بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – هفدهم دی

به روز شده:  01:30 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با چاپ عکس هائی از تهران سیاه و آلوده در روز تعطیل از بی فایده بودن تعطیلی ها نوشته اند. انتقاد از اصرار دولت بر مصوبات غیرقانونی و گمانه زنی هائی درباره انتخابات آینده که هیچ روزنه ای برای رقابت های سیاسی در آن وجود ندارد از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

تعطیلی برای همه چیز و انتقال پایتخت

تیتر و عکس صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

کلیک ابتکار در سرمقاله اش با اشاره به تعطیلی به خاطر الودگی هوا نوشته حال که تعطیلی یکی از دم دست ترین و ساده ترین راه حل کاهش آلودگی هوای کلان شهرهای کشور تجویز می‌شود ودر یک جلسه ده دقیقه ای تصویب می‌شود، چرا همین راهکار را در حوزه‌های دیگراعمال نکنیم؟ می‌توان این راه حل ناکارآمد راا در حوزه‌های دیگر آزمایش کرد.

به نوشته طعنه آمیز این روزنامه مثلاًسیاسیون ملزم شوند که چند روزی به تعطیلی بروند،تهمت و توهین و پرخاش را هم تعطیل کنند. مسئولان چند وقتی چاپلوسان و ریاکاران را به حضور نپذیرند وچند روزی سخن دلسوزان و منتقدان را بشنوند. چند روزی از منبر‌ها و تریبون‌های رسمی آرامش تجویز شود و اخلاق مورد تاکید قرار گیرد. رسانه ملی چند روزی خبرها، گزارشها و تحلیل هایش را با واقعیت موجود در کشور هماهنگ کند و تحلیل گران و مفسران یک جانبه نگر را به تعطیلات بفرستد و از منتقدان دعوت کند و دیدگاه آنان را نیز منتشر کند...

سرمقاله ابتکار تاکید کرده این توصیه‌ها می‌تواند در حد یک طرح آزمایشی کوتاه مدت مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود. اگر در اجرای طرح آزمایشی، نتایجی بهتر از گذشته حاصل شده است.آن وقت است که می‌تواند به عنوان روش صحیح مورد توجه قرار گرفته و ضمن حفظ هواداران قبلی بسیاری از منتقدان را نیز با خود همراه کند.

فرید قدیری در مقاله ای در کلیک دنیای اقتصادنوشته : اتکای دولت به اجرای طرح‌های ضربتی و موردی برای کنترل آلودگی هوای تهران، دولتمردان را از آثار مستقیم طرحی که خودشان به تازگی برای «پایتخت» تدارک دیده بودند، غافل کرده است تا جایی که هم‌اکنون این طرح‌ در زیر میز و تصمیماتی همچون تعطیلی تهران در روی میز سیاست‌گذاری قرار گرفته است.

نویسنده از طرح «انتقال پایتخت اداری در ۴ مرحله به نقطه‌ای مشخص در جنوب‌غرب استان تهران» به عنوان گزینه جایگزین برای «انتقال کامل پایتخت» سخن رانده که به نوشته وی شکل تکامل یافته طرح قدیمی «انتقال پایتخت» محسوب می‌شود در تابستان امسال به گونه‌ای از طرف مقامات استانی از جمله استاندار تهران مطرح شد که گویا این بار مقرر شده بود وعده دو دولت محمود احمدی‌نژاد مبنی بر کاهش جمعیت کلانشهر تهران تا قبل از اتمام دولت عملیاتی شود.

گزارش دنیای‌اقتصاد از نتایج مطالعه‌ای که برای نحوه انتقال پایتخت‌اداری انجام شده، حاکی است: هسته مرکزی حکومت شامل قوای مقننه، مجریه و قضائیه در ۴ مرحله می‌تواند به شهر جدید پرند منتقل شود. با این انتقال، بیش از یک میلیون نفر از جمعیت ساکن کلان‌شهر تهران کاسته خواهد شد و در عین حال، بار جمعیت روزانه‌ای که به خاطر پایتخت بودن تهران، روانه این کلان‌شهر می‌شود، به صفر نزدیک خواهد شد.

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته: هوای سرب‌آلود پایتخت همه را تعطیل کرده. حتی جلسه مجمع تشخیص مصلحت را هم به تعطیلی کشانده ولی ما باز هم مجبوریم سر کار باشیم. صبح وقتی با ماسک ضدسرب بر چهره قصد خروج از منزل را داشتیم عموجان با لبخندی از سر تمسخر بر لب سری تکان دادند و فرمودند: «حتی پدر معنوی‌تان هم امروز مجمع را تعطیل کرده. شما به اذهان عمومی وقعی نمی‌گذارید؛ به ریه خودتان هم رحم نمی‌کنید؟» خب تقصیر ما روزنامه‌نگارها چیست. جریان مستقل اطلاع‌رسانی را که نمی‌شود تعطیل کرد. می‌شود؟

اصرار دولت بر تخلفات قانونی و کلاه ایمنی برای بعد از گلایه

کلیک تهران امروز در عنوان اصلی خود از اهداف پنهان دولت در مصوبات غیرقانونی نوشته و اضافه کرده بررسی این مصوبات نشان می‌دهد عمدتا وعده‌هایی را در دل خود نهفته دارد که می‌تواند هزینه‌های مالی سنگینی را برای دولت آینده و کل کشور به بار آورد. مجلس مخالفت خود را با مواردی از قبیل طرح افزایش یارانه نقدی، استخدام بی‌ضابطه ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست‌جمهوری و نیز اعطای اختیار هزینه کردن برخی بودجه‌های عمومی مانند بودجه درمان به وزارت راه و شهرسازی را اعلام کرده است.

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی هم با اشاره به یکی از مصوبات ملغی شده توسط مجلس نوشته اصرار مقامات دولتی بر اجرای مصوبه‌ای که قوه مقننه آن را مغایر با قوانین جاری کشور دانسته، علاوه بر به نمایش گذاشتن اختلافات بین قوا، قانون گریزی را نیز به مرحله خطرناکی رسانده. در آن مصوبه به نماینده ویژه رئیس‌جمهور اختیار داده شده تا مستقیماً و به تشخیص و توسط نهاد ریاست جمهوری تا سقف ۱۵۰۰ نفر را حسب مورد تشخیص خود استخدام پیمانی یا رسمی کند.

این روزنامه با یاداوری مواردی از قانون اساسی و قوانین جاری نشان داد که تصمیم مجلس در الغای مصوبه دولت درست بوده و معلوم نیست اصرار دولت برای اجرای این مصوبه جنجالی و مصوبه دیگری که طبق آن به استانداران اختیار داده است برای استخدام ۴۰۰۰ نفر در هر استان اقدام کنند، آن هم در شرایطی که کمتر از ۶ ماه به پایان دوره دولت دهم باقی مانده و دولت با کسری بودجه شدیدی مواجه است، برچه مبنایی صورت می‌گیرد؟ چنانچه این کار ضرورتی را در پی داشت،‌ چرا دولت آن را در دوره قبل و یا اوایل آغاز به کار دولت دهم مطرح نکرد و چرا اکنون که به پایان دوره رسیده است بر این امر اصرار می‌ورزد. آن هم در شرایطی که دولت به شدت با کسری بودجه مواجه است؟

کارتون حسن کریم زاده، شرق

به نوشته این روزنامه: در شرایط عادی امکان تزریق بیش از ۱۲۰ هزار نفر به بدنه دستگاه‌های اجرایی کشور وجود نداشته و از طرفی با توجه به اعلام گذشتن آمار بیکاران در کشور از مرز ۳ میلیون نفر، بعید نیست که دولت در نظر داشته باشد با استفاده از جو سیاسی، هم پز ایجاد اشتغال برای جوانان را بدهد و هم تقصیر اجرا نشدن آن را به گردن دیگران از جمله مجلس بیاندازد .

آیدین سیارسریع در طنز روزنامه کلیک قانون از قول یک گوینده تلویزیون نوشته بینندگان عزیز! سلام. سلامی چو بوی خوش خدمت. همان طور که ملاحظه می‌فرمایید امروز به مجلس آمده‌ایم تا مصاحبه‌ مردمی‌مان را از میان نمایندگان ملت تهیه کنیم. از بس همه مشغول خدمت هستند جا برای سوزن انداختن نیست برای همین بعضی‌ها مشغول پرتاب جاسوزنی فلزی هستند تا شاید کمی جای اضافی برای خدمت باز شود.

گوینده فرضی با رئیس کمیسیون انرژی مصاحبه ای کرده و از وی پرسیده آقای میرکاظمی شما دیروز در مصاحبه‌تان گفتید «اظهارات رئیس جمهور مبنی بر وجود ۳۰۰ مفسد اقتصادی ناامنی ایجاد می کند.» راست گفتید؟ یعنی تا آقای رئیس جمهور اظهارات می کند همه باید پناه بگیرند؟ - البته ما حرفمان این نبود.

طنزنویس قانون یاد آور شده: آخه دو سال پیش آقای رئیس جمهور تشریف بردند پالایشگاه آبادان و به محض ورود ایشان این پالایشگاه ترکید و دو نفر در دم جان باختند. چند ماه پیش هم آقای مشایی گفت رئیس جمهور به موضوع راهیان نور نظر ویژه دارد، بعد هم اتوبوس آن بندگان خدا واژگون شد.

جای خالی سازمان برنامه و بودجه

حمید میرزاده در مقاله ای در کلیک شرق نوشته آقای احمدی‌نژاد، دولتی را تحویل گرفت که دو دولت قبل از ایشان از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ به مدت ۱۶سال کار بازسازی خرابی‌های جنگ و به‌طور همزمان بازسازی اقتصاد و زیربناهای کشور را انجام داده بودند و رشد تولید ناخالص داخلی کشور در تمام سال‌های مذکور بالا و به‌طور میانگین حدود ۴/۶ درصد بود. باوجود بستر‌های زیربنایی وسیعی که در آن دوران آماده شد و با وجود درآمد حدود ۷۰۰میلیارددلار از ۱۰۰۰میلیارددلار درآمد ارزی حاصل ازصادرات نفت و گاز ایران در دولت ایشان که معادل بودجه یک قاره است، شاخص‌های اقتصاد کلان در هفت‌سال گذشته وضعیت مطلوبی را نشان‌نمی‌دهند.

رییس سابق سازمان برنامه با ذکر آمار و ارقامی تاکید کرده: حالا همه شاهدیم که قدرت خرید قشر کم‌درآمد مستمرا کاهش می‌یابد و بدتر از آن باعث شرمندگی است که مردم برای حفظ قدرت پول‌خود به ارز‌های بیگانه روی آورده‌اند. تحولات اخیر در اقتصاد ایران نه‌تنها مردم و حقوق بگیران بلکه صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی را بهت‌زده کرده است. پیش‌بینی می‌شود اگر سیاست‌های اقتصادی به همین منوال باشد حداقل تا ۱۰ سال آینده روند توسعه اقتصادی ایران، آسیب‌پذیر خواهد بود مگر آنکه کلا سیاست‌های اقتصادی کشور تغییرکند.

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

نگاه بی‌طرف به دانشگاه

احمد شیرزاد در ابتدای مقاله ای در کلیک اعتماد جمله وزیر علوم را نقل کرده که گفته اجازه نمی‌دهد در کار ممیزی اساتید مسائل سیاسی وارد شود، و پس از آن نوشته: وزیرعلوم یا نمی‌داند در مجموعه زیر دستش چه خبر است و از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اطلاعی ندارد یا اطلاع دارد و واقعا قصد دارند این روند را تغییر دهد. البته فرض سوم هم این است که اطلاع داشته باشد، قصد تغییر هم داشته باشد اما تنها به دلیل مصلحتی، این صحبت‌ها را مطرح می‌کند.

این استاد دانشگاه در ادامه مقاله خود تاکید کرده آنچه الان در دانشگاه‌ها در حال اتفاق افتادن است، بیانگر سایه افکندن مسائل سیاسی بر تمامی امور است. روند فعلی دانشگاه‌ها بر اساس سلیقه سیاسی افرادی است که هر کدام توسط وزیر علوم منصوب شده‌اند. در آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی این مسائل سیاسی و سلیقه‌یی به‌شدت وجود دارد. نمونه بارز آن ۱۰ امتیاز فرهنگی است که هیچ ضابطه مشخصی برای سنجش آن وجود ندارد. کمیته‌های انتصابی از سوی روسای دانشگاه‌ها به بررسی وضعیت فرهنگی اساتید برای ارتقا می‌پردازند و مواردی را برای ارتقای اساتید در نظر می‌گیرند که هیچ ربطی به تخصص آنها ندارد.

مثال مقاله اعتماد این هاست: شرکت در جلسات هم‌اندیشی، حضور در بسیج دانشجویی اساتید، شرکت در جلسات و راهپیمایی‌های عمومی از جمله مواردی است که برای وضعیت فرهنگی اساتید در نظر گرفته می‌شود. حتی اگر این امتیازات فرهنگی هم درست باشد افرادی که این امتیازات را می‌دهند کسانی هستند که نگاه بی‌طرف و همه‌جانبه به وضعیت اساتید ندارند و منصوب مدیران و روسای دانشگاه‌ها هستند. رییس دانشگاه و معاون دانشگاه هم به‌طور جداگانه حق رای و اعمال نظر درباره افراد را دارند. این اعمال نظر سلیقه‌یی در کنار حق وتوی امتیازات فرهنگی در آیین‌نامه ارتقای اساتید، باعث شده ارتقای اساتید چندان بر اساس صلاحیت‌های علمی نباشد.

وظیفه آموزش و پرورش

پوریا عالمی در ستون بی ضرر کلیک شرق نوشته: ما نمی‎خواهیم دوباره داغ دل مردم را تازه کنیم و پرونده بابایی آموزش و پرورش‎ را بریزیم روی داریه. اما گویا ما هم بی‌خیال شویم خودشان ول‌کن نیستند و این‌بار برای این‌که حسن مدیریت‌شان را فراگستر و جهان‌شمول کنند تنها همان یک کلاس آتش‌گرفته پیرانشهر را بازسازی کرده‌اند. پس نتیجه می‌گیریم اگر مدرسه‌ای خواست بازسازی شود اول باید انفجار یابد.

یکی از معاونان وزیر آموزش و پرورش گفته: «نباید فرصت را از دانش آموزان بگیریم و در کل این بهترین دفاع حمله است. اما آموزش و پرورش هم اگر فرصت کرد بد نیست یک زحمتی بکشد و با تعویض چهارتا بخاری، بازسازی و مقاوم‌سازی چندتا مدرسه و بررسی اتوبوس‌های اردو قبل از حرکت، به دانش‌آموزان فرصت زندگی و تحصیل را بدهد.

در پایان طنزنوشته شرق آمده: ما مدت‌هاست داریم بررسی می‌کنیم یک‌سری خانواده‌ها که در حالت عادی بچه‌هایشان را برای تحصیل می‌فرستند و تا مقاطع بالا هم پشتیبان‌شان هستند. یک‌سری دانش‌آموز هم خودشان روی پای خودشان می‌ایستند و به هر قیمتی درس‌شان را می‌خوانند تا به یک جایی برسند. پس آموزش و پرورش – به جز بالا بردن آمار تلفات - دقیقا دارد چی کار می‌کند؟

کارتون روز

آلودگی زمستانی، کار فیروزه مظفری، اعتماد

آلودگی زمستانی، کار فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.