خاتمی خبر نامه‌نگاری به رهبر ایران با وساطت رفسنجانی را تکذیب کرد

به روز شده:  20:49 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391
محمد خاتمی

به گفته محمد خاتمی "نه نامه ای نوشته شده و نه آقای هاشمی واسطه بوده است"

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، خبر منتشر شده در مورد نامه نگاری وی به رهبر ایران با واسطه گری اکبر هاشمی رفسنجانی را "به کلی دروغ" دانست.

آقای خاتمی در دیدار با اعضای هیات تحریره سایت "بازتاب امروز" افزود: "اگر بخواهم این کار را بکنم، خودم مستقیماً این کار را انجام خواهم داد. نه نامه ای نوشته شده و نه آقای هاشمی واسطه بوده است."

این سخنان، واکنشی به اظهارات یک هفته پیش اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، است که گفته بود: "خاتمی توسط آقای هاشمی به مقام معظم رهبری نامه داده که راهی باز شود تا ما به صحنه بیاییم."

پیشتر، روزنامه جمهوری اسلامی، که از رسانه های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی محسوب می شود، نیز نوشته بود که "منابع نزدیک به آقای هاشمی رفسنجانی" از نامه نگاری آقای خاتمی به رهبر جمهوری اسلامی و واسطه گری آقای هاشمی رفسنجانی "اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند."

محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به "خطرات بزرگی جامعه و نظام و مردم را تهدید می کند"، راه مقابله با این خطرات را آن دانسته که "نظام رویکردش را عوض کند و آن را در انتخابات آزاد و سالم و فراگیر نشان دهد".

آقای خاتمی با ذکر اینکه در صورت تغییر رویکرد حکومت ایران، وی و همفکرانش هم حاضرند برای حل مشکلات کمک کنند، تاکید کرده است: "متأسفانه نشانه های امیدوار کننده ای برای این رویکرد نمی‌بینم."

"محمد خاتمی با اشاره به 'خطرات بزرگی جامعه و نظام و مردم را تهدید می کند'، راه مقابله با این خطرات را آن دانسته که 'نظام رویکردش را عوض کند' و این تغییر را در 'انتخابات آزاد و سالم و فراگیر' نشان دهد"

همزمان، محمدرضا عارف معاون اول دولت خاتمی در مصاحبه با هفته نامه "مثلث" در تهران گفته که محمد خاتمی وی را "از آمدن به صحنه انتخابات منع نکرده است".

وی افزوده است: "من به هرحال به جریان اصلاح طلب وابسته هستم. بنابراین فکر می کنم برای اینکه قواعد بازی رعایت شود، علی الاصول باید با حمایت این اردوگاه بیایم، منتها الان نمی خواهم بگویم که با چه برنامه ای این کار را می کنم."

محمدرضا عارف، پیشتر، از آمادگی خود برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران سخن گفته بود و این در حالی است که گروهی از اصلاح طلبان، اعلام کرده اند که موافق شرکت در این انتخابات نیستند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، بزرگترین حزب اصلاح طلب ایران، یک ماه پیش با صدور بیانیه ای شرکت در انتخابات را در شرایط موجود کشور منتفی دانسته و افزوده بود: "شرکت در هر انتخاباتی با هر قیمت و کیفیتی تنها از عهده کسانی ساخته است که از هیچ اصلی در سیاست‌ورزی پیروی نمی‌کنند."

این تشکل سیاسی تاکید کرده که با توجه به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸و در شرایط موجود، "صندوق های رای را تعیین کننده سرنوشت کشور نمی داند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.