هاشمی رفسنجانی خواستار برگزاری انتخابات 'رقابتی و آزاد' شد

به روز شده:  20:30 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391
هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به انتقاد از "جریانی منحرف" پرداخته که به تلاش برای "نادیده گرفتن دستاوردهای گذشته و زحمات مدیران و دلسوزان انقلاب" پرداخته اند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار "برگزاری انتخاباتی رقابتی، آزاد و مطابق قانون" و استفاده از "نیروهای زبده و کارآمد و دلسوز انقلاب از همه سلایق" برای خروج کشور از مشکلات شد.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از معلمان، ضمن ابراز امیدواری به "تن دادن همه تأثیرگذاران نظام از مردم عادی گرفته تا سطوح بالا با به گفتگو، تعامل و تفاهم"، گفته است: "در برهه حساس کنونی که کشور در معرض تهدیدات و تحریم‌های دشمنان انقلاب است، درگیری و مناقشه به هیچ وجه راهگشا نیست".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از چندی پیش مدافع طرح تشکیل "دولت وحدت ملی" با حضور نمایندگان جریان‌های سیاسی مختلف مدافع جمهوری اسلامی ایران بوده است. این در حالی است که برخی فعالان و رسانه‌های نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، این طرح را به معنی زمینه سازی ورود مخالفان رهبر ایران به حکومت دانسته‌اند.

به نوشته سایت اکبر هاشمی رفسنجانی، وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به "میدان داری جریانی که علی‌رغم حسن‌نیت با اهداف امام و انقلاب بیگانه بود و تجربه میدان‌های سخت را نداشت" تاکید کرده: "این جریان با وجود هشدارهای دلسوزان و وفاداران به نظام و انقلاب به‌گونه‌ای مورد حمایت قرار گرفت که اکنون نه تنها پاسخگوی وضع به وجود آمده نیستند بلکه حامیان خود را نیز برنمی‌تابند و طلبکار و مدعی نظام شده‌اند. "

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ویژگی "این جریان منحرف" را "نادیده گرفتن دستاوردهای گذشته و زحمات مدیران و دلسوزان انقلاب" دانسته و افزوده است: "کسانی که سهمی در انقلاب نداشتند، با حسادت، انتقام از زحمتکشان نظام را وجه همت خود قرار دادند و از همین زمان پیشرفت کشور کُند و دچار مشکل شد."

"کسانی که سهمی در انقلاب نداشتند، با حسادت، انتقام از زحمتکشان نظام را وجه همت خود قرار دادند و از همین زمان پیشرفت کشور کُند و دچار مشکل شد"

اکبر هاشمی رفسنجانی

به نظر می‌رسد اشاره آقای هاشمی رفسنجانی، به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و همکاران اوست که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گذشته نیز، آنها را جریانی کم سابقه در انقلاب ایران و دوران استقرار جمهوری اسلامی توصیف کرده و مورد انتقاد قرار داده است.

گلایه اکبر هاشمی رفسنجانی از "حمایت"‌های صورت گرفته از این جریان، در شرایطی انجام شده که وی سه روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری گذشته، با نوشتن نامه‌ای سرگشاده به رهبر ایران، از "سکوت" او در مقابل اقدامات آقای احمدی نژاد گلایه کرده بود.

رهبر ایران، یک هفته بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸، در یک سخنرانی عمومی گفت که از میان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد، نظر مقام دوم را به دیدگاه‌های خود نزدیک‌تر می داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.