'کاهش میزان واردات، به تورم در ایران دامن خواهد زد'

به روز شده:  13:35 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

مدیا پلیر

بنا به گزارش تازه گمرک ایران، میزان واردات این کشور در نه ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال پیش ٤ میلیارد و ٧١٦ میلیون دلار پایین آمده است. جلال فرهنگ گفتگویی کرده با فریدون خاوند، استاد اقتصاد در فرانسه و نظر او را در این مورد پرسیده است.

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مطابق آمار گمرک ایران میزان واردات در نه ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال پیش ٤ میلیارد و ٧١٦ میلیون دلار پایین آمده است

بنا به گزارش تازه گمرک ایران، میزان واردات این کشور در نه ماهه اول سال جاری در مقایسه با نه ماهه نخست سال ١٣٩٠ به اندازه ٤ میلیارد و ٧١٦ میلیون دلار پایین آمده است.

در عین حال مطابق آمار گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به اندازه ٤٦٢ میلیون دلار زیاد شده است.

هرچند گزارش‌ها حاکی از این است که صادرات نفتی ایران به دلیل تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا و ایالات متحده به شدت پایین آمده است.

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام‌های ایران اعلام کرده‌اند که با اجرای تحریم‌های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت آن کشور به حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

برای بررسی بیشتر این خبر، جلال فرهنگ گفتگویی کرده با فریدون خاوند، استاد اقتصاد در فرانسه و نخست نظر او را در مورد کاهش ۵ میلیارد دلاری واردات ایران پرسیده است.

این گفتگو در برنامه کلیک چشم انداز بامدادی رادیو بی بی سی پخش شده است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.