در آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد 'تاکنون هیچ مقصری معرفی نشده است'

به روز شده:  08:05 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

حال دست‌کم چهار نفر از آسیب‌دیدگان آتش‌سوزی در دبستان شین‌آباد نامساعد گزارش شده است

رئیس دادگستری آذربایجان غربی گفته است که در بررسی‌های کارشناسی مربوط به آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد، "تاکنون هیچ شخص یا نهادی به عنوان مقصر شناخته و معرفی نشده است."

در سانحه آتش‌سوزی در یک دبستان دخترانه در روستای شین‌آباد در استان آذربایجان غربی ایران دست‌کم ۳۲ دانش آموز مصدوم شدند.

تاکنون دو نفر از مصدومان این سانحه به دلیل شدت جراحات و سوختگی درگذشته‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز شنبه، ۱۶ دی، به نقل از توکل حیدری، رئیس دادگستری استان آذربایجان غربی نوشت: "تاکنون طبق نظر کارشناسان و تحقیقات به دست آمده، شخص یا نهاد خاصی (در آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد) مقصر شناخته نشده است."

همزمان با انتشار کلیک گزارش‌ها از سانحه آتش‌سوزی در دبستان شین‌آباد در روز چهارشنبه، ۱۵ آذرماه، یک مقام محلی آموزش و پرورش گفت که دلیل سانحه، آتش گرفتن بخاری نفتی در کلاس بوده است. او گفت که روز سانحه، وقتی خدمه مدرسه سعی داشتند بخاری را از کلاس خارج کنند، از دستشان رها شده و به جز سد کردن مسیر خروج دانش‌آموزان از کلاس، زمینه‌ساز به راه افتادن آتش‌سوزی گسترده شده است.

آقای حیدری با اشاره به این روایت از سانحه گفت: "بیان شده که اگر مستخدم مدرسه به جای این که بخاری را بیرون بیاندازد، دانش‌آموزان را به بیرون هدایت می‌کرد، شاهد تلفات کمتری بودیم یا این که اگر در مدرسه کپسول آتش‌نشانی وجود داشت، می‌شد جلوی این حادثه را گرفت ... که البته این گونه تقصیرات، تقصیرات قضایی نیست."

این مقام قضایی یادآور شد: "در خصوص این که سازمان هلال‌احمر یا معلم مدرسه مقصر باشند هم هیچ شکایت و گزارشی دریافت نکرده‌ایم."

'نبود مقصر به معنای قضایی'

به دنبال این سانحه، انتقادها از وجود بخاری‌های غیراستاندارد نفتی در برخی کلاس‌های درس مناطق دورافتاده ایران مطرح و گفته شد که وزارت آموزش و پرورش در نوسازی مدارس و بهتر کردن سازکار گرمایشی کلاس‌های درس تمهیدات مناسبی در پیش نگرفته است.

با این حال، رئیس دادگستری آذربایجان غربی گفت: "در خصوص این که آیا بخاری مدرسه از رده خارج یا فرسوده بوده است نیز کارشناسان اظهارنظری نداشته‌اند."

به گفته این مقام قضایی، در گزارش‌های مربوط به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد "تقصیر به معنای قضایی که کسی یا سازمان مقصر باشد، بیان نشده است."

سیران یگانه، اولین دانش‌آموز قربانی آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد بود که روز ۱۹ آذر ماه به دلیل شدت سوختگی کلیک درگذشت.

ساریا رسول‌زاده، قربانی دوم آتش‌سوزی هم روز هشتم دی ماه "به دلیل آسیب‌هایی که به دستگاه تنفسی و کلیه‌هایش وارد شده بود" در بیمارستانی در تبریز کلیک جان خود را از دست داد.

گزارش شده است که چهار تا پنج دانش‌آموز آسیب‌دیده دیگر هم در وضعیت نامساعدی به سر می‌برند.

توکل حیدری، رئیس دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: با آن که دومین دانش‌آموز نیز فوت کرده، تاکنون کسی شکایتی انجام نداده است که "این عدم‌شکایت شاید به این دلیل باشد که وزارت آموزش و پرورش و وزارت کشور اعلام کرده‌اند که تمام خسارت‌ها و تضمین‌های مربوط به جراحی زیبایی دانش‌آموزان را می‌پردازند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.