دادستان تهران: کیفرخواست مهدی هاشمی ۱۲ عنوان اتهامی دارد

به روز شده:  17:14 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

مهدی هاشمی پس از ۸۴ روز زندان انفرادی با وثیقه آزاد شد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اعلام کرده است که کیفرخواست مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی صادر شده و به دادگاه ارسال خواهد شد.

بر اساس گفته های این مقام قضایی ایران کیفرخواست صادر شده ۱۲۵ صفحه است و ۱۲ عنوان اتهامی را متوجه آقای هاشمی می کند.

در اواخر شامگاه روز ۲۶ آذر (حدود سه هفته پیش) روابط عمومی دادسرای تهران اعلام کرده بود که مهدی هاشمی "پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب" از زندان اوین آزاد شده است.

چند روز بعد سخنگوی قوه قضائیه میزان وثیقه برای آزادی آقای هاشمی را ۱۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

آزادی فرد بازداشتی با تامین قرار وثیقه به این معناست که متهم تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان خواهد بود، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات باشد و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، دوباره به زندان برگردد.

۸۴ روز انفرادی پس از بازگشت به ایران

مهدی هاشمی پس از ۸۴ روز زندان انفرادی با تامین قرار وثیقه آزاد شد.

آقای هاشمی اوایل مهرماه و پس از حدود سه سال اقامت در بریتانیا از طریق دوبی به ایران بازگشت و در بدو ورود، در فرودگاه تهران، از سوی نماینده دادستان تفهیم اتهام شد. او روز بعد خود را به قوه قضائیه معرفی کرد که به بازداشت او منجر شد.

تصاویری که از اولین لحظات آزادی آقای هاشمی منتشر شد، او را در کنار پدر و مادرش و در منزل آنها نشان می داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مدت بازداشت فرزندش یک بار در زمان بستری شدن او در بیمارستان و یک بار در زندان اوین تهران با او ملاقات کرده بود.

فائزه هاشمی، دیگر فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی هم که پیش از ورود برادرش به ایران بازداشت شده بود، در حال حاضر در زندان اوین محکومیت شش ماهه خود را به اتهام تبلیغ علیه نظام می گذارند.

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ"، اتهاماتی است که منتقدان مهدی هاشمی در داخل حکومت ایران، متوجه او کرده اند.

فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، همچنین از سوی نزدیکان به آیت الله خامنه ای متهم است که در سازماندهی اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

اما وکیل مهدی هاشمی می‌گوید هیچ مدرکی علیه موکلش وجود ندارد.

برخی از رسانه‌های ایران پیشتر گزارش داده بودند که آقای هاشمی رفسنجانی پیش از بازگشت فرزندش به ایران رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.