بررسی روزنامه‌های صبح شنبه – شانزده دی

به روز شده:  03:46 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

روزنامه‌های اول هفته تهران، همزمان با تعطیل تهران و استان همجوارش البرز، در حالی منتشر شده اند که در تهران روزنامه فروشی نیست. تیترها و گزارش‌های اول این روزنامه‌ها به موضوع آلودگی اختصاص دارد و در مقالاتی هم کارشناسان از بی تصمیمی دولت انتقاد کرده اند.

ساعت‌های آخر زندگی یک رییس جمهور و تشییع جنازه پرجمعیت یک مرجع تقلید غیرسیاسی تهران از جمله دیگر اخبار صفحات اول روزنامه‌هائی است که همچنان در مقالات خود از وضعیت اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرده اند.

خبر اول، آلودگی باز هم تعطیل

شرق

آلودگی هوا در صدر اخبار شرق

امید سلیمی بنی در گزارش اصلی کلیک اعتماد نوشته کار تهران باز هم به تعطیلی کشید. انگار فیلم‌های علمی، تخیلی به واقعیت رسیده‌اند و باید با ماسک‌های خرطوم‌دار در خیابان‌های پایتخت پلکید. این‌طور که هلال احمر گفته، واحدهای سیار این جمعیت در میدان‌های اصلی تهران مستقر شده اند و به مردم ماسک می‌دهند؛ ماسک‌هایی که همه می‌دانند هیچ تاثیری روی آلوده بودن هوایی که به ریه‌ها می‌فرستیم ندارد، حداقل خیال همه تخت می‌شود که کاری کرده‌اند.

به نوشته این گزارش اما شاید در این بین، وجدان اعضای کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوای تهران بیش از همه مسوولان راحت باشد، چون آنها باز هم وقتی شاخص آلاینده‌های تهران را می‌بینند، دستشان را روی دکمه قرمز می‌گذارند و همه جا تعطیل می‌شود. امروز هم تهران تعطیل است. پایتخت ایران، با جمعیت میلیونی‌اش و تعطیلاتی که می‌گویند روزی ۴۰۰ میلیارد تومان برای بودجه عمومی کشور آب می‌خورد، باز هم به خواب آلودگی رفته است.

وحید نوروزی در مقاله ای که کلیک آرمان آن را نقل کرده نوشته اگرچه راهکار کاهش آلودگی هوای تهران در شرایط عادی، تعطیلی نیست اما در شرایط خاص، مسئولان چاره‌ای جز تعطیلی ندارند. بنابراین اگر قرار باشد از تعطیلی امروز پایتخت انتقاد کنیم در این شرایط کار درستی است چراکه لااقل این تعطیلی باعث می‌شود شهروندان در معرض تماس کمتری با آلودگی هوا قرار بگیرند و به لطف کاهش اجباری تردد خودروها، از میزان آلودگی هوای شهر کاسته شود تا این کاسه سرریز شده کمی در شرایط بهتری قرار بگیرد. بعد هم باید منتظر لطف خداوند باشیم تا باد و باران را به آسمان این شهر نازل کند تا آلودگی‌ها شسته شده و برود!

به نظر نویسنده این مقاله اما اینها به معنی این نیست که تعطیلی می‌تواند به عنوان تنها راهکار مقابله با آلودگی هوا موثر باشد و مسئولانی که تن به تعطیلی تهران می‌دهند باید پاسخگو باشند که چرا گذاشته‌اند کار به چنین شرایطی برسد. رئیس سازمان محیط زیست به‌عنوان متولی امر هوای پاک گفته است که برای اجرای برنامه لااقل به ۵ سال زمان نیاز است. این موضوع درست است اما باید پرسید که در هفت سال گذشته انرژی انجام فعالیت‌ها صرف چه کارهایی شده که اکنون نیاز به ۵ سال دیگر باشد.

محمد حسین هاشمی در کلیک قانون نوشته شاید برای یک بار هم که شده بد نباشد اینطور فکر کنیم که داستان رفع آلودگی هوا را از دست مسئولان کشور بگیریم و به دست مردم بسپاریم. شاید واقعاً این کار بتواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند. این گفته خود مسئولان است که می‌گویند هر بار مردم کاری را به دست گرفتند، آن را به بهترین شکل ممکن به پایان رساندند.

به نوشته این مقاله اگر این حرف واقعاً مدنظر آنهاست پس ما پیشنهاد می‌کنیم یک بار هم که شده مسئولان بیایند و سیاسی کاری‌ها را کنار بگذارند، اصلا با هم کاری نداشته باشند و در نهایت به مردم بگویند یک هفته فرصت دارید تا خودتان به حال این آلودگی هوا فکری بکنید. شاید این‌طور همه چیز حل شود.

اعتماد

تردد ممنوع تیتر اول روزنامه اعتماد

حسین احمدی‌نیاز در مقاله ای در کلیک شرق نوشته راهکاری که دولت یا ستاد مدیریت بحران آلودگی هوا اتخاذ کرده است تعطیلی تهران و بعضا کلانشهرهای مذکور بوده، بماند که آیا این راهکار می‌تواند موثر در حل این معضل باشد یا خیر.

سوال مهم از نظر نویسنده مقاله شرق این است که نحوه و گستره این تعطیلی چگونه باید باشد. آیا این تعطیلی شامل بخش خصوصی فعال در تهران می‌شود یا خیر و آیا الزامی برای به تعطیل کشاندن بخش خصوصی وجود دارد یا خیر؟ با ملاحظه جمعیت تهران و ساکنان فعال آن مشاهده می‌شود که بیشترین میزان آلودگی هوا ناشی از فعالیت بخش خصوصی در این کلانشهر است. کارشناسان ۸۰ درصد عامل آلودگی هوای شهر تهران را وسایل نقلیه می‌دانند که بیشترین آن متعلق به بخش خصوصی است.

همچنین وجود کارخانجات متعدد در اطراف شهر و تاثیر آنها بر این آلایندگی نیز موثر است اما مساله این است که آیا الزام و قانونی برای تعطیل کردن اجباری آنها وجود دارد یا خیر؟ و در صورت تعطیل شدن آیا می‌توان بحث مطالبه خسارت را مطرح کرد؟

آلودگی هوا و تغییرات دولت

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته این روزها هوای تهران به گونه ای است که اگر نفس نکشیم بیشتر زنده می‌مانیم اما بعضی‌ها نگران برادر هوگو چاوز هستند که اعلام شده بعد از عمل‌، دچار مشکل تنفسی شده است و برای سلامتی این کمونیست گرانقدر دعا می‌کنند! هوگو چاوز هم اگر چه در بیمارستانی در کوبا بستری است اما دلش تهران است و حتما یاد روزهایی افتاده که تند تند ایران می‌آمد و خوش و شاداب به ونزوئلا برمی‌گشت‌. ببینید هوای تهران چقدر آلوده است که چاوز که دلش اینجاست هم دچار مشکل تنفسی شده است!

در ادامه ستون آمده با توجه به اینکه وزرای زیادی به صورت خیلی محترمانه‌ای در دولت محمود احمدی‌نژاد برکنار شده‌اند‌، حتما وزیران باقیمانده باید آدمهای با IQ بسیار بالایی باشند که توانسته‌اند از برکناری به شیوه خیلی محترمانه بگریزند و در همین راستا است که طی ماه‌های اخیر برادران وزیر باقیمانده لام تا کام حرف نمی‌زنند تا خدای ناکرده گرفتار نشوند .

مسعود پزشکیان در مقاله ای در کلیک مردم سالاری نوشته تغییرات متوالی، غیر منطقی و پایان‌ناپذیر در دولت‌های نهم و دهم واقعیتی است که موجب نگرانی لایه‌های مختلف جامعه شده است که نشانگر این است که احمدی نژاد به عنوان نفر اول اجرایی کشور خود را در این بحث نیازی به رعایت بایدها و نبایدها نمی‌بیند. شاید این اوضاع این سوال را به وجود آورد که «دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی از سوی رییس جمهوری چیست» که باید گفت آنهایی که در چارچوب دولت نیستند، فقط می‌توانند تاسف بخورند و ابراز امیدواری کنند که این نوع تحرکات کمترین ضرر را متوجه کشور و البته مردم کند.

نکته قابل تامل این است که رییس جمهوری در شرایطی این همه دست به تغییر می‌زند که در انتخاب تک تک نفرات برکنار شده اختیار تام داشته. پس این سوال هم به سوالات پیشین اضافه می شود که اگر آنها توانمندی بالایی نداشتند، چرا به سمت‌های مهمی چون وزارت یا معاونت گنجانده شده بودند و اگر توانا هستند، چرا با دلیل‌هایی که برای کمتر کسی منطقی است، اقدام به کنار گذاشتنشان می‌کند تا برنامه‌های زیادی نیمه تمام بماند.

شرق

کارتون کیوان زرگری، شرق

وزیر سابق بهداشت در این مقاله تاکید کرده باید گفت بی‌ثباتی سیستم اداری و مالی نتیجه چنین روندی است متاسفانه این پدیده مضر، در سال‌های اخیر به کرات مشاهده شده است و اگر این روزها مردم بحران‌های ریز و درشتی را تجربه می‌کنند، یکی از دلیل‌های اصلی‌اش را باید در همین تغییرات و در نتیجه بی‌ثباتی مدیریتی جستجو کرد.

گوشی به وعده و چشمی به سفره

امیر عباس نخعی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته در شرایطی که وضعیت نامناسب اقتصادی مردم را در فشار نسبی قرار داده است، چالش‌ها بین رقبای سیاسی هر روز بیشتر از پیش می‌شود. اختلاف‌نظرهایی که اگرچه در ظاهر برای یک کشور می‌تواند نشانه برخی از پارامترهای دموکراتیک باشد، اما ادامه آن به ویژه در مساحت اقتصادی به نفع هیچ‌کس نیست.

به نوشته این مقاله: موسم انتخابات نزدیک است و حرف‌های جدی هم به شعار می‌ماند و مردم هم سردرگم، اما آنچه مسلم است حقیقت در این میان یکی است و نه بیشتر. اما اصولگرایان که اکنون با هم در رقابت‌اند، حداقل باید در مسائل اساسی به ویژه برای نجات اقتصاد کشور هم که شده است، به تفاهمی واحد برسند.

به نظر مقاله بهار باید راهی برای خروج از وضعیت کنونی اندیشید، نه به هر قیمتی جز منافع واقعی مردم، نه منافعی که هر دسته و گروهی آن را برای خود تعریف کند؛ منافعی که آمارهای درست و نظرسنجی‌های حقیقی آن را تبیین کرده‌اند. طرحی عملی برای نجات اقتصاد کشور از تلاطم‌های داخلی و خارجی که شخص یا حزب و گروهی مسئولیت آن را بپذیرد بهترین مبنای انتخابات آینده می‌تواند باشد وگرنه مردم باز باید وعده‌ها را گوش دهند و چشم به سفره‌‌ها بدوزند.

قانون هدفمند کردن یارانه ها و اجرای نامناسبش

مهدی تقوی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته این روزها مردم یا بیکارند یا بدهکار؛ حذف یارانه‌ها با اجرای نامناسب اشتباه بسیار بزرگی بود. بدون ایجاد اشتغال و اقتصاد شکوفا حذف یارانه‌ها تنها به چند برابر شدن هزینه‌ها نسبت به درآمد، ورشکستگی تولید و روی دادن وضعیت اقتصادی رکود-تورم و به هدر رفتن ثروت ملی منجر می‌شود. وقتی یارانه می‌تواند حذف شود که امکانات برابر و اشتغال ایجاد شود.

به نوشته این مقاله یک عده چون شغلی ندارند بیکارند. در اقتصاد‌هایی که دولت مداخله درست می‌کند مثل اقتصاد بریتانیا قبل از تاچر یا کشور‌های اسکاندیناوی فردی یافت نمی‌شود که حداقل‌ها را نداشته باشد. اگر فرد X عاجز است و نمی‌تواند کار کند، وظیفه دولت است که خرج او را بدهد. در اقتصاد سرمایه‌داری آمریکا هم وقتی یک عده پیرند دولت به این‌ها کمک می‌کند و به این افراد می‌رسد. عدالت به جای پویایی اقتصادی تبدیل به عدالت توزیعی شده و این نشان‌دهنده وضعیت نگران‌کننده اقتصادی است. از نظر اقتصادی عدالت چیزی بین توزیع ثروت و شکوفایی اقتصادی است. عدالت یعنی هرکس به اندازه زحمتی که می‌کشد ثمر ببرد.

اگر دولت، سیاست‌های اقتصادی‌اش را درست می‌کرد با این قیمت نفت شرایط گلستان می‌شد. اگر مهربان‌تر بود چند برابر نفت می‌شد توریست جذب کند. آن وقت کسی در خانواده‌های کارگری بیکار نبود. اگر این کار را کرده بود می‌توانست بگوید که برای کالاهای مصرفی‌تان یارانه نمی‌دهم. اما حالا می‌گوید رکود داریم، تورم داریم، بیکاری را هم داریم و من به شما یارانه کالای مصرفی می‌دهم.

نام آوران و قبرهایشان

مهران کرمی در یادداشتی در کلیک جهان صنعت از قول علی دهباشی مدیر مجله بخارا نوشته از تشییع جنازه مرحوم مرتضی ثاقب‌فر می‌آیم... اجازه ندادند در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا دفن شود. پس از مرحوم احسان نراقی و جاهد جهانشاهی این سومین بار در یک ماه است که یک وجب خاک بهشت‌ زهرا از فرهنگ‌سازانمان به ویژه استاد ایراندوستی چون ثاقب فر دریغ می‌شود. با خودم خیلی کلنجار رفتم که حکمت پشت این‌گونه برخوردها را دریابم. متاسفانه عقلم راه به جایی نبرد و حتی معلومات دینی‌ام هم نتوانست از این معما رمزگشایی کند. جز آنکه حدس بزنم کسانی در مسوولیت دنیایی خود وکالت برخورد با مردگان را که مخصوص ذات جلاله است، تصاحب کرده‌اند و پیش خود اهل دوزخ و بهشت را در این دنیا معین می‌کنند.

نویسنده اضافه کرده راستی اگر قیامت در این دنیاست دیگر چه نیازی به دین و سعادت اخروی داریم و اگر دنیا و آخرتی هست که هست، چگونه انسان‌هایی به خود اجازه می‌دهند خود را در جای کرام‌الکاتبین قرار دهند و با خودی و غیرخودی کردن آرامگاه مردگان برای بعضی از بندگان خدا فیلتر ورود به بهشت‌زهرا بگذارند.

در پایان مقاله صفحه آخر جهان صنعت آمده: با اندکی تامل پیش خود نتیجه گرفتم برای هنرمندان و نام‌آوران ما همان به که در میان مردم عادی جای گیرند و خانواده آنها برای دو مترمربع خاک منت نکیر و منکرهای بهشت‌ زهرا را که در شورای شهر و شهرداری تهران نشسته‌اند، نکشند.

تجاوزهای جمعی و فیل هندوستان که یاد ما نمی‌کند

پوریا عالمی در ستون از هر نظر بی خطر کلیک روزنامه شرق با اشاره به اخباری که از تجاوزهای جمعی از نقاط مختلف جهان می رسد نوشته اولش می‌گفتند مردم توی باغ نیستند. بعد مردم رفتند توی باغ. بهشان تجاوز گروهی شد. این‌طوری شد که مردم دیگر میلی ندارند توی باغ باشند و سرشان به کار خودشان گرم است.

: فلانی توی باغ نیست. بیاوریمش توی باغ؟

- ‌ای شیطون.

طنزنویس شرق با اشاره به دادگاه فوری متجاوزان در هند و حساسیت مردم سایر کشورها در این باره به طعنه نوشته: یک تجاوز گروهی توی باغ اتفاق افتاد، مهم‌ترین واکنشی که مجلس نشان داد این بود که بررسی لایحه ازدواج مجدد را دوباره آورد توی صحن. مهم‌ترین واکنشی که جامعه نشان داد این بود که صدتا جوک ساختند.

کارتون روز

قانون

تعطیلی از دید بزرگمهر حسین پور، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.