معاون رئیس جمهور: احمدی نژاد خواهان صحبت در جلسه علنی مجلس است

به روز شده:  11:43 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391

پیشتر، محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس گفته بود: "به نظر می‌رسد درخواست رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه غیرعلنی مجلس باشد"

در پی انتشار اخباری راجع به درخواست محمود احمدی نژاد برای حضور در "جلسه غیرعلنی" مجلس، لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران تاکید کرد که خواست آقای احمدی نژاد، صحبت در "جلسه علنی" است.

آقای فروزنده دوشنبه ۱۸ دی (۷ ژانویه) به خبرگزاری فارس گفت که هدف رئیس جمهور از شرکت در صحن علنی مجلس، "بررسی برخی مشکلات حوزه اقتصاد خصوصا بودجه" و "آخرین مسائل جاری کشور" است.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور در مصاحبه دیگری با خبرگزاری ایسنا، زمان حضور آقای احمدی نژاد در مجلس را چهارشنبه هفته آینده اعلام کرده و افزوده است: "این نشست کاملا علنی خواهد بود و وزرای اقتصادی نیز پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور مطالبی را بیان خواهند کرد."

در همین ارتباط، عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیس مجلس هم تایید کرده که نامه درخواست رئیس‌جمهور برای حضور در صحن علنی مجلس، در جلسه امروز هیات‌رئیسه بررسی و مقرر شده که محمود احمدی نژاد چهارشنبه هفته آینده به مجلس بیاید.

ساعاتی پیش از اظهارات لطف الله فروزنده، محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس ایران در مصاحبه با فارس گفته بود: "به نظر می‌رسد که درخواست رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه غیرعلنی مجلس باشد."

وی افزوده بود که هدف محمود احمدی نژاد از حضور در مجلس، صحبت در باره هدفمندکردن یارانه‌ها و "بررسی مسائل اقتصادی کشور" است.

اشاره محمد دهقان به درخواست رئیس جمهور برای صحبت در باره هدفمند کردن یارانه ها، در حالی صورت گرفته که دولت آقای احمدی نژاد قصد داشته فاز دوم برنامه هدفمندی یارانه ها را اجرا کند، اما مجلس به شدت با انجام این کار مخالفت کرده است.

"معاون پارلمانی رییس‌جمهور زمان حضور آقای احمدی نژاد در مجلس را چهارشنبه هفته آینده (۲۷ دی) اعلام کرده اما هنوز هیچ یک از اعضای هیات رئیسه مجلس چنین خبری را تایید نکرده است"

به نوشته خبرگزاری ایلنا، امروز علی مطهری نماینده تهران هشدار داده که اگر دولت بدون اجازه مجلس فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، "باید رئیس جمهور را استیضاح و عدم کفایت سیاسی وی را مطرح کرد" تا "پس از برکناری او طبق قانون ظرف پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود".

طبق مصوبه مجلس، دولت تا پایان سال جاری حق ندارد با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، به افزایش قیمت‌ کالاهایی چون بنزین و نان بپردازد.

دیروز حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رئیسه مجلس ایران، برای نخستین بار خبر داد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با نوشتن نامه‌ای به هیات رئیسه، خواستار حضور در مجلس برای "ارائه توضیحاتی درباره مسائل جاری کشور و طرح مسائل کلی" شده است.

آقای سبحانی نیا اعلام کرد که قرار بوده آقای احمدی نژاد در روز چهارشنبه هفته جاری در مجلس حضور پیدا کند ولی در پی ارسال نامه جدید وی، این حضور "به تعویق افتاده است".

مجلس ایران، پیش از آن در مورد حضور رئیس دولت در قوه مقننه اطلاع رسانی نکرده بود.

آقای سبحانی نیا با اعلام اینکه "هیات رئیسه این موضوع را بررسی می‌کند تا زمانی را برای حضور محمود احمدی‌نژاد در پارلمان تعیین کند" گفت: "این امر از اختیارات رئیس‌جمهور است و او می‌تواند چنین درخواست‌هایی را به هیات رئیسه بدهد و ما هم پس از بررسی موضوع، نتیجه را اعلام می‌کنیم."

منتفی شدن حضور در مجلس در آذر ماه

محمود احمدی نژاد، قرار بود که در آذر ماه گذشته برای پاسخ دادن به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد عملکرد خود، در مجلس ایران حاضر شود، اما حضور وی، با دستور مستقیم آیت الله خامنه ای منتفی شد.

آیت الله خامنه ای، در نخستین روز آذر در یک سخنرانی در جمع شماری از بسیجیان گفت که "طرح سوال از رئیس جمهور تا اینجا کار مثبتی بود" و افزود: "اما ادامه این کار آن چیزی است که دشمن می‌خواهد، از نمایندگان محترم تقاضا می کنیم از اینجا به بعد ادامه ندهند."

"محمود احمدی نژاد، قرار بود که در آذر ماه گذشته برای پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد عملکرد خود در مجلس ایران حاضر شود، اما حضور وی، با دستور آیت الله خامنه ای منتفی شد"

علی لاریجانی رئیس مجلس، پس از انتشار این سخنان آیت الله خامنه‌ای، در نامه ای به رهبر ایران اعلام کرد: "قطعا نظر ولی امر مسلمین که اشراف بر همه مصالح مسلمین دارند، برای جامعه اسلامی قرین سعادت بوده و اطاعت از اوامر حضرت‌عالی فریضه و مایه افتخار اینجانب و نمایندگان مجلس است".

همزمان با انتشار اظهارات آقای لاریجانی، امضاء کنندگان طراح سوال از رئیس جمهور نیز با صدور بیانیه ای اعلام کردند که با "لبیک به فرمان" رهبر ایران، "مراتب انصراف خود را از ادامه طرح سوال از رئیس جمهور اعلام می کنند."

دو روز قبل از توقف طرح سوال از رئیس دولت در مجلس نهم، قاسم جعفری، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران به نقل از محمود احمدی‌نژاد گفته بود که وی در جلسه سوال از رئیس جمهور، "در چارچوب منافع نظام و انقلاب" برای مردم "روشنگری" خواهد کرد.

پیش از آن، حسین‌علی حاجی دلیگانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز، در گزارشی از جلسه مشترک هیات رئیسه این فراکسیون با آقای احمدی نژاد گفته بود که او سوال از خود توسط نمایندگان را "فرصتی برای بیان حرف های ناگفته" می داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.