بازداشت ٢٠ ایرانی به اتهام ورود غیرمجاز به عربستان سعودی

به روز شده:  11:03 گرينويچ - جمعه 04 ژانويه 2013 - 15 دی 1391

محمدجواد رسولی محلاتی، سفیر ایران در عربستان سعودی، امروز ١٥ دی (٤ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری مهر تایید کرده است که ٢٠ نفر از شهروندان ایرانی به اتهام ورود غیرمجاز به قلمرو عربستان سعودی بازداشت شده‌اند.

او گفته است که اگر روشن شود ورود غیرمجاز تنها اتهام این افراد است، احتمالا به زودی آزاد شده و به ایران بازخواهند گشت.

دیروز خبرگزاری رویترز به نقل از گشت ساحلی عربستان سعودی اعلام کرد که این نیرو دو قایق ایرانی و ٢١ سرنشین آنها را توقیف کرده و از بازداشت‌شدگان بازجویی می‌کند.

اما به گفته آقای رسولی محلاتی، توافق ایران و عربستان سعودی برای استرداد زندانیان شامل متهمان قاچاق و مواد مخدر نمی‌شود و با این متهمان در چارچوب قوانین عربستان سعودی برخورد خواهد شد.

دستگاه قضایی عربستان سعودی شیوه سختگیرانه‌ای را در مواجهه با متهمان، به ویژه متهمان جرایم مرتبط با مواد مخدر دارد.

خرداد ماه امسال عربستان سعودی هشت ایرانی را به دلیل حمل مواد مخدر اعدام کرد، اقدامی که اعتراض شدید دولت ایران را برانگیخته بود.

ورود غیرمجاز شهروندان ایرانی به قلمرو دریایی عربستان سعودی هرازگاهی اتفاق می‌افتد.

آقای رسولی محلاتی به خبرگزاری مهر گفته است که هفته گذشته ٦ ایرانی که به اتهام ورود غیرمجاز به عربستان سعودی بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.