احمدی‌نژاد خواستار صحبت در مجلس راجع به 'مسائل جاری کشور' شد

به روز شده:  15:49 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391

معلوم نیست که محمود احمدی نژاد، برای صحبت در خصوص چه موضوعات مشخصی قصد استفاده از تریبون مجلس را دارد

حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رئیسه مجلس ایران خبر داد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با نوشتن نامه‌ای به هیات رئیسه، خواستار حضور در مجلس برای "ارائه توضیحاتی درباره مسائل جاری کشور و طرح مسائل کلی" شده است.

آقای سبحانی نیا یکشنبه ۱۷ دی (۶ ژانویه) به خبرگزاری فارس گفت که قرار بوده آقای احمدی نژاد در هفته جاری در مجلس حضور پیدا کند "ولی با نامه‌ای که امروز به دست هیات رئیسه رسیده، حضور رئیس‌جمهور در خانه ملت به تعویق افتاده است".

این عضو هیات رئیسه مجلس توضیح بیشتری نداده که آقای احمدی نژاد مشخصا به چه علت قرار بوده این هفته در مجلس حضور پیدا کند.

مجلس ایران، پیش از این در مورد حضور رئیس دولت در قوه مقننه، که به گفته آقای سبحانی نیا قرار بوده امروز انجام شود، اطلاع رسانی نکرده بود.

حسین سبحانی نیا در مصاحبه ای جداگانه با خبرگزاری مهر هم اعلام کرده که آقای احمدی نژاد "پیشتر خواستار حضور در مجلس شده بوده"، اما امروز در "نامه ای جدید" به لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور، خواستار تعیین فرصتی دیگر برای حضور در مجلس شده است.

آقای سبحانی نیا در مصاحبه خود با فارس، با اعلام اینکه "هیات رئیسه این موضوع را بررسی می‌کند تا زمانی را برای حضور محمود احمدی‌نژاد در پارلمان تعیین کند" گفته است: "این امر از اختیارات رئیس‌جمهور است و او می‌تواند چنین درخواست‌هایی را به هیات رئیسه بدهد و ما هم پس از بررسی موضوع، نتیجه را اعلام می‌کنیم."

منتفی شدن حضور در مجلس در آذر ماه

محمود احمدی نژاد، قرار بود که در آذر ماه گذشته برای پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد عملکرد خود در مجلس ایران حاضر شود، اما حضور وی، با دستور مستقیم آیت الله خامنه ای منتفی شد.

"به گفته حسین سبحانی نیا قرار بوده آقای احمدی نژاد در هفته جاری در مجلس حضور پیدا کند ولی با نامه‌ای که امروز به دست هیات رئیسه رسیده، حضور رئیس‌جمهور در خانه ملت به تعویق افتاده است"

آیت الله خامنه ای، در نخستین روز آذر در یک سخنرانی در جمع شماری از بسیجیان گفت که "طرح سوال از رئیس جمهور تا اینجا کار مثبتی بود" و افزود: "اما ادامه این کار آن چیزی است که دشمن می‌خواهد، از نمایندگان محترم تقاضا می کنیم از اینجا به بعد ادامه ندهند."

علی لاریجانی رئیس مجلس، پس از انتشار این سخنان آیت الله خامنه‌ای، در نامه ای به رهبر ایران اعلام کرد: "قطعا نظر ولی امر مسلمین که اشراف بر همه مصالح مسلمین دارند، برای جامعه اسلامی قرین سعادت بوده و اطاعت از اوامر حضرت‌عالی فریضه و مایه افتخار اینجانب و نمایندگان مجلس است".

همزمان با انتشار اظهارات آقای لاریجانی، امضاء کنندگان طراح سوال از رئیس جمهور نیز با صدور بیانیه ای اعلام کردند که با "لبیک به فرمان" رهبر ایران، "مراتب انصراف خود را از ادامه طرح سوال از رئیس جمهور اعلام می کنند."

دو روز قبل از توقف طرح سوال از رئیس دولت در مجلس نهم، قاسم جعفری، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران به نقل از محمود احمدی‌نژاد گفته بود که وی در جلسه سوال از رئیس جمهور، "در چارچوب منافع نظام و انقلاب" برای مردم "روشنگری" خواهد کرد.

پیش از آن، حسین‌علی حاجی دلیگانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز، در گزارشی از جلسه مشترک هیات رئیسه این فراکسیون با آقای احمدی نژاد گفته بود که او سوال از خود توسط نمایندگان را "فرصتی برای بیان حرف های ناگفته" می داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.