بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه هجدهم دی

به روز شده:  03:44 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391
تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود از سخنان بشار اسد خبر داده و آن را تحولی بزرگ در جنگ داخلی سوریه خوانده اند. گزارش هایی درباره علت تقاضای رییس جمهور برای حضور در مجلس و ناکامی های دولت در برنامه های اقتصادی خود از جمله مطالب این روزنامه هاست که همچنان درباره آلودگی هوا نوشته و صفحاتی را به انتقاد های خود از وضعیت معیشت مردم و تعطیلی کارخانه ها اختصاص داده اند.

بشار اسد و وضعیت تازه

حسین شیخ‌الاسلام در سرمقاله کلیک تهران امروز با اشاره به سخنرانی روز گذشته بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه نوشته او کوشید تا بتواند آینده‌ای شفاف و روشن برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران در این کشور را ترسیم کند. برای همین بسیار واضح و روشن به ترسیم واقعیت‌ها و شرح وضعیت فعلی این کشور پرداخته و به صراحت نقاط قوت و ضعف، خسارات، خرابی‌ها، کشتارها و انرژی های تلف شده ناشی از جنگ داخلی در سوریه را بیان کرد.

به نوشته این مشاور امور بین الملل مجلس نکات مهم طرح جدید بشار این هاست: تعهد کشورهای ذی‌ربط مبنی بر متوقف کردن کمک‌ها به گروه‌های مسلح و توقف عملیات تروریستی این گروه‌ها در سوریه، تدوین منشور ملی جدید، برگزاری رفراندوم، تشکیل دولت جدید سوریه برای نظارت بر انتخابات پارلمانی و سرانجام تشکیل پارلمان جدید و تدوین قانون اساسی جدید.

سرمقاله تهران امروز برای توفیق طرح‌ اسد مواضع معارضان را مهم دانسته اما نوشته منظور آن دسته از معارضانی است که در داخل سوریه هستند و دارای پایگاه مردمی‌اند، نه آن طیف از معارضان که در خارج از سوریه و در دوحه شکل گرفته‌اند. پذیرش و پایبندی این طیف از معارضان چندان بر نتیجه نهایی این طرح‌ها تاثیری ندارد. دلیل عمده هم این است که، این طیف از معارضان در داخل سوریه پایگاه مردمی ندارند و همین امر عامل ناکارآمدی آنها‌ست.

آلودگی کم نمی شود، آیا این مخصوص ماست

محمدصادق زمانی در روزنامه کلیک جوان نوشته شر آلودگی هوا از سر تهرانی ها کم نمی شود! آلودگی هوا باز هم با قدرت و شدت هرچه تمام به آسمان و ریه‌های تهرانی ها برگشت تا ثابت کند که سر سازش ندارد و خیال رفتن در سرش نیست!

این خبرنگار اضافه کرده ما اهالی رسانه هم دیگر خجالت می کشیم از آلودگی هوا، برای آلودگی هوا و درباره آلودگی هوا بگوییم و بنویسیم از بس که این قصه، نخ نما، عادی، ادامه‌دار و طبیعی شده است! شر آلودگی از سر پایتخت‌نشین‌ها کم نمی شود! دوباره آلودگی هوا به تهران برگشت و همه جا- به جز بیمارستان‌ها- را به تعطیلی کشاند. تاکتیک مدیران در برابر شرایط اضطرار آلودگی، دیگر برای هر کودک دبستانی هم قابل حدس و پیش‌بینی است؛ تعطیلی!

کارتون فیروزه مظفری در شرق

کارتون فیروزه مظفری در شرق

کلیک ابتکار در سر مقاله خود نوشته اگر منصفانه به بیلان کار مسئولان هم در مسایل خشکسالی و هم در موضوع آلودگی مهلک شهرها بنگریم متوجه می شویم که: روش‌های برخورد و تدبیر در همه بحرانها بسیار شبیه هم و گویا نسخه واحدی برای همه موارد به صورت تیپ نوشته شده و در هنگام بحران تکثیر و اعلام میشود راحت ترین کار که تعطیلی است به بدترین شیوه انتخاب می شود.

به نوشته این مقاله دولت در تمام موارد استدلال و علت یابی هایش به گونه ای است که گویا تمام این مشکلات و بحرانها خاص این کشور و سرنوشت ملت ایران است. این در حالی است که تمام این بحرانها نمونه شدیدتر آن در دیگر کشورها سابقه دارد ولی چون نوع تدبیر‌ها با اینجا فرق داشت بنابراین آن مسایل تبدیل به بحران نشد.

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود از دیگر مباحث مربوط به آلودگی هوا گذشته و نوشته مهم ‌تاثیر هو‌ل‌آوری است که معضل آلودگی هوا بر نوع نگرش نسل فردای این مرز و بوم نسبت به مسائل مهمی همچون: حقوق شهروندی، احترام به کالبد شهر و دست آخر مفهوم (میهن) می گذارد.

پرسش مقاله این است که: آیا در حالی که فرزندان ما از ابتدایی ترین حق خود در شهر که همانا تنفس بی آزار و بی رنج است محروم‌اند می توان در آینده از آنها احترام به حقوق شهروندی و نگهداری از کالبد شهر را چشم داشت؟ آیا به راستی کوتاهی های بیشمار مسئولین شهر تهران در فراهم آوردن مکانی در خور زندگی احترامی در دل نسل فردای این مرز و بوم نسبت به قصور کنندگان بر خواهد انگیخت؟

اسماعیل امینی در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته: جانمی جان! بازهم آلودگی هوا! بازهم تعطیلی مدرسه و دانشگاه و اداره. بنازم به این همدلی و مشارکت همه جانبه بزرگان برای رفاه ما دانش‌آموزان! آن هم درست وسط برنامه امتحان، ما نمی‌دانیم که به چه زبانی از تمام تلاشگران آلودگی هوای تهران تشکر کنیم؟

این طنزنویس از جانب دانش‌آموزان مراتب قدرشناسی را اعلام داشته و نوشته دستگاه‌های مختلف و مسئولان دلسوز با تلاش و برنامه‌ریزی های دراز مدت و پیگیری های مستمر، موفق شده‌اند آلودگی هوای تهران را به جایی برسانند که چاره‌ای جز تعطیلی مدرسه و دانشگاه نباشد. از سازندگان خودروهای غیراستاندارد هم متشکریم، از بانیان مهربانی و اغماض و دوز و کلک در معاینه فنی خودروها متشکریم.

تبعیضت جنسیتی در دانشگاه ها و یک خبر خوب

در گزارشی پیرامون جداسازی دختران از پسران در دانشگاه ها در کلیک اعتماد عباس عبدی نوشته در سال‌های اخیر سیاست‌های متناقضی اعلام و اجرا میشود که تبعات منفی آن بیش از اثرات مثبتش است. از سویی می گویند باید فضاهایی را مهیا کرد که کمیت ازدواج در ایران افزایش یابد و از سویی هرگونه تعامل اجتماعی در فضای عمومی را ممنوع و محدود می کنند. تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، محدودیت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی و محدودیت برای حضور در فضای عمومی، نمونه‌های این سیاست است.

به نوشته این جامعه شناس وقتی برآیند این تصمیم‌گیری ها را در نظر می گیریم، می بینیم که طبیعت این مجموعه سیاست‌های متناقض در هیچ قاموس فکری و علمی نمیگنجد و تنها منجر به افزایش رفتارهای ناهنجار اجتماعی می شود و میزان آنها را چند برابر میکند.

فیاض زاهد در همین باره در گزارش اعتماد نوشته تجربه آموزش دانشگاهی بعد از انقلاب در کل نشان می دهد که مساله اولویت‌دار حوزه آموزش ما نه جنسیت که موضوع سطح علمی دانشگاه‌هاست. ارتقای دانش، هدف سیستم آموزش آکادمیک است و هر چیزی خارج از این هدف صرفا اتلاف وقت بر سر موضوعی است که مساله دانشگاه نیست. دانش و تلاش برای ارتقای آگاهی نه ملیت و جغرافیا می شناسد و نه جنسیت. جوانان در تعامل‌های اجتماعی، رقابت‌های علمی و فضای بانشاط کلاس‌ها انگیزه بیشتری برای تحصیل و علم‌آموزی می دهد. نتیجه جداسازی های اینچنینی رخوتی است که آسیب‌های آن بسیار بیشتر از اختلاط دانشجویان است.

اقتصاد بدون نفت و بیماری هلندی

حسین راغفر در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته یکی از آرمان‌های انقلاب اقتصاد بدون اتکا به درآمد‌های نفت بود. این آرمان در دوران جنگ و محاصره اقتصادی تبدیل به یک خواست سیاسی شد. دهه ۱۳۶۰ دوران شکل‌گیری یک عزم سیاسی برای کاستن از وابستگی به درآمد‌های نفت بود. هزاران واحد صنعتی کوچک برای تامین نیاز‌های داخلی شکل گرفت و ظرفیت بزرگی برای پاسخگویی به فراهم آورد، اما این عزم سیاسی هیچگاه نهادینه نشد. دولت‌های بعد از جنگ ابتدا با اتکا به ترکیبی از درآمد‌های نفتی و استقراض و آزاد‌سازی واردات، نهال تازه پاگرفته واحد‌های صنعتی کوچک را ریشه‌کن کرده و سپس با افزایش درآمد‌های نفتی به توسعه استخراج از میادین نفت و گاز پرداختند که تسهیل‌کننده درآمد‌های بعدی دولت‌ها شد.

به نظر این اقتصاددان اساسی ترین مانع تحقق آرمان‌ اقتصاد بدون نفت فقدان نهادی ضروری توسعه و نهادینه کردن درآمد‌های حاصل از فروش منابع طبیعی بود و چنین شد که نحوه اختیاری مدیریت این منابع، تبدیل به ظرفیت بزرگی برای تباه شدن ظرفیت‌های توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور شد. تمرکز قدرت مالی در دست دولت و تخصیص آن بر اساس سلایق دولتمردان، و نه منافع ملی و بین نسلی، بخش‌هایی از گروه‌های اجتماعی را وسوسه کرده است که خود را به دولت نزدیک کنند تا از مواهب درآمد‌های نفتی نصیب بیشتری داشته باشند.

به نوشته مقاله اعتماد درآمد‌های بی سابقه سال‌های اخیر پدیده مذموم انحصار‌های اقتصادی را امکان‌پذیر کرد. اما اینها فقط بخشی از نتایج شکل‌گیری نهاد‌های ضد توسعه‌یی و مناسبات مخل منافع ملی و بین‌نسلی هستند.

تصویر صفحه اول مردم سالاری

تصویر صفحه اول مردم سالاری

علی شمس اردکانی در کلیک دنیای اقتصاد نوشته هم‌اکنون در فصل تهیه بودجه حرف‌های خوبی در وصف بودجه غیر‌نفتی گفته می‌شود که اگر شصت سال دیر نشده باشد، حتما هفت سال است که به اندازه ششصد میلیارد دلار دیر شده است. اقتصاد مصرف‌گرا به‌جای صرف منابع ملی میان‌نسلی مبلغ فوق را خرج بخشی از نسل حاضر کرده است که مصرف را حق خود می‌داند، بدون آنکه برای آن آمادگی کارکردن و جدی بودن داشته باشد.

به نوشته این اقتصاددان: بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی امروز کشور، ریشه در فراگیر شدن مرض صعب‌العلاج هلندی / ایرانی دارند. این مرض چنان رسوخ یافته که در تخصیص امکانات سرمایه‌ای ملی مثل بهای فروش نفت و گاز (چه صادرات و چه فروش داخلی) هزینه‌های مصرفی و جاری به هزینه‌های سرمایه‌ای، زیرساخت و سرمایه‌گذاری ترجیح داده می‌شود. نتیجه این رویکرد تضییع سرمایه و اموال ملی است که متاسفانه از قبح این روند کمتر کسی در رنج است!

مقاله دنیای اقتصاد تاکید دارد که در شصت سالی که از ملی شدن نفت می‌گذرد بخش عمده‌ای از این سرمایه‌‌های ملی با مستمسک قرار دادن اقتصاد رفاه در بودجه‌های جاری دولتی و واردات کالای مصرفی به‌کار رفته که نتیجه آن بیکاری و تورم مزمن و سایر مفاسد اجتماعی است. این تمسک به رفاه ناشی از ناخوانده ملایی در علم اقتصاد است. در دهه‌های اخیر استوانه‌های این دانش به مسائل رفاه پرداخته‌اند و ثابت کرده‌اند که رفاه فقط از چرخه تولید و توزیع ارزش افزوده ناشی از تولید بین اصحاب تولید به‌دست می‌آید و عمومیت آن از افزایش نرخ‌های رشد و توسعه و درآمد سرانه می‌گذرد. رفاه اگر از تولید نگذرد، زودگذر و فقرزاست.

این همه نهاد نظارتی برای چه

نادر کریمی جونی در سرمقاله کلیک جهان صنعت با اشاره به پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس برای تاسیس یک مرکز جدید برای هماهنگی مراکز نظارتی نوشته خلق نهاد جدیدی برای مقابله با فساد اقتصادی به چه معنی است، آیا فساد در جامعه ایران آنقدر گسترده شده که هرازگاهی نیاز به ایجاد نهادی جدید و نوپاست تا به درمان مشکل بپردازند؟ آیا سازمان‌هایی که تاکنون برای مبارزه با فساد تامین شده بودند در تضاد با یکدیگر فعالیت می‌کرده و برای همسو شدن باید نهادی جدید تاسیس شود؟

نویسنده با تاکید بر این که شاید در موقعیت فعلی نیازی به خلق سازمان هماهنگ‌کننده نباشد پرسیده نهادهای کنونی چرا در انجام ماموریت خود ناکام بوده یا حداقل کامیاب نبوده‌اند تا جایی که توسل به ایجاد نهادی جدید لزوم یافته است. علاوه بر این تسلسل ایجاد نهادها کی به سرانجام می‌رسد و می‌توان نهادهای موجود را هم از جهت کمی و هم از جهت کیفی برای انجام این مبارزه کافی دانست. اگر بگویند سازمان جدید نقطه پایان تاسیس نهادهای نظارتی برای مهار یا پیشگیری از فساد اقتصادی خواهد بود باید پرسید آیا نهادهای پیشین نیز با همین چشم‌انداز تاسیس نشده بودند؟

سرمقاله جهان صنعت احتمال داده شاید اصلا تاسیس نهاد راه‌حل درمان فساد اقتصادی نباشد. مقامات جمهوری اسلامی ایران اخیرا از جانب سازمان شفافیت بین‌المللی تنزل رتبه ایران را در زمینه شفافیت دریافت کرده‌اند در این رابطه مولفه‌هایی که مجموعا شفافیت حاکمیتی را نمایش می‌دهد تنزل رتبه داشته و به این ترتیب شفافیت حکومتی در ایران تنزل رتبه یافته است.

روزنامه‌نگاران زندان نباشند به کجا می روند؟

چاوز بیمار، کارتون پیام برومند، اعتماد

چاوز بیمار، کارتون پیام برومند، اعتماد

احسان پیربرناش در ستون طنز کلیک قانون نوشته: هر روز صبح سایت‌ها و خبرگزاری های رسمی مملکت را چک می کنم. نیشخند نزنید، باور که نمی کنم، فقط چک میکنم. مثلا یکی از تفریحاتم این است که ساعتی یک بار بروم در اینترنت قیمت ماشینم را چک کنم، بعد آخر شب بنشینم و از این قیمت‌ها نمودار رسم کنم. نمودار که چه عرض کنم، درختی میشود برای خودش. راست قامت و استوار.

در ادامه این ستون آمده: به‌عنوان یک راننده تاکسی به‌روز و روشنفکر، اعتراف می کنم استرسی که آگاهی و مطالعه به آدم وارد می کند، دولت به مردم وارد نمی کند. برای همین به پسرم توصیه کرده‌ام فقط کتاب‌های درسی اش را بخواند، اما همان‌ها را هم باور نکند. فقط بخواند و برود امتحان بدهد و بعد فراموش کند و قبل از زنگ آتش‌سوزی برگردد منزل.

به نوشته طنزنویس قانون: امروز که سایت‌ها را چک می کردم دیدم جایی نوشته:«روزنامه‌نگاران دیگر به زندان نمیروند.» خیلی دلم برایشان سوخت. این بنده‌های خدا را می گرفتند ببرند زندان، بر اثر سینه پهلو و سرماخوردگی روانه بهشت زهرا می شدند، حالا که رک و راست اعتراف می کنند دیگر از زندان خبری نیست. خدا به خانواده‌هایشان صبر بدهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.