی را ۵ برابر کنیم.» این امر البته مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز وی از احتمال سه برابر شدن قیمت یارانه‌های دولتی خبر داده بود که این امر با واکنش‌های منفی در بدنه کارشناسی دولت و نمایندگان مجلس روبه‌رو شد.

جوان

ادعا، کارتون حسین کشتکار، جوان

به گزارش این روزنامه روز گذشته علی لاریجانی رییس قوه مقننه به دنبال اعلام نظر رییس دولت مبنی بر احتمال افزایش ۵ برابری یارانه نقدی (به بیش از ۲۰۰ هزار تومان) و تبعات آن و البته پایان مهلت یک ماهه رییس‌جمهور (با توجه به انقضای مهلت مقرر در ماده یک قانون مدنی و در اجرای تبصره ماده یک) برای ابلاغ این مصوبه خود به تنهایی آن را ابلاغ کرد تا رسما دست دولت برای عمل به این وعده و ایجاد تبعات بیشتر اقتصادی در کشور بسته شود.

کلیک بهار هم در گزارش اصلی خود نوشته دولت محمود احمدی‌نژاد همان دولتی است که در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی ریاست‌جمهوری نهم با شعار «آوردن نفت بر سر سفره‌های مردم» و سخنانی از این دست توانست کلید کاخ ریاست‌جمهوری را از دیگر رقبایش بگیرد. محمود احمدی‌نژاد روانه کاخ ریاست‌جمهوری شد، اما نه‌تنها نفتی بر سر سفره‌ها نیامد، بلکه سفره‌های خالی واکنش‌ها را برانگیخت.

به نوشته بهار دولت شعار داده بود و حال مردم منتظر اجرای وعده‌ها بودند، اما دولت که حال سکان هدایت کشور را به دست گرفته بود ترجیح داد به جای پاسخ به صراحت بگوید که اصلا چنین وعده‌ای نداده است. حالا اما محمود احمدی‌نژاد در حالی از نبود «پول نفت» در «جیب» مردم به جای «سفره‌ها» گلایه می‌کند که چند ماهی تا پایان ریاست‌جمهوری‌اش باقی نمانده است. دولت می‌گوید که از قضیه نبود «منافع کامل نفت در جیب ملت» نگران است. دولت نگرانی‌اش را هشت سالی نگه داشته و حال با نزدیک‌شدن به انتخابات از دغدغه‌هایش می‌گوید.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری از قول محمود احمدی‌نژاد نوشته "۳۰۰ - ۴۰۰ نفر هستند که پول و رسانه در دست آنهاست و تا صحبتی می‌شود و تغییری می‌خواهد ایجاد شود، می‌آیند و پشت تریبون‌ها می‌گویند اقتصاد به هم ریخته می‌شود" و بعد سئوال کرده در کشور رسانه و شبه رسانه زیاد داریم: رسانه دولتی، رسانه شبه دولتی، رسانه توپخانه، رسانه دولت مخفی، رسانه ملی، رسانه میلی، رسانه جوانفکری و... . لطفا مشخص کنید که از ۳۰۰ – ۴۰۰ نفر مزبوردر هر کدام از این رسانه ها چند نفر قرار دارند؟!

به نوشته این ستون: اگر ۳۰۰ – ۴۰۰ نفر مزبور نباشند یا به عبارت قشنگتر و درست تر و دوست داشتنی تر رسانه‌ها، نباشند، آیا می‌توان تمام حرف‌هایی را که در مقابل لبخند تو دل بروی مرتضی حیدری‌ زده می‌شود بدون هیچ دغدغه‌ای به مردم همیشه در صحنه باوراند؟! ...ما که فکر نمی‌کنیم بشود، اما به قول معروف اگر بشود، چه می‌شود!

اعتماد

کارتون جمال رحمتی، اعتماد

در پایان طنز نوشته مردم سالاری آمده: حالا فرض کنید رسانه‌ها دیگر نگویند اقتصاد بهم ریخته می‌شود، آن وقت اقتصاد مرتب و منظم می‌شود؟ خوش به حال کسانی که فکر می‌کنند با پاک کردن صورت مساله، مساله حل می‌شود؛ این جور آدمها هیچوقت حالشان دگرگون نمی‌شود!

کارتون خواب‌هایی در چادر جلو دانشگاه

کلیک بهار در گزارش اصلی خود از یک پیرزن، دو پیرمرد، بچه‌ای چهار ماهه، دختر ۱۲ساله، یک زن و شوهر، یک مرد جوان نوشته که در هفت چادر، درست وسط پایتخت، پشت به دانشگاه، رو به بیمارستان، زیر سقف آسمان، برف و باران. چند متر خاک خدا، یک سه‌دیواری برزنتی، دود و سرمای شهر، همه سهم ننه فاطمه، نریمان خانم و بچه‌هاش و آن پیرمردها از زندگی است.

بهار

عکس پیام برازجانی ، خیابان خواب، بهار

به نوشته این گزارش این پیاده‌رو ایران است برای خودش، کرمان، شیراز، کرمانشاه، اصفهان، تهران، انگار هر استان نماینده‌ای برای خودش فرستاده باشد. نمای روزانه‌اش زیبا است. شش، هفت چادر رنگ‌رنگی زیر نور بی‌جان خورشید روی آن پیاده‌رو پت و پهن. شبش اما بوی مردن می‌دهد. نخستین برف‌های سال برای بچه‌های نریمان دیگر نه آدم‌برفی است نه آن نخ سفید ابریشم که زمین و آسمان را به هم می‌دوزد، حتی نعمت هم نیست، نکبتی است که بلای جان‌شان می‌شود.

در این گزارش عکس و اشاره ای هست به فاطمه خسروی ۵۷ ساله، متولد کرمانشاه که ساکن پیاده‌رو، و بیمارست. سه هفته‌ای است که این‌جا زندگی می‌کند. زندگی‌اش بیشتر شبیه فیلم است. لب که وا می‌کند بغضش می‌ترکد: به خدا آبرو دارم، به ابوالفضل گدا نیستم، بدبختم...

خبرنگار بهار از وی می پرسد این این‌جا زندگی می‌کنی؟ پاسخ این است که: جایی ندارم زندگی کنم، کجا بروم، مریض بودم آمدم بیمارستان، بستری‌ام نکردند دیگر این‌جا ماندم...

درباره بیماریش می گوید: به خدا نمی‌دانم اسمش چیست، فقط می‌دانم کیسه صفرایم است. این‌جا نبودم که، بیمارستان امام بودم. گفتند باید عمل شوی و همان اول هم باید ۵۰۰‌هزار تومان بدهی. نداشتم، گفتم چه‌کار کنم؟ گفتند برو بیمارستان شریعتی آن‌جا ارزان‌تر است. من هم آمدم اینجا. اینجا همان اولش گفتند برای عمل باید یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان بدهی. گفتم من ۵۰۰‌هزار تومان نداشتم چه برسد به این همه. آخر سر گفتند ۴۰۰‌هزار تومان بده عملت می‌کنیم اما به خاطر این‌که نه پول داشتم نه همراه، قبولم نکردند.

دارندگی و برا«زن»دگی

پوریا عالمی ستون "از هر نظر بی‌ضرر" کلیک شرق را به بررسی حقوق زنان اختصاص داده و از ماده ۲۳ حمایت از خانواده در مورد تعدد زوجات به این نتیجه رسیده: به زبان ساده اگر آقایان توانایی (در اینجا منظور توانایی مالی است) داشته باشند می‌توانند دوباره (پا بدهد سه‌باره، اگر زیر دندان مزه کرد چهارباره) زن بگیرند. از قدیم هم گفتند: دارندگی و برا«زن»دگی.

یعنی هر کسی دارد (یعنی دارا هست) می‌تواند زن بگیرد. (مشخص است که برا«زن»دگی قرایت صحیح است و برا«زندگی» غلط است. چون تا جایی که ما دیدیم دغدغه اصلی، بیشتر زن گرفتن است نه بهتر زندگی کردن.

طنزنویس شرق اضافه کرده: از طرفی از وقتی شلوار وارد فرهنگ آریایی ما شد (که این هم از مضرات غربزدگی است و برای ما خیلی اسفناک است که شلوار پای ما را غرب بالا کشیده است) قدیمی‌ها درباره تجدید فراش می‌گفتند که: طرف شلوارش دوتا شده.

کارتون روز

شرق

کار احسان گنجی، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.