انتقاد علی لاریجانی از استفاده مجرمان اقتصادی از 'رانت اطلاعاتی'

به روز شده:  15:37 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391

آقای لاریجانی خواستار ایجاد مجموعه‌ای جدید تحت عنوان "سازمان مبارزه با فساد اقتصادی" شده

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با انتقاد از استفاده مجرمان اقتصادی از "رانت اطلاعاتی" گفت: "دسترسی به اطلاعات پشت صحنه می‌تواند کلیدی راه گشا در مقابله با جرائم باشد."

به نوشته خبرگزاری ایلنا، آقای لاریجانی دوشنبه ۱۸ دی (۷ آذر) اظهار داشت: "برخی از جرائم و مجرمان اقتصادی در کشور وجود دارند که با قدرت‌های کشور ارتباط دارند و از رانت اطلاعاتی آنان استفاده می‌کنند و از نفوذ قدرت‌ها برای جرائم اقتصادی بهره می‌گیرند."

همین خبرگزاری به نقل از سخنرانی رئیس مجلس در "همایش ملی نقش مبارزه با جرایم اقتصادی در جهاد اقتصادی" افزوده است: "چون این نوع فساد یک فساد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را توامان باهم دارند باید در برخورد در اولویت قرار گیرند و به دلیل اینکه با قدرت های بزرگ کشور در ارتباط هستند باید سخت گیرانه با آنها برخورد شود."

مبارزه با فساد، از موضوعات بحث انگیز در داخل حکومت ایران است و تاکنون بسیاری از مسئولان نهادها و دستگاه های مختلف، یکدیگر را به زمینه سازی یا حتی دست داشتن تخلفات اقتصادی متهم کرده اند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، چند سال پیش دستور تشکیل "ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی" را صادر کرده که در آن، نمایندگان دستگاه های مختلف حکومتی حضور دارند.

با وجود این، علی لاریجانی در سخنان امروز خود، خواستار ایجاد مجموعه ای جدید تحت عنوان "سازمان مبارزه با فساد اقتصادی" برای مقابله با تخلفات اقتصادی شده است.

'مجری آلوده نمی‌تواند با فساد مبارزه کند'

"غلامحسین محسنی اژه ای بر اهمیت وجود "مجری خوب" برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور تاکید کرد و گفت: یک مجری آلوده هیچ گاه نمی تواند با فساد مبارزه کند"

در اظهاراتی مشابه، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه نیز تاکید کرده است که "وقتی فسادی سازمان یافته، گسترده و پیچیده شد" نمی توان به آسانی با آن مبارزه کرد و "حتماً نیاز به سازمانی دارد که در آن اقدامات اطلاعاتی، امنیتی و سیاسی صورت گیرد".

آقای محسنی اژه ای، در سخنرانی خود در همایش ملی نقش مبارزه با جرایم اقتصادی در جهاد اقتصادی، بر اهمیت وجود "مجری خوب" برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور تاکید کرده و گفته است: "یک مجری آلوده هیچ گاه نمی تواند با فساد مبارزه کند."

وی به نقل از آیت الله خامنه ای رهبر ایران افزوده است: "با دستمال کثیف نمی شود شیشه را تمیز کرد و با فرد آلوده نمی توان با آلودگی‌ها مبارزه کرد".

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره ای تلویحی به اظهارات قبلی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور راجع به افشای اسامی مفسدان اقتصادی گفته است: "برخی مسئولین می گویند اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام می کنیم؛ خوب اعلام کنید اگر افرادی آلوده هستند باید معرفی شوند. چرا نگران هستید؟"

در بخش دیگری از همایش امروز، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران با انتقاد از برخی "سیاست های اقتصادی" کشور گفته است: "امروز آثار سیاست های اقتصادی در ناامنی مرزها و پرکار شدن پلیس و محاکم قضایی در استان های مرزی مشهود است."

"اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران با انتقاد از برخی 'سیاست های اقتصادی' کشور گفت: امروز آثار سیاست های اقتصادی در ناامنی مرزها و پرکار شدن پلیس و محاکم قضایی در استان های مرزی مشهود است"

وی از" تغییر الگوی اقتصادی مرزنشینان" خبر داده و افزوده است: "امروز الگوی اقتصادی مرزنشینان تغییر کرده است و تولید جای خود را به قاچاق داده است؛ چراکه آنها معتقدند قاچاق راهی کم دردسرتر و پرسود است."

آقای احمدی مقدم، با اشاره به "پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی" گفته است که این تخلف، در "فضای تبانی و جرم سازمان یافته" شکل گرفت و "موجب بدبینی مردم نسبت به نظام شد".

پرونده موسوم به اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی، بزرگترین پرونده اختلاس بانکی تاریخ ایران محسوب می شود که برخی از متهمان ان از مسئولان اجرایی کشور بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.