علی مطهری: هاشمی رفسنجانی درخواست نامزد شدن در انتخابات را رد کرد

به روز شده:  12:14 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391
هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی گفته است اگر "کاندیدای معتدل و مقبولی" وارد صحنه شود از او حمایت می کند

علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس نهم گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درخواست نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده را رد کرده است.

این نماینده منتقد دولت شنبه ۱۶ دی (۵ ژانویه) به خبرگزاری ایلنا خبر داد که وی و عده ای از همکارانش سه هفته پیش در دیداری با آقای هاشمی رفسنجانی، از او خواسته اند که با توجه به "حالت اضطراری" کشور در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجی، پا به میدان رقابت انتخاباتی بگذارد.

اخیرا عده ای از نمایندگان مجلس در پی ایجاد تغییراتی در قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران بودند که تعیین شرط سنی ۷۵ سال برای نامزدهای انتخابات را نیز شامل می شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح، آقای هاشمی رفسنجانی، که ۷۹ سال دارد، حق شرکت در انتخابات آینده را نداشت. اما بیش از سه هفته پیش، نمایندگان مجلس ایران در یک رای گیری، مجموعه ای از تغییرات پیشنهاد شده در شرایط نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری و از جمله شرط سنی ۷۵ سال را رد کردند.

به نظر می رسد که دعوت علی مطهری و همفکرانش از اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزد شدن در انتخابات، که با پاسخ منفی او مواجه شده، در پی منتفی شدن شرط سنی برای حضور در انتخابات انجام گرفته است.

به گفته آقای مطهری، وی به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کرده که "برای یک دوره ۴ ساله کاندیدای ریاست جمهوری شود و با توجه به نفوذی که روی گروه ها و شخصیت های سیاسی دارد کشور را به حالت تعادل برساند تا اینکه در دوره بعدی فرد دیگری مسئولیت را بپذیرد".

"رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه روز پیش در سخنانی خواستار 'برگزاری انتخاباتی رقابتی، آزاد و مطابق قانون' و استفاده از 'نیروهای زبده و کارآمد و دلسوز انقلاب از همه سلایق' برای خروج کشور از مشکلات شده بود"

این نماینده مجلس افزوده که آقای هاشمی رفسنجانی، پاسخ داده که "به دلیل شرایط جسمی نمی تواند این درخواست را بپذیرد"، اما اگر "کاندیدای معتدل و مقبولی" وارد صحنه شود از او حمایت می کند.

در مهر ماه گذشته نیز برخی رسانه های ایران، در مورد احتمال کاندیداتوری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انتخابات خرداد آینده گمانه زنی هایی را مطرح کرده بودند، اما وی این احتمال را رد کرده بود.

در آن زمان، اکبر هاشمی رفسنجانی گفت که کشور باید توسط رهبر جمهوری اسلامی به مسیری "که از اول بوده" برگردد و افزود: "ما هم حاضر هستیم در خدمت ایشان - اگر بخواهند- کمک کنیم."

وی سه روز پیش هم در سخنانی خواستار "برگزاری انتخاباتی رقابتی، آزاد و مطابق قانون" و استفاده از "نیروهای زبده و کارآمد و دلسوز انقلاب از همه سلایق" برای خروج کشور از مشکلات شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.