دیوان عدالت اداری حکم انتصاب شهردار شهر ری را لغو کرد

به روز شده:  13:29 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

در دوره اسلامی به دلیل وجود مدفن شخصیت های مذهبی شیعه، ری به غیر از اهمیت تاریخی، اهمیت مذهبی هم یافت

در پی شکایت چند تن از اعضای شورای شهر تهران، حکم انتصاب شهردار شهر ری به دستور دیوان عدالت اداری متوقف شده است.

محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری درباره این حکم گفته است: "برخی از اعضای شورای شهر تهران در شکایتی خواستار رسیدگی به موضوع انتصاب شهردار مستقل برای ری شده بودند که براین اساس، دیوان عدالت اداری فعلا با صدور دستور موقت، اجرای حکم صادره را متوقف کرده است."

اوایل هفته جاری مرتضی تمدن، استاندار تهران، حسین علیقلی زاده را به عنوان شهردار ری منصوب کرد و قرار بود امروز (سه شنبه ۱۹ دی) مراسم معارفه وی برگزارشود.

اما حال اعلام شده که سه تن از اعضای شورای شهر تهران نسبت به این حکم واکنش نشان داده و از استانداری به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و دیوان عدالت اداری هم اجرای حکم شهردار شهر ری را موقتا لغو کرده است.

گفته شده لغو حکم آقای علیقلی زاده در حالی صورت گرفته که او از صدور حکم دیوان عدالت اداری اظهار بی اطلاعی کرده است.

علی اکبر بختیاری، مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری درباره شکایت مطرح شده گفت: "در نامه شورای اسلامی شهر تهران دو خواسته مطرح شده بود، ابتدا بررسی اصل موضوع و دیگر صدور دستور موقت برای عدم اجرای تعیین شهردار ری."

در همین حال مرتضی تمدن در واکنش به حکم دیوان عدالت اداری گفت: "دیوان عدالت اداری دستور قطعی نداده، و این حکم موقت از نظر قانونی قابل نقض است."

به گفته استاندار تهران، صدور این حکم به معنای آن است که از طریق مراجع دیگری که قانون تعیین کرده، می‌توان این موضوع را پیگیری کرد.

وزارت کشور ایران و استانداری تهران به تازگی در صدد اجرای قانون مصوب سال ١٣٦٤، در مورد جدایی ری از تهران، برآمده‌اند که این امر انتقاد شدید شورای شهر و شهرداری تهران را برانگیخته است.

دولت می‌گوید که با جدایی ری از تهران، درآمدها و منابع این شهر صرف خود این شهر خواهد شد و به این ترتیب آسانتر می‌تواند به توسعه و بهبود وضعیت خود بپردازد. گفته می‌شود بخش‌هایی از بازاریان ری به دلیل نارضایتی از مالیات و عوارض شهرداری تهران از این تصمیم استقبال کرده‌اند.

در مقابل، شورای شهر و شهرداری تهران می‌گویند این تصمیم "غیرکارشناسی" است و عوارض سوء اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی خواهد داشت.

ری یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که سابقه شهرنشینی در آن به ۳ هزار سال پیش از میلاد می رسد.

در دوره اسلامی به دلیل وجود مدفن شخصیت های مذهبی شیعه، ری به غیر از اهمیت تاریخی، اهمیت مذهبی هم یافت.

عده ای معتقدند که شهر ری هسته اصلی توسعه تهران بوده است، اما با گسترش تهران و انتخاب آن به عنوان پایتخت در دوره قاجاریه، از توجه به آن آرام آرام کاسته شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.