جانشین جوانفکر در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تعیین شد

به روز شده:  13:44 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391
جوانفکر

آقای جوانفکر، در دهه ۱۳۷۰ مدت ها به عنوان خبرنگار ویژه آیت الله خامنه ای در دفتر رهبر ایران به کار مشغول بود

وزیر ارشاد ایران طی حکمی مجید امیدی شهرکی را به ریاست ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی منصوب کرده و به این ترتیب دوران مدیریت علی اکبر جوانفکر، که در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، پایان می‌یابد.

انتصاب مدیر جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی در روزی صورت گرفته است که آقای جوانفکر پس از دومین نوبت بستری شدن در بیمارستانی در تهران، به زندان اوین بازگردانده شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می‌گوید آقای جوانفکر در حالی به زندان بازگشته که هنوز پاسخی به در خواست او برای آزادی مشروط از زندان داده نشده است. وکیل آقای جوانفکر هم به ایلنا، خبرگزاری کار ایران گفته که مقام های قضایی با درخواست او برای ۱۰ روز مرخصی از زندان موافقت نکرده اند.

اتهام خبرنگار ویژه آیت الله خامنه‌ای: توهین به رهبری

در اوایل دوره زندانی شدن آقای جوانفکر، تلاش محمود احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین و ملاقات احتمالی با او و مخالفت قوه قضائیه با این درخواست، به بحرانی میان دو رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه منجر شد و به نامه نگاری‌هایی با مضامین کم سابقه رسید.

به نظر می‌رسد که تغییر ریاست خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به دنبال کاهش امید مقام‌های دولتی برای مرخصی یا آزادی او از زندان باشد.

دادگاهی در ایران آقای جوانفکر را به اتهام "توهین به رهبر ایران، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و مطالب مخالف عفت عمومی" به یک سال حبس و سه سال محرومیت از هرگونه اشتغال و فعالیت مطبوعاتی و رسانه‌ای محکوم کرده است.

آقای جوانفکر، در دهه ۱۳۷۰ مدت‌ها به عنوان خبرنگار ویژه ایرنا در امور مرتبط با آیت‌الله خامنه‌ای در دفتر رهبر ایران به کار مشغول بود و جزو افراد مورد اطمینان او محسوب می‌شد.

"رئیس جدید خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، مجید امیدی شهرکی است که پیش از این مدیر کلی امور سیاسی و امنیتی دفتر رئیس جمهور بوده است. روزنامه ایران و گروه نشریات آن به صاحب امتیازی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر می‌شوند."

تلاش مأموران دادستانی تهران برای جلب علی اکبر جوانفکر، در آذرماه سال گذشته به بروز درگیری میان آنها و تعدادی از اطرافیان آقای جوانفکر و کارکنان موسسه ایران انجامید و با پادرمیانی برخی از مقامات، از جمله محمود احمدی نژاد ناکام ماند. اما حدود ۹ ماه بعد و در زمانی که آقای احمدی نژاد برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بود، او بازداشت شد.

ناکامی دولت ایران در تغییر وضعیت جوانفکر

آقای جوانفکر مدتی پیش از بازداشت گفته بود که حکم محکومیتش به زندان به دلیل "وجود ولی فقیه در رأس نظام" اجرا نشده اما مدتی بعد سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که آیت الله علی خامنه‌ای توصیه‌ای در مورد پرونده او نکرده است.

پس از بازداشت آقای جوانفکر، محمد حسینی وزیر ارشاد اعلام کرد که این موضوع را با محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای درمیان گذاشته و "امیدوار است هرچه سریعتر مشکل برطرف شود" اما به نظر می‌رسد با ادامه ناکامی‌ها در این زمینه، مقام‌های دولتی تصمیم به تغییر او گرفته‌اند.

پیش از این هم سمت دیگر آقای جوانفکر که نمایندگی دولت در هیات نظارت بر صداو سیما بود به غلامحسین الهام، سخنگوی دولت سپرده شده بود.

آقای احمدی نژاد پس از ناکامی از ملاقات با علی اکبر جوانفکر در زندان اوین، در بیمارستان با مشاور خود دیدار کرد

رئیس جدید خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، مجید امیدی شهرکی است که پیش از این مدیر کلی امور سیاسی و امنیتی دفتر رئیس جمهور بوده است.

روزنامه ایران و گروه نشریات آن به صاحب امتیازی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر می‌شوند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی حدود دو سال پیش قرار بود مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شود اما علی اکبر جوانفکر به عنوان رئیس این خبرگزاری از آیت الله خامنه‌ای خواسته بود که خبرگزاری رسمی کشور از این اصل مستثنی شود که ظاهرا رهبر ایران با این درخواست موافقت کرده بود. آقای جوانفکر اکنون مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور ایران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.