نماینده مجلس ایران: تحریم‌های آمریکا به سمت نفت در مقابل غذا پیش می‌رود

به روز شده:  15:10 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

نفت در برابر غذا چیست؟

برنامه نفت در برابر غذا نام برنامه ای از سوی سازمان ملل متحد است که همزمان با حمله عراق به کویت (حدود هشت سال پیش از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق) به اجرا درآمد و تا چند ماه پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ اجرا می شد.

مطابق یکی از قطعنامه های شورای امنیت، عراق می‌توانست محصولات نفتی خود را صادر کند و پول حاصل از صادرات آن را برای رفع نیازهای اولیه انسانی (مشخصا مواد غذایی و دارویی) استفاده کند. عراق در ابتدا این قطعنامه را رد کرد اما به دنبال تحریم های گسترده نفتی این کشور، سرانجام اجرای آن را پذیرفت.

یک نماینده مجلس ایران گفته است که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به سمت برنامه نفت در مقابل غذا پیش می‌رود.

محمدحسن آصفری، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گفته تشدید تحریم های ایالات متحده علیه ایران با هدف تاثیری گذاری بر مذاکرات اتمی آتی و انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، انجام می شود.

آقای آصفری با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفت و گو کرده است.

او گفته "آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بیشتر می‌کنند به گمان اینکه بتوانند در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به نتیجه برسند؛ غافل از اینکه ملت ایران دست آمریکا را خوانده‌اند و می‌دانند که تحریم‌ها تا انتخابات نه تنها کم نمی‌شود بلکه هر روز بیشتر هم خواهد شد."

مقام های ایرانی پس از آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، برخلاف تبلیغات پیشین و رایج در این کشور، در موارد متعددی از تاثیر منفی تحریم ها بر اقتصاد ایران سخن گفته اند.

برخی از مقام های بهداشتی و دست اندرکاران بنیادهای خیریه بهداشتی و درمانی در ایران اخیرا درباره کمبود شدید دارو بر اثر تحریم ها هشدارهای جدی داده اند.

صاحبان صنایع خودروسازی هم که یکی از فراگیرترین و اصلی ترین صنایع ایران محسوب می شود از تعطیلی برخی از واحدهای تولید قطعات و حتی کارخانه های خودروسازی و به دنبال آن توقف تولید برخی از خودروهای سبک و سنگین خبر داده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی اخیرا با انتقاد از وضع این تحریم ها اعمال آن را "غیرمنطقی و وحشیانه" خوانده است.

تشدید تحریم ها علیه ایران به دنبال خودداری این کشور از اجرای قطعنامه های سازمان ملل است که از جمهوری اسلامی ایران خواسته غنی سازی اورانیوم را که می تواند در ساخت سلاح اتمی کاربرد داشته باشد، به حال تعلیق درآورد.

نماینده مجلس ایران خطاب به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته "آیا نمی‌بیند تحریم‌های آمریکا به سمت نفت در مقابل غذا پیش می‌رود؟ چگونه می‌تواند ادعای دبیرکلی سازمان ملل را داشته باشد و در مقابل ملتی که به خاطر ایستادن روی پای خود و جلوگیری از زیاده‌خواهی آمریکا اینگونه تاوان فشارها را می‌دهد سکوت کند؟ ما معتقدیم دبیرکل سازمان ملل که عرضه تهیه قطعنامه و بیانیه علیه خصومت‌های آمریکا را ندارد باید استعفا دهد."

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند که با اجرای تحریم‌های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت ایران به حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

آقای آصفری گفته "با توجه به سرمایه‌گذاری ارزشمندی که از حیث مسائل اقتصادی و تامین منابع زیرزمینی در ایران وجود دارد، تعداد زیادی از کشورهای منطقه نیازمند نفت، گاز و منابع زیرساختی ما هستند، لذا این تحریم‌ها نمی‌تواند خیلی طولانی باشد."

ایران اخیرا گفته است که آماده برگزاری دور تازه ای از گفت و گوهای اتمی با گروه پنج بعلاوه یک شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان است.

قدرت های جهانی می گویند ایران هنوز به درخواست های پیشین این گروه پاسخ نداده است.

آیت الله علی خامنه ای، حدود سه ماه پیش گفته بود وعده کشورهای غربی در کاهش تحریم ها در صورت توقف غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.