بازرگان ایرانی متهم به صادرات غیر مجاز به ایران بازگردانده شد

به روز شده:  11:29 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

به گفته مقامات آمریکا، این تجهیزات در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده است

اداره مهاجرت آمریکا امیرحسین صیرفی، بازرگان ایرانی را که به دلیل صدور تجهیزات غیرقانونی به ایران مجرم شناخته شده بود، به آن کشور بازگردانده است.

به گفته مقامات آمریکایی، این تجهیزات در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده است.

آقای صیرفی در سال ۲۰۱۰ میلادی به جرم توطئه و تبانی، پولشویی، و نقض تحریم‌های تجاری تصویب شده علیه ایران، به بیش از سه سال زندان محکوم شده بود.

براساس گزارش‌های دریافتی، آقای صیرفی روز پنج شنبه ۳ ژانویه ( ۱۴ دی ) از زندانی در ترا اوت ایندیانا آزاد شد.

مقامات اداره مهاجرت آمریکا گفته‌اند که این بازرگان ایرانی سپس از شیکاگو به ایران بازگردانده شد.

مراجع قضایی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی امیرحسین صیرفی را به همراه دو ایرانی دیگر به اتهام اقدام به فروش تجهیزات و فن‌آوری حساس به ایران و نقض قوانین دولت فدرال مبنی بر فروش برخی اقلام به آن کشور تحت تعقیب قرار دادند.

این سه نفر متهم به صدور موتورهای تخلیه هوا و تجهیزات مربوطه بدون کسب مجوز و از طریق یک منطقه آزاد تجاری در امارات متحده عربی به ایران شده بودند.

آقای صیرفی در اوایل ژانویه سال ۲۰۱۰ میلادی در شهر فرانکفورت آلمان بازداشت شد.

مقامات قضایی آلمان در آن زمان اعلام کردند که دولت آمریکا درخواست استرداد آقای صیرفی را تسلیم آلمان کرد و حکم دادگاه برای بازداشت موقت وی نیز براساس این درخواست صورت گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.