معاون برکنار شده بانک مرکزی ایران به نهاد ریاست جمهوری رفت

به روز شده:  21:08 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391
حمید پورمحمد

دستگیری حمید پورمحمد با واکنش محمود احمدی نژاد مواجه شد

حمید پورمحمد، از متهمان پرونده اختلاس موسوم به سه هزار میلیارد تومانی، به عنوان معاون برنامه ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مشغول به کار شد.

به گزارش روابط عمومی این معاونت، بهروز مرادی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی محمود احمدی نژاد، یکشنبه ۱۶ دی (۵ ژانویه) آقای پورمحمد را به جای داوود منظور معاون سابق برنامه ریزی خود منصوب کرد.

آقای پورمحمد، که در برخی رسانه ها از او تحت عنوان "حمید پورمحمدی" یاد می شد، پیشتر قائم‌مقام رئیس کل بانک مرکزی ایران بود ولی در پی طرح اتهاماتی علیه او در جریان دادگاه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، از آن سمت برکنار شد.

از این پرونده اختلاس، به عنوان بزرگترین پرونده تخلف بانکی تاریخ ایران یاد می شود و در جریان آن، تعدادی از مقام های دولتی و از جمله حمید پورمحمد دستگیر شده بودند.

دستگیری آقای پورمحمد در اواخر مهر ماه ۱۳۹۰، با واکنش محمود احمدی نژاد در آبان ماه همان سال مواجه شد که با انتقاد از کسانی که از "ملت انتقام می گیرند"، در خطابی غیر مستقیم به قوه قضاییه ایران گفت: "آنها که رشوه داده و تخلف کرده‌اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید؟ "

حدود یک و ماه و نیم پس از این اظهارات بود که یک مقام قضایی ایران از آزادی حمید پورمحمد از زندان به قید وثیقه خبر داد.

از سرنوشت پرونده قضایی آقای پورمحمد، اطلاعی در دست نیست.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.