مهمانپرست: اظهارات مرسی درباره خلیج فارس به معنای دشمنی نیست

به روز شده:  11:40 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391

رامین مهمانپرست، تاکید کرد که اظهار نظر آقای مرسی به معنای دشمنی نیست

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره اظهارات اخیر محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر درباره امنیت خلیج فارس گفت که هر اختلاف نظر و دیدگاه سیاسی که مطرح می‌شود به معنای خصومت و دشمنی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مهمانپرست روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه، دوم ژانویه در شهر قم به خبرنگاران گفت که اختلاف نظر در برخی مسائل با بعضی کشورهای منطقه طبیعی است اما اگر روابط دوستانه و منافع مشترک وجود داشته باشد می‌توان از طریق گفتگو دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کرد.

پیشتر خبرگزاری رسمی کویت، کونا گزارش داده بود که آقای مرسی در جمع خبرنگاران عرب در قاهره گفته است که امنیت خلیج فارس، امنیت مصر است و مصر صدمه به امنیت خلیج فارس و کشورهای عربی منطقه را تحمل نمی‌کند.

بر اساس همین گزارش او در پاسخ به سوالی درباره "تهدیدات ایران علیه کشورهای جنوب خلیج فارس" گفت که مصر در ماه فوریه میزبان نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی خواهد بود و در این نشست قاهره پیام روشنی خواهد فرستاد که کسی حق ندارد هیچ یک از کشورهای منطقه را تهدید کند.

به گفته آقای مهمانپرست برخی رسانه‌های غربی و عربی که با جمهوری اسلامی ایران خصومت دارند این اخبار را منتشر می‌کنند و " اصلا معلوم نیست این مطالب به طور دقیق نقل می‌شود یا نه."

ده روز پیش رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست خود در منامه، پایتخت بحرین از ایران کلیک خواستند که "به دخالت در امور کشورهای منطقه پایان دهد."

تحلیلگران این اظهارات آقای مرسی که در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشورهای منطقه خلیج فارس منعکس شد نوعی هشدار به ایران تعبیر کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.