فرزندان موسوی و کروبی: به والدینمان فرصت شکایت به مردم ایران داده شود

به روز شده:  07:11 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391

درخواست برای حضور کروبی و موسوی در تلویزیون

فرزندان مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خواسته‌اند به والدینشان اجازه داده شود در رادیو و تلویزیون دولتی ایران با مردم صحبت کنند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران، در بیانیه‌ای با تاکید بر ضرورت توقف نقض حقوق قانونی و انسانی والدین خود خواسته‌اند به آنها فرصت داده شود تا در رادیو تلویزیون ایران درباره "اتفاقات پیش آمده و واقعیات لازم" با مردم صحبت کنند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از نامزدهای آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بودند و به دنبال تداوم اعتراضات به نتیجه انتخابات از بهمن سال ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی محدود شده‌اند و عملا در حصر خانگی به سر می‌برند.

بیانیه فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی در آستانه دومین سالگرد حبس خانگی این رهبران مخالفان دولت ایران منتشر شده و در آن آمده است: "مصرانه خواهان آن هستیم که فرصتی فراهم گردد تا این عزیزان از ظلم رفته بر آنها و حجم انبوه اتهام‌ها، دستگیری بی‌مورد و خشونت رفته بر خود، خانواده و تمام دوستدارانشان به پیشگاه مردم شریف و دلیر ایران شکایت کنند."

در این بیانیه که امروز (دوشنبه، ۱۸ دی) در سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده، آمده است: "آنها همیشه خواهان این بوده‌اند که در رسانه ملی بدون حضور ارعاب‌گر نیروهای نظامی و مداخله‌گر، شرحی از اتفاقات پیش آمده و واقعیات لازم را بازگو کنند که این حق از آنها دریغ شده است."

حصر این رهبران مخالفان دولت ایران پس از آن شروع شد که آنها برای اعلام همبستگی و حمایت از تحولات تونس و مصر که به "بهار عربی" معروف شد، کلیک خواهان برگزاری تجمع در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ شدند.

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی نیز به همراه او در حبس خانگی بوده است. فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی نیز برای چند ماه به همراه همسرش در حصر بود.

هواداران حکومت و مقامات رسمی ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز سال ۱۳۸۸ که به آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد منجر شد، اغلب به عنوان "فتنه" نام می‌برند و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی تحت عنوان "رهبران فتنه" یاد می‌کنند.

با وجود طرح اتهاماتی علیه این دو نفر از سوی هواداران حکومت ایران، تاکنون گزارشی رسمی درباره تشکیل پرونده قضایی علیه آنها منتشر نشده است.

هرچند اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل پلیس ایران هفته نخست دی ماه امسال در گفت‌وگویی با روزنامه کیهان کلیک تصریح کرد که پس از ناآرامی‌های مربوط به انتخابات سال ۱۳۸۸ به دنبال "برخوردی شدیدتر از حصر خانگی" با میرحسین موسوی و مهدی کروبی بوده است، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اجازه بازداشت آنها را نداده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

'اجازه دفاع'

از راست: فاطمه کروبی، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی

در بیانیه فرزندان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی با اشاره به آنچه چند سال هتاکی، فحاشی و ایراد افترا نسبت به این رهبران مخالفان دولت ایران خوانده شده، آمده است که حکومت ایران "برای یکبار هم اجازه دفاع به آنان را در رسانه ملی نداده است."

در این بیانیه تصریح شده است که "نقض آشکار" حقوق اولیه انسانی و قوانین و مقررات جاری کشور در مورد این سه نفر "نمی‌تواند بدون تایید یا اطلاع مقامات عالی کشور باشد."

با این حال، آنها اضافه کرده‌اند که با گذشت نزدیک به دو سال از زندان خانگی، "هنوز هیچ مقام رسمی شجاعت پذیرش مسئولیت رسمی برای تعیین وضعیت قضایی" این سه نفر را نیافته است.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، و مهدی کروبی در بیانیه خود با این توضیح که "۲۳ ماه است آقای موسوی و خانم رهنورد در منزل خود و آقای کروبی در مکانی که مقام‌های امنیتی تعیین کرده‌اند، بدون طی کردن مراحل قانونی و بی‌دلیل زندانی هستند"، نسبت به وضعیت سلامت والدین خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

"مداوا و مراقبت پزشکی از والدینمان باید مستمرا تحت نظارت تیم پزشکی معتمد خانواده انجام شود"

فرزندان مهدی کروبی، و میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

فرزندان این رهبران مخالفان دولت ایران تاکید کرده‌اند که مداوا و مراقبت پزشکی از آنها "باید مستمرا تحت نظارت تیم پزشکی معتمد خانواده" انجام شود.

در ماه‌های گذشته، گزارش‌هایی درباره وضعیت سلامت میرحسین موسوی و مهدی کروبی منتشر شد. از جمله در شهریور ماه گفته شد که میرحسین موسوی به دلیل "عارضه شدید قلبی" به بیمارستان کلیک منتقل شده است. در آبان ماه امسال هم گزارش دیگری مبنی بر انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان کلیک منتشر شد. همچنین در آبان ماه کلیک گزارش شد که مهدی کروبی برای درمان پزشکی به یک بیمارستان منتقل شده است.

فرزندان آنها همچنین نوشته‌اند که والدینشان "با روحیه قوی، استوار و پایدار بر مواضع اصولی و به‌حق خود ایستاده‌اند و تنها راه خروج نظام از وضعیت اسفبار فعلی را در تمکین حاکمیت به اراده ملت و به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت‌شان می‌دانند."

حقوق اولیه

در این بیانیه آمده است که این رهبران مخالفان دولت ایران در مدتی که در حبس بوده‌اند "از حقوق زندانیان عادی، به ویژه حق ارتباط و ملاقات منظم و مستمر و قاعده‌مند با اعضای خانواده و دسترسی آزاد به وسایل ارتباطی و خبری محروم بوده‌اند و در مواردی برای مدت طولانی ملاقات حضوری یا حتی تلفنی با اعضای خانواده کاملا قطع شده است."

فرزندان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی اضافه کرده‌اند که در طول ۲۳ ماه گذشته "هرگونه ارتباط آنها با فضای بیرون به طور مطلق" قطع بوده است و اعضای خانواده‌هایشان نیز از هرگونه اطلاع‌رسانی عمومی درباره وضعیت آنها "به شدت منع" شده‌اند و حتی برخی از آنها به دلیل اطلاع‌رسانی "مورد تهدید، تنبیه و فشار ناموجه و غیرقانونی" قرار گرفته‌اند.

آنها خواهان ملاقات این رهبران مخالفان دولت ایران با افراد خانواده و "به صورت منظم و در محیط آرام و به دور از رفتارهای گزینشی" شده‌اند و بر ضرورت مشخص شدن وضعیت آنها توسط "مقامات عالی کشور" و آزادی فوری این رهبران "بدون طرح هر گونه بهانه واهی" تاکید کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.