انتقاد از عدم برخورد مسئولان ایران با امام‌زاده های بدون شجره‌نامه

به روز شده:  17:39 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391
امام زاده های ایران

تعداد امام زاده های ایران بعد از پیروزی انقلاب، "هفت برابر" شده است

دو نماینده مجلس ایران، با انتقاد از عدم برخورد مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه با "امام زاده های بدون شجره نامه"، از پی گیری طرح تحقیق و تفحص از این سازمان خبر دادند.

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده رشت، در همین ارتباط به باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به رادیو - تلویزیون دولتی ایران گفته است که سازمان اوقاف "هیچ برنامه‌ ای" برای "رفع ابهامات در مورد عملکرد خود نداشته و چاره ای جز تحقیق و تفحص از آن وجود ندارد.

این نماینده مجلس، پنجشنبه ۱۴ دی (۳ ژانویه) اعلام کرده که علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برای پاسخگوی به سوالات نمایندگان در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات حضور پیدا کرده، اما درباره درآمدها و هزینه های اوقاف "جواب شفافی" به سوال کنندگان نداده است.

سازمان اوقاف و امور خیریه، وظیفه نظارت بر اماکن مذهبی و نیز موقوفات را در سرتاسر ایران بر عهده دارد.

آقای جعفرزاده ایمن آبادی در مصاحبه امروز خود گفته است: "درآمدهای اوقاف جزو درآمدهای دولت نیست و دیوان محاسبات بر این درآمدها نظارتی ندارد و این سازمان نیز ترازنامه شفاهی را تهیه و منتشر نمی‌کند."

"سه هفته پیش، خبرگزاری ایلنا به نقل از یک کارشناس میراث فرهنگی از وجود ۱۰ هزار امام زاده در ایران خبر داده بود که تنها حدود ۲ هزار آنها سند و شجره‌نامه دارند"

وی تاکید کرده که علاوه بر سوال در مورد درآمدهای سازمان اوقاف، وی و عزت الله یوسفیان‌ملا، دیگر نماینده پی گیر طرح تحقیق و تفحص، مایلند سازمان اوقاف "به صورت شفاف" جواب دهد که در ایران در ابتدای پیروزی انقلاب چند امام زاده وجود داشته و "اکنون امام زاده‌ها به چه تعداد رسیده است".

وی با ذکر اینکه امام زاده‌های فاقد شجره‌نامه "تنها برای اوقاف درآمدزایی می‌کنند و موجب وهن دین شده اند" اظهار داشته که سازمان اوقاف "قول داده بود امام زاده‌های فاقد شجر‌ه‌نامه را جمع کند که متاسفانه تاکنون این کار را انجام نداده است".

۸ هزار امام زاده بدون سند

سه هفته پیش، خبرگزاری کار ایران، ایلنا به نقل از یک کارشناس میراث فرهنگی از وجود ۱۰ هزار امام زاده در ایران خبر داده بود که تنها حدود ۲ هزار تای آنها سند و شجره‌نامه دارند.

وی افزوده بود که این امام زاده ها، در حدود ۸ هزار بقعه (زیارتگاه) در سراسر ایران پراکنده شده اند که در برخی از آن‌ها "بیش از یک امام زاده" دفن شده‌ است.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۰، حسن ربیعی سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه، تعداد امام‌ زاده های ایران را "نزدیک به ۱۱ هزار" اعلام کرده و افزوده بود که امام زاده ها در این سال، نسبت به سال پیروزی انقلاب ایران "هفت برابر" شده اند. در سال ۱۳۵۷، حدود ۱۵۰۰ امام زاده در ایران وجود داشته است.

آقای ربیعی در مصاحبه با روزنامه شرق، تمام این امام زاده­ ها را فرزندان و نوادگان خاندان پیامبر اسلام معرفی کرده و گفته بود که در سال ۱۳۸۹ "بیش از صد میلیون نفر زائر" به این امام زاده‌ها مراجعه کرده‌اند.

"سازمان اوقاف سال گذشته، در پاسخ به انتقادات وارد بر این سازمان در مورد عدم برخورد با 'امام زاده های جعلی' اعلام کرده بود که برخورد با 'بقاع متبرکه مورد احترام که ملجاء و پناهگاه مردم بوده و دارای قدمت و سابقه تاریخی و مورد توجه علما و قاطبه مردم بوده'، با عکس العمل 'علما و قاطبه مردم' مواجه خواهد شد"

به فاصله کمی از انتشار مصاحبه فوق، سازمان اوقاف با صدور بیانیه ای، در پاسخ به انتقادات مطرح شده در برخی نشریات ایران از عدم برخورد این سازمان با امام زاده های "جعلی" نوشت که در برخی استان‌ها همچون گیلان، ادارات اوقاف با همکاری مسئولین محلی و شورای تامین استان اقدام به "تخریب بقاع جعلی" کرده اند.

سازمان اوقاف افزود: "لیکن در خصوص بقاع متبرکه مورد احترام که ملجاء و پناهگاه مردم بوده و دارای قدمت و سابقه تاریخی و مورد توجه علما و قاطبه مردم بوده، [آنها] را نباید به بهانه‌های واهی مورد خدشه قرار داد که تخریب چهره این اماکن تبعات سویی خواهد داشت."

این سازمان در توضیح "تبعات" برخورد با امام زاده های "مورد احترام" نوشته بود که در این صورت، "یقینا علما و قاطبه مردم عکس‌العمل نشان خواهند داد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.