بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – بیستم دی

به روز شده:  02:12 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود سخنان رهبر جمهوری اسلامی را منعکس کرده اند که "مگر آزادتر از ایران هم انتخاباتی هست"، و در مقالات خود به گمانه زنی درباره موضوع سخنرانی آینده احمدی نژاد در مجلس پرداخته اند.

نگرانی از بالاگرفتن خطر تجزیه کشورهای منطقه، انتقاد از طرح های جنجالی اقتصادی دولت که به قصد جلب محبوبیت در انتخابات تهیه شده است از دیگر بخش های روزنامه های امروز است.

تهران طهران ماند

تیتر و طرح صفحه اول قانون

مرتضی گلپور در گزارشی در کلیک قانون نوشته پس از انتصاب شهردار ری از سوی دولت، در اردوی شهرداری و شورای شهر آرامشی برقرار بود، آرامشی که حکایت از یک اطمینان داشت. روند جریان نشان داد که این اطمینان بحق بود و شهرداری و شورا توانستند به نفع خود جریان را اداره کنند. به این ترتیب درحالی که براساس برنامه ریزی‌های مسئولان دولتی، قرار بود روز گذشته معارفه «حسین علیقلی‌زاده» به عنوان شهردار ری انجام شود، اما در آخرین ساعات و با حکم دیوان عدالت اداری، این حکم لغو و اجرای آن متوقف شد.

محمدعلی نجفی در سرمقاله کلیک جهان صنعت در همین باره نوشته داستان جدایی ری از تهران سابقه طولانی تاریخی دارد و در واقع مستند به قانون مصوب ۱۷ سال پیش است که به موجب آن باید ری و شمیرانات از تهران جدا می‌شد. به موجب این قانون در همان زمان فرمانداری مستقل ری تشکیل شد؛ اما در بخش مربوط به شهرداری پیچیدگی اجرایی زیادی داشت به همین دلیل به اجرا درنیامد که خود نشان می‌دهد قانون در بخش شهرداری عملی نبوده وگرنه در سال ۷۴ که انتصاب شهرداران با وزارت کشور و شهردار شهرستان‌ها با استانداری بود حتما اجرا می‌شد به ویژه آنکه شورای شهر هم شکل نگرفته بود که ممانعت کند.

به نظر این وزیر سابق و عضو فعلی شورای شهر تهران: مشکلات اجرای قانون باعث می شود که بگوئیم این جدایی حتی اگر اجرایی بود به ضرر مردم ری تمام می‌شد و اجحافی در حق مردم جنوبی‌ترین مناطق تهران می‌شد. نکته دیگر اینکه بر فرض این جدایی عملی شود، تمام مجموعه خطوط مواصلاتی بین شهرری و تهران و سیستم حمل‌ونقل سایر مناطق که درهم تنیده است باید جدا شوند که در میان‌مدت این کار غیرممکن است و اگر منطقه ۲۰ مستقل عمل کند، مترو و خطوط اتوبوسرانی وضعیتی متفاوت پیدا می‌کنند.

و خلاصه سرمقاله جهان صنعت این است که چنانچه تصمیم به جدایی شهرداری ری از تهران غیرقابل برگشت باشد باید تا زمان انتخابات شوراها که همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری است صبر کرد. اما به هر حال جدا کردن تشکیلات شهرداری تهران از شهرری امری تقریبا غیرممکن است و قطعا مردم شهرری از این جدایی ضربه خواهند خورد.

خطر تجزیه در منطقه

علی بیگدلی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته سخنان برخی از مقامات منطقه درباره خطر تجزیه چند کشور عربی در منطقه در ادامه تحولات چند هفته اخیر، بحث مساله کردها و تجزیه سوریه و عراق را بیش از پیش مطرح کرد. تحولات زنجیره‌یی منطقه‌یی مانند تحرکات ترکیه در بحران سوریه و عراق، و مذاکرات اردوغان با عبدالله اوجالان رهبر کردهای جدایی‌طلب پ‌ک‌ک و اعلام موفقیت این مذاکرات درباره خلع سلاح حزب کارگران کردستان ترکیه همگی نشان از تحولاتی جدی در زیر پوست منطقه دارد.

نویسنده این مقاله با این استدلال که اختلافات عراق سیاسی و مذهبی است و مانند سوریه قومی قبیله ای نیست نوشته نباید مساله عراق را با سوریه یکی دانست. این شرایط خاص ترکیه و سیاست های اردوغان و وزیرخارجه اوست که چنین فضائی ساخته. در صورت تجزیه کشورهایی مثل سوریه و عراق، ترکیه بهتر می‌تواند ایده‌های نوعثمانی خود را دنبال کند.

مقاله اعتماد در نهایت اشاره می کند که: غرب و خصوصا امریکا از حرکات استقلال طلبانه ملت ها حمایت می کنند که می تواند به تجزیه برخی کشورها منجر شود. چرا که تجزیه کشورها می‌تواند فضای بازی برای فعالیت‌های اقتصادی غرب ایجاد کند.

قربانیان آلودگی هوا

قانون در گزارش اصلی خود نوشته: خبر بازهم از آلودگی است. بازهم آلودگی هوا. اما این بار خودرو یا کارخانه موجبات این آلودگی را فراهم نکرده است بلکه این مرتبه علت این آلودگی‌ها نیروگاه است. نیروگاهی که یکی می‌گوید آلودگی ندارد و دیگری می‌گوید آلودگی‌اش آن‌قدر‌ها هم نیست. کمی آن‌طرف‌تر دیگری می‌گوید در نتیجه این آلودگی‌ها ۳۰۰ نفر به سرطان دچار شده‌اند. بازهم مشخص نیست که چه کسی در این میان راست می‌گوید و بالاخره سطح آلودگی‌ها در این حد است یا خیر؟

آلودگی هوا، کارتون اروین، اعتماد

به نوشته این گزارش بعد از آن که یک نماینده اراک تذکر داد که به دلیل وجود نیروگاه، شهر اراک از ۳۶۵ روز سال ۲۵۰ روز را در آلودگی می‌گذراند و هیچ تعهدی هم برای رفع آلودگی دراین شهر وجود ندارد و این فقط به دلیل وجود نیروگاه شازند است نماینده دیگری در مجلس به همین روزنامه گفته بر اساس مطالعاتی که وزارت نیرو انجام داده سطح آلودگی نیروگاه در اراک ناچیز است. وی ادامه داد: چنانچه آلودگی در شهر اراک هم وجود دارد به علت ترافیک سنگین این شهر، وجود دو کمربندی در سطح شهر و کوره‌پزخانه‌ها در نتیجه نیروگاه اثری روی شهر اراک ندارد.

گزارش قانون نشان می دهد با این همه مدیرعامل نیروگاه شازند به خبرنگار این روزنامه گفته : هر صنعتی دارای یک میزان آلایندگی است. نیروگاه شازند نیز که یکی از چهار نیروگاه بزرگ کشور است از این دسته جدا نیست. از سوی دیگر چهار تا پنج درصد برق کل کشور توسط این نیروگاه تامین می‌شود. ما منکر آلودگی‌های این نیروگاه نیستیم اما در مورد شدت و میزان این آلودگی بحث داریم.

صد برابر شد، مبارک باد

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته اجرای طرح زوج و فرد خودروها از در منازل فعلا متوقف شده و به این ترتیب مردم عزیز تهران می‌توانند برای خرید نان از خودروی شخصی استفاده کنند! البته اجرای این طرح فایده چندانی نداشت و وضعیت، به گونه‌ای است که احتمالا همین روزها آدم‌ها را هم بر اساس کد ملی شان زوج و فرد می‌کنند تا شاید کمی‌تا قسمتی آلودگی هوا کم شود !

به نوشته این طنزنویس تجهیزات پزشکی هم در این ماه‌ها دچار الطاف اقتصادی شده و رئیس انجمن جراحان ارتوپدی خبر داده که برخی از اقلام آن تا ۱۰۰ برابر افزایش یافته است. واقعا ۱۰۰ برابر نشان می‌دهد که چقدر دولت در زمینه بهداشت دقیق عمل کرده است! ۱۰۰ برابر شدن قیمت این محصولات بر همه ایرانیان مبارک باد!

حرکت‌های آلاکلنگی دولت و مجلس

محمدعلی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته اقدامات و رفتارهای غیر منتظره دکتر احمدی نژاد به ویژگی ثابت ایشان تبدیل شده وهمه به آن عادت کرده اند این ویژگی آنچنان شدید است که نزدیکترین یارانش هم قادر به پیش بینی بسیاری از تصمیمات و اقداماتش نیستند و در جریان قرار نمی‌گیرند. تحلیلی که از اوضاع اقتصادی ارایه می‌دهند،تاکید مکرر بر وجود مراکز متعدد مدیریتی در حوزه اقتصاد کشور،اشاره به ۳۰۰ نفر بدهکار بانکی که بیشترین منابع را در اختیار دارند،عزل ناگهانی تنها وزیر زن کابینه، عزل وزیر ارتباطات و پافشاری بر اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی و مانند این.

به نوشته این روزنامه حالا هم ناگهان تصمیم می‌گیرد که در مجلس حضور پیدا کند و با نمایندگان مردم مستقیماً صحبت کند این در حالی است که تا پیش از این موضوع درخواست نمایندگان از رئیس جمهور جهت حضور در صحن علنی مجلس به مهمترین سوژه رسانه ای کشور تبدیل شده بود.آخرین باری که قرار بود احمدی نژاد در مجلس حاضر شود،به دلیل طرح سؤال از رئیس جمهور،که چند ماه فضای سیاسی کشور را تحت تاثیر قرار داده بود در نهایت با دخالت رهبر از دستور خارج شد.

کارتون جواد تکجو، جام جم

ابتکار نوشته حال خود رئیس جمهور قصد دارد تا در میان نمایندگان حاضر شده و به ارایه نقطه نظرات خود بپردازد.بدیهی است بهترین مکان برای”گزارش رئیس جمهور" مجلس و نمایندگان مردم می‌باشد و در شرایط طبیعی این گفت وگوها در حل مشکلات کشور چاره ساز خواهد بود اما فرآیند رفتار گفته شده موجب شد تا اکنون پیرامون چرایی تصمیم رئیس جمهور به حضوردرمجلس دراین مقطع زمانی گمانه زنی،زیادی انجام گیرد و البته چشمها به چهارشنبه هفته آینده دوخته شود و فرکانس‌ها بر روی گیرنده‌های آن روز تنظیم، که قرار است چه گفته شود ؟

دولت و حکمت متعالیه!

سعید سلیمان پور در ستون طنز کلیک تهران امروز از قول غلامحسین الهام سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا تغییر وزرا در مجموعه هیات دولت ادامه پیدا خواهد کرد گفته "اساس و بنیاد عالم بر تغییر و حرکت است و این در نظریه حرکت جوهری ملاصدرا نیز به وضوح بیان شده است".

به نوشته این طنزنویس باید توجه داشت که منظور آن فیلسوف شهیر از حرکت جوهری،حرکت در ذات و جوهره‌ شی‌ است و با حرکت جوهرِ خودکار رئیس جمهور محترم که با جاری شدن بر روی کاغذ،توفان عزل به‌پا می‌کند،ارتباطی ندارد!

از طرف دیگر با توجه به اینکه در نظریه‌ «حرکت جوهری»، جهان،‌یکپارچه حرکت است و ثبات وجود ندارد و نیز با عنایت به اینکه هیات دولت نیز جزئی از جهان به شمار می‌رود،می‌توان عدم ثبات در آن را با فلسفه ملاصدرا توجیه کرد!

باز انتخابات نزدیک شد و سهام عدالت؟

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته پرداخت سود سهام عدالت یکی از شیوه‌هایی بود که دولت نهم آن را ابداع کرد تا از این طریق هم سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران را افزایش دهد و هم عدالت اجتماعی افزایش یابد. به گفته مقامات مسوول تا پایان سال ۸۸ ، برای ۴۱ میلیون نفر دعوت‌نامه سهام عدالت ارسال شد که از این میان ۳۷ میلیون نفر برای دریافت سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند. در‌‌ همان روز‌های نزدیک به انتخابات بود که مقداری سهام بین واجدین شرایط توزیع شد.

به نوشته این روزنامه هر چند حرف و حدیث‌های بسیاری درباره تبلیغاتی بدون پرداخت این سهام به مردم وجود دارد اما فارغ از این سخنان، آنچه مسلم است، به هر دلیلی سود سهام عدالت مدت‌هاست که پرداخت نشده است و این مساله باعث شده است، بسیاری از مردم محتاج که چشم امیدشان به سود اندک این سهام بود نا‌امید شوند.

و خلاصه اعتماد نوشته باید نشست و دید، بهبودی در وضعیت سهام عدالت به وجود می‌آید یا خیر؟ و آیا دولت توضیحی برای عدم پرداخت سود سهام عدالتی که یکی از طرح‌های مهم دولت بود، خواهد داشت و اعلام می‌کند سود این سهام در جیب چه کسانی است یا همچنان سکوت پیشه می‌کند و در آرامش شکست یکی دیگر از طرح‌های خود را نظاره می‌کند؟

کلیک تهران امروز در همین باره نوشته انگونه که برخی مقامات دولت اعلام کرده‌اند امکان خرید و فروش سهام عدالت تا پایان سال فراهم خواهد شد و دارندگان چنین سهامی در صورت تمایل اجازه فروش سهام خود را خواهند داشت. این در حالی است که تعدادی از نمایندگان مجلس چنین اقدامی را یکی دیگر از برنامه‌های انتخاباتی دولت می‌دانند و استدلال می‌کنند که هنگام توزیع سهام عدالت اعلام شد که دارندگان آن تا ۱۰ سال اجازه خرید و فروش سهام عدالت را ندارند. البته در ابتدای سال ۱۳۸۸ هم توزیع سود سهام عدالت با اعتراض تعدادی از نمایندگان مواجه شد. حتی کار به تحقیق و تفحص مجلس از سهام عدالت هم کشید.

در حمایت از حقوق زنان

پوریا عالمی اعلام کرده که روزهای چهارشنبه کلیک ستون از هر نظر بی‌ضرر روزنامه شرق به «بررسی حقوق زنان» اختصاص می یابد که مترقی جلوه کنیم. در اولین بار به ماده چهار لایحه حمایت از خانواده پرداخته که از "نامزدی و خسارات ناشی از بر هم خوردن آن" نوشته است.

نویسنده ستون تعریف کرده که: نامزدی عبارت است از«به نام زدن» خانم برای آقا (عمدتا) در زمان محدود و با دسترسی محدود. پس به زبان ساده نامزدی یعنی خرید اعیان بدون عرصه. یا گرفتن سرقفلی بدون سند مالکیت. در ادبیات عامیانه آمده است نامزدی یعنی پدرت برات دوچرخه بخرد اما نگذارد سوار شوی.

ستون طنز شرق در پایان نتیجه‌گیری کرده: چطور است نامزدی را کلهم ببریم زیرمجموعه قوانین مربوط به خرید و فروش و معاملات و کار را یک‌سره کنیم

کارتون روز

کارتون سلمان طاهری، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.