هشدار رهبر ایران: دائما نگویید انتخابات باید آزاد باشد

به روز شده:  14:35 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391
آیت الله خامنه ای

رهبر ایران تاکید کرده که باید نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری "دلبسته و وابسته به نظام" باشند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از افرادی که "مکرر می گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود" گفت: "در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟"

به گزارش سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای، رهبر ایران سه شنبه ۱۹ دی (۸ ژانویه) از این افراد خواست که مراقب باشند حرف هایشان "مردم را از انتخابات مأیوس نکند" و افزود: "معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد؛ از اول انقلاب ۳۴ انتخابات داشتیم، کدامش آزاد نبوده است؟"

اظهارات آقای خامنه ای، که در جمع عده ای از مردم و مسئولان شهر قم بیان شده، پس از آن انتشار یافته که شخصیت هایی چون اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، در اظهار نظرهایی جداگانه خواستار برگزاری انتخابات "آزاد" شده اند.

آیت الله خامنه ای، همچنین به "کسانی که سعی می کنند به مردم تلقین کنند که انتخابات سلامت لازم را ندارد" هشدار داد که انتقاداتشان از سلامت انتخابات، "به تحقق اهداف دولت های مستکبر کمک می کند".

وی خطاب به افرادی که نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات را مورد انتقاد قرار می دهند گفت: "در کدام کشور درباره صلاحیت ها، ملاحظات لازم اعمال نمی شود؟ چرا این قدر بر این مساله تکیه و تلاش می کنید در ذهن مردم این تصور به وجود بیاید که شرکت در انتخابات فایده ندارد؟"

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با ویژگی های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز اظهار نظر کرده و تاکید کرد که این نامزدها "باید واقعاً وابسته و دلبسته نظام و قانون اساسی باشند".

در ایران، صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری، در مراحل مختلف و نهایتا توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار می گیرد و این شورا در هر انتخابات، صلاحیت تعدادی از کاندیداها را به خاطر سوابق و دیدگاه های آنها رد می‌کند.

'انتخابات با سلامت برگزار شود'

"آیت الله خامنه ای به 'کسانی که سعی می‌کنند به مردم تلقین کنند که انتخابات سلامت لازم را ندارد' هشدار داد که انتقادتشان از سلامت انتخابات، به تحقق 'اهداف دولت های مستکبر' کمک می کند"

آقای خامنه ای در بخش دیگری از سخنرانی خود، مانع تراشی در راه "حضور پرشور و همگانی مردم در انتخابات" را هدف دشمنان حکومت ایران دانسته و تاکید کرده است: "همه، حتی کسانی که ممکن است از سردلسوزی درباره انتخابات توصیه های عمومی کنند، حواسشان باشد که به این مقصود دشمن کمک نکنند".

وی در عین حال گفته است: "البته بنده نیز اصرار و تأکید دارم که انتخابات باید با سلامت و امانتداری کامل انجام شود و مسئولان دولتی و غیردولتی با رعایت کامل قوانین و تقوا و پاک دستی، ‌انتخابات سالمی را برگزار کنند که مطمئناً همین‌جور خواهد شد."

وی روش های پیش بینی شده در قوانین ایران در مورد برگزاری انتخابات را تضمین کننده سلامت آن دانسته و افزوده است: "مگر اینکه کسانی بخواهند از راه‌های غیرقانونی عمل کنند؛ همچنانکه برخی در سال ۸۸ این طور عمل کردند و برای مردم و کشور مزاحمت و ضرر به وجود آوردند و برای خودشان نیز در زمین و در ملاءاعلی، اسباب سرشکستگی و بدبختی فراهم کردند."

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از کاندیداهای رقیب محمود احمدی نژاد، حکومت ایران را به تخلف گسترده در انتخابات و دستکاری در نتایج آن متهم کردند.

در پی این انتخابات، صدها نفر از هواداران این دو کاندیدا دستگیر و گروهی از آنان در جریان اعتراضات خیابانی کشته شدند.

عده ای از دستگیر شدگان، هنوز زندانی هستند و مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسر او زهرا رهنورد، از حدود دو سال پیش در حصر خانگی به سر می برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.