فرمانده پلیس ایران: نرم‌افزاری برای کنترل هوشمند شبکه‌های اجتماعی می‌سازیم

به روز شده:  12:48 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

احمدی‌مقدم امروز گفته مردم باید از برخورد با پلیس احساس امنیت، شوق، شور و شعف کنند

سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، امروز گفته که "کنترل هوشمند شبکه‌های اجتماعی" به سانسور عمومی و ایجاد محدودیت کلی در دسترسی به آنها ترجیح دارد و از تهیه نرم‌افزاری برای اجرای این کنترل هوشمند خبر داده است.

آقای احمدی‌‎مقدم گفته است: "با کنترل هوشمند شبکه‌های مجازی اجتماعی، از مضرات آنها جلوگیری می‌شود و مردم می‌توانند از بخش‌های مفید آن بهره‌مند شوند."

به گفته فرمانده پلیس ایران "با تشکیل شورای فضای مجازی تصمیم‌ها سرعت گرفته و مسئولان در صدد تهیه آن (نرم افزار کنترل هوشمند) هستند تا تسهیلات برای کاربران اینترنت افزوده شود."

دولت ایران محدودیت‌های بسیاری برای دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت و مشخصا به شبکه‌های اجتماعی مجازی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این در مواردی هم پلیس و دستگاه قضایی ایران با کاربرانی که مطالبی علیه جمهوری اسلامی در اینترنت منتشر کرده‌اند برخورد کرده‌اند.

مرگ مشکوک ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازداشت پلیس فتا درگذشت، جنجال‌برانگیزترین نمونه از این برخوردها بوده است.

آقای احمدی‌مقدم ضمن بهتر دانستن کنترل هوشمند به فیلترینگ گفته که پلیس ایران مسئولیتی در فیلتر کردن سایت‌های اینترنتی ندارد.

پیش از این مهدی اخوان به‌آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران هم گفته بود: "در شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های مفید زیادی اتفاق می‌افتد که قسمتی از جامعه مجبور می‌شوند از روش‌های دور زدن فیلترینگ برای دریافت این خدمات استفاده کنند."

آقای به‌آبادی این اظهارات را درباره ایجاد صفحه‌ای فیسبوکی برای هواداران آیت‌الله علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران، بیان کرده و گفته بود: "عضویت در شبکه های اجتماعی، جرم نیست، اما دور زدن سامانه فیلترینگ برای دسترسی به این شبکه‌ها جرم محسوب می‌شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.