نخست وزیر سوریه وارد تهران شد

به روز شده:  12:44 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

نخست وزیر سوریه اواخر تابستان سال جاری به جای بشار اسد در نشست غیرمتعهدها در تهران شرکت کرده بود

وائل الحلقی، نخست وزیر سوریه روز سه شنبه بیست و ششم دی (پانزدهم ژانویه) برای یک دیدار رسمی دوجانبه وارد تهران شده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید نخست وزیر سوریه در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تهران از سوی علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی ایران، سفرای سوریه و فلسطین در تهران و جمعی از مقام های وزارت امور خارجه و نهاد ریاست جمهوری ایران مورد استقبال قرار گرفت.

به گفته مقام های ایرانی سفر نخست وزیر سوریه به تهران به دعوت محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران انجام می شود.

رسانه های ایران می گویند که نخست وزیر سوریه را در این سفر ۱۰مقام دولتی از جمله وزرای نفت، نیرو و دارایی همراهی می‌کنند. و محور مذاکرات او بحران سیاسی در سوریه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته این سفر در راستای توسعه روابط دوجانبه است و افزوده است که "معتقدم برای توسعه روابط ایران و سوریه می تواند سفر مهمی باشد."

با وجود روابط نزدیک میان رهبران سوریه و ایران و توافق دو کشور برای بازدید شش ماه یکبار روسای جمهور آنها از پایتخت های یکدیگر اما از زمان شروع درگیری‌ها در سوریه، بشار اسد سفر علنی به ایران نداشته و متقابلا سفرهای منظم رئیس جمهور ایران به دمشق هم انجام نشده است.

سفرهای نخست وزیر سوریه به تهران به جای بشار اسد؟

نخست وزیر سوریه بلندپایه ترین مقام این کشور است که در گرماگرم بحران سوریه به ایران سفر می کند. آقای الحلقی پیش از این اواخر تابستان سال جاری برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها به‌جاری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به ایران سفر کرده بود.

سفر کنونی آقای الحلقی دو هفته پس از دیدار فیصل مقداد، معاون وزارت امور خارجه سوریه و فرستاده ویژه بشار اسد رئیس جمهور این کشور به تهران صورت می گیرد.

آقای مقداد در جریان سفر به تهران با مقام های ارشد ایران دیدار کرد و گفت سوریه از حمایت‌ها و پشتیبانی جمهوری اسلامی "در شرایط دشوار کنونی" قدردانی می کند.

"به دلیل اینکه بشار اسد و پدرش در دوران جنگ ایران و عراق و "زمانی که صدام می‌خواست جنگ را عربی و عجمی نشان دهد، در کنار ما این اقدام را خنثی کردند و به ما کمک کردند و از معدود اعرابی هستند که در مقابل اسرائیل ایستادند ما نیز به آن‌ها کمک می‌کنیم"

ناصر شعبانی از فرماندهان سپاه

ایران یکی از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و در ماه‌های اخیر که سوریه صحنه سرکوب اعتراض مخالفان حکومت بوده، به تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ موقعیت حکومت بشار اسد دست زده است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند "دولت سوریه توجه جدی به مبارزه با تروریست‌ها از یکسو و انجام مذاکرات سیاسی با گروه‌های مختلف سوری را در دست انجام دارد."

سوریه و ایران در تبلیغات رسمی خود از معترضان سوری با عناوینی همچون "تروریست" یاد می‌کنند.

سازمان ملل متحد به تازگی اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضات به حکومت بشار اسد در سوریه، بیش از ۶۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

آیت الله خامنه ای و بشار اسد

با وجود روابط نزدیکی میان رهبران سوریه و ایران اما از زمان شروع درگیری‌ها در سوریه، بشار اسد سفر علنی به ایران نداشته

ناصر شعبانی، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین فرمانده مجتمع دانشگاهی امام حسین وابسته به سپاه پاسداران، به تازگی گفته است به دلیل اینکه بشار اسد و پدرش در دوران جنگ ایران و عراق و "زمانی که صدام می‌خواست جنگ را عربی و عجمی نشان دهد، در کنار ما این اقدام را خنثی کردند و به ما کمک کردند و از معدود اعرابی هستند که در مقابل اسرائیل ایستادند ما نیز به آن‌ها کمک می‌کنیم."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی اخیرا مخالفان بشار اسد را تشویق به کنار گذاشتن سلاح کرد و گفت "چنانچه در هر کشوری، مخالفان از خارج آن کشور به سلاح مجهز شوند، به طور طبیعی، نظام حاکم نیز با آنها برخورد خواهد کرد."

رهبر جمهوری اسلامی تقریبا همزمان با آغاز اعترضات ضد حکومتی در سوریه، این کشور را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده بود.

مقام‌های ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند که از انجام اصلاحات در سوریه حمایت می‌کنند اما سقوط حکومت اسد را خط قرمز می‌دانند.

روابط ایران و سوریه از زمان انقلاب بهمن ۵۷ همواره روابطی دوستانه بوده و برخی از مقام‌های ایرانی و سوری آن را یک رابطه استراتژیک میان دو کشور توصیف کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.