کرباسچی: کسانی که کشور را به پرتگاه رساندند باید توبه کنند

به روز شده:  18:33 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران از شرایط حاکم بر ایران انتقاد کرده و گفته است: "کسانی که فقط یک قلم عامل فساد سه هزار میلیاردی [بودند] و آن همه ضرر به بیت‌المال و پول‌های بانک و اعتماد مردم زدند و آن همه ضربه وارد کردند باید بیایند توبه کنند."

آقای کرباسچی با شماره روز چهارشنبه سیزدهم دی (دوم ژانویه) روزنامه اعتماد که در تهران منتشر می شود، گفت و گو کرده است.

خبرنگار روزنامه اعتماد از آقای کرباسچی پرسیده "درک سیاسی شما از مفهوم توبه که خیلی وقت است شرط ورود اصلاح‌طلب‌ها به انتخابات عنوان شده چیست" و او در پاسخ گفته است: "این مفهوم برای کسی که در جایی جرمی مرتکب شده کاربرد دارد."

"اگر مملکت قانون و حساب کتاب دارد و با یک مکانیسم ضابطه‌دار اداره می‌شود نه باید در نماز جمعه حکم به محکومیت کسی بدهند و نه در سرمقاله روزنامه کیهان و جاهای دیگر"

غلامحسین کرباسچی

غلامحسین کرباسچی از منتقدان سیاست های محمود احمدی نژاد و دولت او بوده که طی هفت سال گذشته علی‌رغم انتقاداتی که متوجه دولت ایران بوده مورد حمایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بوده اند.

آقای کرباسچی افزوده است: "اصولی که انقلاب بر مبنای آن بنا شده است این نیست که ما به این شیوه افراد را خط کشی و طرد کنیم و به راحتی حکم بدهیم که عده‌ای حق شرکت در انتخابات را دارند یا ندارند."

برخی از چهره های نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در ماه های اخیر گفته اند اصلاح طلبان به شرط توبه از گذشته خود و در صورتی که مرزبندی خود را میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالف دولت در ایران روشن کنند، ممکن است بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران شرکت کنند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

اصلاح طلبان گفته اند که در صورت "عادی شدن شرایط کشور از وضعیت امنیتی فعلی" و برگزاری "انتخابات آزاد" که به آنها اجازه معرفی نامزد بدهد، علاقمند به حضور در رقابت های انتخاباتی هستند.

دبیرکل حزب کارگزاران گفته است: "اگر مملکت قانون و حساب کتاب دارد و با یک مکانیسم ضابطه‌دار اداره می‌شود، نه باید در نماز جمعه حکم به محکومیت کسی بدهند و نه در سرمقاله روزنامه کیهان و جاهای دیگر... اگر روزی دادگاهی تشکیل و در آن دادگاه مستنداتی ارائه و بررسی شد و براساس مستندات محکمه‌پسندی که سلسله مراتب قضایی را طی کرده فردی محکوم شد که در انتخابات شرکت نکند آن وقت محقند این مساله را در رسانه‌ها اعلام کنند و همه هم موضعی یکسان می‌گیرند اما این حرف‌های پراکنده از لحاظ قانونی ارزشی ندارد."

آقای کرباسچی همچنین گفته "هر نظامی برای باقی ماندن نیاز به منتقد دارد نیاز به کسانی که وضعیت را بهتر از آنچه هست بخواهند. هیچ نظامی بدون وجود یک دوگانگی میان کسانی که خواهان حفظ وضع موجود یا تغییر آن هستند نمی‌تواند دوام پیدا کند. حالا اینکه کسی کینه‌ای نسبت به اصلاح‌طلب‌ها داشته باشد چون در یک حادثه‌ای یک جایی از کسانی ضربه خورده که فکر می‌کند آنها اصلاح‌طلب بوده‌اند بحث جدایی است."

آیت الله خامنه ای تاکنون در چند سخنرانی از نظریه حاکمیت دوگانه که از مهمترین نظریات سیاسی اصلاح طلبان بود انتقاد کرده است.

هرچند کمتر از شش ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است، اما به دلیل شرایط ناپایدار سیاسی در این کشور، چهره های سیاسی از اعلام نامزدی قطعی خود در انتخابات خودداری می کنند.

این وضعیت محدود به طیف اصلاح طلبان نیست و افراد کثیری از طیف محافظه کار و اصولگرا نیز هنوز جمع بندی نهایی خود را درباره نامزدهای احتمالی انتخابات بعدی ارائه نکرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.