بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – نوزدهم دی

به روز شده:  05:35 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در تیترهای اصلی خود از همایش مبارزه با فساد اقتصادی نوشته همچنان از ادامه آلودگی در هوای شهر خبر داده و در مقالات و گزارش هائی به بررسی تاثیر دو وزیر میانه رو جدید آمریکا و تاثیرشان بر روابط تهران و واشنگتن نوشته اند.

گمانه زنی هائی درباره علت حضور رییس دولت در مجلس، و سیاسی دانستن تصمیم دولت به استخدام پانصدهزار نفر از دیگر مباحثی است که این روزنامه ها به آن پرداخته اند.

تیتر و عکس های صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس های صفحه اول ابتکار

تغییرات در کابینه اوباما و تاثیرات آن بر ایران

صادق زیباکلام در مقاله ای در کلیک بهار نوشته هر دو تغییری که در کاخ سفید در شرف محقق شدن هستند مستقیما به ایران ربط پیدا می‌کند. آمدن وزیر خارجه جدید، جان‌کری به جای خانم هیلاری کلینتون و چاک هگل وزیر دفاع جدید به جای آقای لئون پانتا. سوال اساسی آن است که آمدن این دو وزیر چه تاثیری بر وضعیت ایران و آمریکا خواهد گذاشت؟ آیا احتمال برخورد نظامی میان ایران و آمریکا را بیشتر خواهد کرد یا درخصوص تحریم‌ها و فشار واشنگتن بر ایران.

این استاد دانشگاه در پاسخ گفته: آمدن آنان به هیچ روی احتمال برخورد نظامی میان ایران و آمریکا را افزایش نخواهد داد. نه از بابت این‌که هر دو آنان را در حقیقت باید جزو کبوترهای رهبران سیاسی آمریکا دانست بلکه به دلایل دیگری. واقعیت آن است که با توجه به تاثیرات مخرب و منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، رهبران آمریکا هیچ اصراری بر رفتن به دنبال یک سناریوی نظامی ندارند. تحریم‌ها سبب شده‌اند تا هر روز هزینه بیشتری بر اقتصاد ما وارد شود و مانند ترمزی عمل می‌کنند که مطمئنا سرعت ماشین اقتصادی ما را کندتر و کندتر می‌کند. بنابراین آمریکایی‌ها هیچ اصرار و عجله‌ای برای وارد شدن به یک سناریوی نظامی ندارند.

مقاله بهار تاکید کرده: از سوی دیگر شرایط دیپلماسی، گشودن باب مذاکره با آمریکا و رفتن به سمت و سوی تنش‌زدایی نیز بسیار دشوار اگر نگفته باشیم غیرممکن است چرا که در ایران رقابت میان اصولگرایان مانع از آن می‌شود تا تهران بتواند با یک صدای واحد در برابر آمریکا به مذاکره بنشیند. جدای از رقابت میان حامیان دولت در یک‌سو و مابقی اصولگرایان در سویی دیگر، جریانات رادیکال و تندرو نیز به هیچ روی تمایلی به گشودن بن‌بست دشمنی با آمریکا را ندارند.

این تازه آغاز بحران سوریه خواهد بود

سید علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته روز یکشنبه و همزمان با ورود بشار اسد به سالن اپرای دمشق، چه در داخل سوریه وچه در جامعه بین‌الملل چشم به صفحه تلویزیون داشتند تا ببینید لب‌های رئیس جمهور جوان اما مضطرب به کدام سو خواهد چرخید وحرف آخر او درباره جنگ فرسایشی و آینده سرزمین شام چه خواهد بود. اسد اما نه از ختم جنگ و آتش بس سخن گفت و نه قدمی از مواضع دو ساله خود در برخورد با معارضین و شبه نظامیان مخالف عقب نشست تا دربرهمان پاشنه قبلی بچرخد و تغییری در آرایش سیاسی دو جبهه شرق و غرب به وجود نیاید.

به نظر نویسنده این مقاله آنچه که معادله چند مجهولی سوریه را متفاوت از لیبی و حتی عراق و افغانستان سال‌های گذشته کرده این است که این روزها حداقل چهار و حداکثربی نهایت گروه مسلح کاملا متفاوت در مناطق مختلف سوریه در حال ستیز با هم هستند. علاوه بر این ده‌ها کشور و چندین سازمان و گروه سیاسی و شبه نظامی بین‌المللی به فرماندهی، حمایت و نظارت بر شطرنج سیاسی نظامی پیچیده این سرزمین مشغولند.

و سرمقاله ابتکار در نهایت نظر داده: حال با این اوضاع پریشان اگر ارتش و مردم کوتاه بیایند و حکومت مرکزی قدرت را وانهد و رئیس دولت کنار برود، سوریه تا سال‌ها روی ثبات را نخواهد دید و سرزمین شام به افغانستانی در دل جهان عرب و بیخ گوش ترکیه، مدیترانه و اسرائیل بدل خواهد شد.

شائبه سیاسی جذب نیرو در دولت

مجید استوار در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته تصمیمات اخیر دولت برای استخدام گسترده در مراکز دولتی از چند لحاظ حائز بررسی است. اول اینکه چنین استخدام گسترده‌ای بر خلاف قوانین جاری کشور در راستای کوچک کردن دولت است.حال آنکه یکی از مباحث مطرح درباره توسعه کشورها در دو دهه اخیر، کوچک شدن دولت و بزرگ شدن بخش خصوصی است.

صفحه اول بهار با چمدان تی ان تی

صفحه اول بهار با چمدان تی ان تی

این استاد دانشگاه در مقاله خود تاکید کرده کشورهای توسعه یافته به جای فربه کردن دولت،بخش خصوصی را بزرگ کردند. نکته دیگر آن است که به‌رغم وجود سرزمین و نیروی کار و وجود درآمد‌های نفتی چرا ما به شاخصه‌های رشد نمی‌رسیم؟ به نظر علت اصلی این توسعه‌نیافتگی تخطی از برنامه چشم‌انداز بیست ساله است.یعنی دولت به جای تلاش برای کوچک کردن خود به بزرگ کردن آن دست زده است.

مقاله تهران امروز نتیجه گرفته استخدام‌های اخیر دولت نیز برای حل مشکلات اشتغال یا مسائل کشور نیست و به ساده‌ترین و در عین حال اشتباه‌ترین راه حل یعنی استخدام گسترده در دستگاه‌های کم بهره ور دولتی به جای ایجاد اشتغال روی آورده‌ایم.

عزت‌الله یوسفیان ملا هم در مقاله ای در کلیک آرمان تاکید کرده در قانون استخدام و دستور‌العمل‌های آن به طور کامل در قانون خدمات کشوری و همچنین در برنامه پنجساله توسعه مشخص شده چگونه دولت می‌تواند به تناسب تشکیلات و نیازمندی‌های خود به جذب نیرو و استخدام کارمند اقدام کند. اما طبق همان برنامه پنجساله، طرح کوچک شدن دولت هم بررسی شده است.

به نوشته این نماینده مجلس سابق بر این نمایندگان مجلس اصرار بر اشتغالزایی داشتند و حتی بودند نمایندگانی که اعلام می‌کردند خانواده‌ای با ۳ یا ۴ تحصیلکرده بیکار می‌شناسیم و این‌ها را به خدمت بگیرید ولی اینگونه صحبت‌ها هیچ تاثیری نداشت و دولت نمی پذیرفت حالا ناگهان از استخدام ۵۰۰هزار نفر صحبت به میان می‌آید.

غیبت سیاست‌های ضدتورمی

احمد میرمطهری در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد با اشاره به این که ارزش پول ملی در مهرماه نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافت نوشته برای این کاهش شدید، صاحب‌نظران دلایل مختلفی را بیان کرده‌اند. برخی علت را در ساختار ناسالم اقتصاد در سال‌های قبل و برخی علت آن را دستکاری بانک مرکزی در نرخ ارز در شرایط تورمی و بی‌ثباتی اقتصادی در سال‌جاری بیان کردند و عده‌ای هم تحریم واجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها و جبران کسری درآمدها را علت‌العلل دانستند.

هرعلتی که منجر به این کاهش ارزش شده، به جای خود؛ ولی چرا تا کنون برنامه‌ای روشن و واضح توسط مقامات پولی و اقتصادی کشور برای برگشتن این آب رفته به جوی اعلام نشده است؟ در این میان، تنها تحول، ایجاد اتاق مبادلات ارزی و بعضا برخورد نیروی انتظامی با تعدادی از دلال‌ها بوده است، که هیچ‌کدام هم منجر به توقف کاهش ارزش پول ملی یا جبران بخشی از آن نشده است. بانک مرکزی که اصلی‌ترین وظیفه‌اش حفظ ارزش پول ملی و کاهش تورم است در جدیدترین آمار خود خبر از رکوردهای جدید شاخص تورم داده که بنابر محاسبات گوناگون این رکوردزنی با روندهای فعلی همچنان ادامه خواهد یافت.

به نظر این اقتصاددان اکنون تورمی دو رقمی در کشور حاکم است و شاهد افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم هستیم. نقدینگی هم پیوسته و شتابان رو به افزایش است، بازار ارز هم سرکش و نامطمئن راه خود را می‌رود. در مسیر تحولات اقتصادی و وقوع تنگناهای گوناگون که یک روز خود را در کمبود دارو نمایان می‌کند و روز دیگر در مناقشه اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها و نظایر آن، به نظر می‌رسد کاهش ارزش پول ملی در درجه چندم از اهمیت قرار گرفته است.

آلودگی تهران، کارتون جواد تکجو، اعتماد

آلودگی تهران، کارتون جواد تکجو، اعتماد

پورشه یارانه ای و شبان های امروز

علی ودایع در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته ظرف چند ماه گذشته اتومبیل‌فروشان لوکس تهران با مشکل پارکینگ مواجه شده‌اند؛ سیل اتومبیل‌های فوق مدرن فرنگی باعث شده طبقه خاصی از متمولین بازار خودرو در ایران شکل بگیرند. افرادی که بدون آنکه کاری، تولید یا اشتغالزایی انجام دهند به سودهای میلیونی می‌رسند و در پشت پرده افرادی هستند که به سودهای میلیاردی رسیده‌اند. فقط به عنوان نمونه ۷۰ خودرو پورشه ظرف چند ماه به ایران وارد شده است.

به نوشته این مقاله در روزهایی که اتومبیل سواران لوکس در تهران با چراغ‌های روشن در روز روشن به دیگران فخر فروشی می‌کنند لایه‌های میانی و پایین جامعه با نگرانی وضعیت گرانی و تورم را دنبال می‌کنند. قیمت کالاهای مورد نیاز مردم در یک مسابقه اتومبیلرانی که گویی شبیه‌سازی شده مسابقات اتومبیلرانی نسکار است با یکدیگر رقابت می‌کنند. همه در این مسابقه درد آور سعی دارند از دیگری عقب نمانند؛ فرقی نمی‌کند وارداتی باشد یا تولید داخل، همه هستند!

سرمقاله مردم سالاری در پایان نوشته گفته می‌شود به زودی برخلاف نظر مجلس و مصالح عمومی ایران، فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرایی خواهد شد. با واریز شدن یکباره یارانه‌ها که افزایش یافته است اگرچه ممکن است لبخند شیرین یارانه‌ای نقش ببندد و نتیجه انتخابات آینده ریاست جمهوری را تحت تاثیر قرار دهد ولی در طولانی مدت پایه‌های اقتصاد اجتماعی ایران را منهدم خواهد کرد.

باید صمیمانه پوزش خواست

علیرضا افشاری در مقاله ای در صفحه آخر کلیک بهار از ماجرای خاک سپاری و مجلس یادبود استاد مرتضی ثاقب‌فر نوشته که هرچند جامعه‌شناس بود و در این حوزه هم نوشته‌های چندی داشت و هم آثاری را ترجمه کرده بود- مترجم سرشناسِ آثار تاریخی، به‌ویژه در زمینه ایران باستان، به شمار می‌رفت. پس، کاملا طبیعی بود که پس از مرگش خواسته شود که مترجم بزرگ و نویسنده توانا که بیش از ۶۰ جلد کتاب از او به چاپ رسیده در قطعه‌ای در بخش نام‌آوران دفن شود اما با چنین خواستِ به‌حقی مخالفت شد.

نویسنده اضافه کرده که در جریان خاک سپاری جمع پیش از ترکِ مزارش به خواندن سرود «ای ایران» پرداخت. هنوز نخستین بند از سرود به پایان نرسیده بود که نیروهای امنیتی حاضر در محل به جمع اخطار داد. به این ترتیب، خاکسپاری‌ای آرام و بی‌تنش تبدیل به موضوعی داشت می‌شد. مراسم بزرگداشت در خانه اندیشمندانِ علوم انسانی لغو شد.

گزارش نشان می دهد مراسم بزرگداشت استاد ثاقب فرد هم که قرار بوده است در یک مکان شهری برپا شود لغو شده است " پس باید از همه کسانی که اعلام لغو برنامه به آگاهی‌شان نرسید و در این شهر شلوغ و با این هوای آلوده برای حضور در مراسم استادی که ایران‌پرستی‌اش باید الگوی همه ما باشد، آمدند و با در بسته روبه‌رو شدند صمیمانه پوزش خواست".

شایعه خبر نمی‌کند و مجلس می خوره ؟

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته ما می‌خواستیم پرونده تغییر و تحولات در کابینه را ببندیم. اما وقتی رسانه‌های اصولگرا ‏خبرهای پشت پرده را منتشر می‌کنند و وزرای محترم شایعه‌ها را تکذیب می‌کنند، دیگر دست و پایمان شل می‌شود. عموجان ‏معتقد است: «هفت سال گذشته و شما هنوز در خیال خام بحران نصاب کابینه مانده‌اید. اصلا بگذار خیالتان را راحت کنم. اگر کل ‏وزرا و معاونان هم تغییر کنند به جایی بر نخواهد خورد. چیزی گیر شما هم نمی‌آید. «

طنزنویس نوشته والله ما و امثال ما که کاره‌یی نیستیم. ما ‏همین گوشه نشسته‌ایم و نان و ماست‌مان را می‌خوریم. البته ممکن است ماست گران شده باشد اما نان هنوز به ۱۵ هزار تومان یا ‏حتی ۱۵ هزار ریال ارتقا نیافته و جای شکرش باقی ا‌ست.»

عموجان پرسیده: ‏«خب پس به شما چه مربوط که کی می‌رود و کی می‌آید؟ اصلا شما که نه سر پیاز هستید و نه کاندیدا دارید و نه توبه می‌کنید و نه ‏برائت را قبول دارید، بروید دنبال یک زندگی شرافتمندانه. کاری نکنید که یک وقت عاقبت‌تان به جاهای باریک منتهی شود.»

طنزنویس اعتماد جواب داده: خب ‏باز هم مشکل تفاوت معنی است. احتمال تعریف جاهای باریک از منظر عموجان و ما فرق دارد. اوضاع ما خراب‌تر از این هم می‌شود آیا؟ البته فرض محال محال نیست. وقتی جناب سلحشور حکم می‌دهند که «من شک دارم که جیرانی، کاهانی و بقیه این فیلم‏سازان مسلمان باشند. هر کس که به مسلمانان خیانت کند و جوانان را گمراه کند، مفسد فی‌الارض است و خونش حلال است.»

احسان پیربرناش هم در ستون طنز کلیک قانون نوشته هر گاه از دریچه یک سیاستمدار به زندگی نگاه می کنم، روزگارم آبستن حوادث می شود. خب وقتی با حقوق مسافرکشی بخواهم از چنین دریچه ای به زندگی چشم بدوزم باید هزینه این گنده دوزی ها را هم بپردازم. مثلن امروز که می خواندم وزیر اقتصاد به مجلس فرا خوانده شده یا ۳۵ نماینده مجلس درخواست استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مطرح کردند، سعی کردم از دریچه یک وزیر به زندگی نگاه کنم. البته طبیعتن نه از دریچه مرضیه خانم. همین دریچه حاجی بابایی اینا.

به نوشته این طنزنویس:داشتم به این فکر می کردم که اگر همه این استیضاح ها عملی می شد، اگر من طی این چند سال اخیر سرویس رفت و برگشت وزرای استیضاح شده به مجلس بودم، اگر هر کدام تنها ۱۰۰۰ تومان کرایه شان می شد، اگر ۵۰۰ تومانش را هم می دادم به پارکبان پول‌گیر، من الان هیچی که نداشتم، کمِ کم سه هزار میلیارد تومان سرمایه داشتم. آن هم هزینه استهلاک لاستیک و روغن و لنت و دینام در رفته. تنها تفاوت این روزگاری که دارم با آن روزگاری که آبستن حوادث می شود این است که هزینه ها را بدون هیچ کم و کاستی دارم، فقط سه هزار میلیارد تومان را ندارم.

کارتون روز

کارتون جهان پهلوان، کار بزرگمهر حسین پور در قانون

کارتون جهان پهلوان، کار بزرگمهر حسین پور در قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.