ابهام در مورد شرایط حضور رئیس جمهور در مجلس ایران

به روز شده:  17:29 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

محمود احمدی نژاد گفته است که "به علت مشغله کاری" فرصتی برای شنیدن سخنان نمایندگان نخواهد داشت

یک هفته مانده به زمان پیش بینی شده برای حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در مجلس، گفته شده که آقای احمدی نژاد، برخلاف نظر هیات رئیسه مجلس، خواستار گفتگویی یک طرفه با نمایندگان است.

محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس، به خبرگزاری مهر گفته است که آقای احمدی نژاد چهارشنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) در پیامی شفاهی که از سوی معاون پارلمانی خود به هیات رئیسه فرستاده اعلام کرده که بعد از انجام سخنرانی، "به علت مشغله کاری" فرصتی برای شنیدن سخنان نمایندگان نخواهد داشت.

رئیس دولت دهم، روز چهارشنبه هفته آینده قرار است برای بیان دیدگاه های خود راجع به مسائل جاری کشور به صحن علنی مجلس برود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای احمدی نژاد امروز در حاشیه جلسه هیات دولت گفته است که برای "خدمت به مردم و حل مشکلات کشور" باید "چندین تصمیم‌گیری بزرگ" انجام شود و وی قصد دارد طرح هایی که دولت وی در این زمینه آماده کرده را از تریبون مجلس اعلام کند.

پیشتر، لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران گفته بود که هدف رئیس جمهور از شرکت در صحن علنی مجلس، "بررسی برخی مشکلات حوزه اقتصاد خصوصا بودجه" و "آخرین مسائل جاری کشور" است.

"دغدغه های دولت"

محمد دهقان در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، خبر داده که هیات رئیسه مجلس قرار است در جلسه ای درخواست جدید رئیس جمهور برای گفتگوی یک طرفه با نمایندگان را بررسی کند.

"آقای احمدی نژاد گفته است که برای 'خدمت به مردم و حل مشکلات کشور' باید 'چندین تصمیم‌گیری بزرگ' انجام شود و وی قصد دارد طرح هایی که دولت وی در این زمینه آماده کرده را از تریبون مجلس اعلام کند"

وی افزوده است که هیات رئیسه، موافق "بیان نظرات دو طرف" بوده و توضیح داده: "یعنی در یک جلسه چهار ساعته قرار بود دو ساعت رئیس جمهور صحبت کند و دو ساعت دیگر نمایندگان نظرات کارشناسی خود را مطرح کنند تا جلسه مفیدی باشد."

آقای دهقان همچنین اظهار داشته که رئیس جمهور، پیشتر در دیدار با "مجمع نمایندگان خراسان رضوی" گفته بوده که می خواهد "در جلسه غیر علنی بدون حضور دوربین ها و خبرنگاران حضور پیدا کند تا بتواند به راحتی نظرات و مطالب خود را بیان کند"، اما بعدا نظرش را تغییر داده است.

وی در اظهاراتی جداگانه اعلام کرده که قرار است برخی از اعضای هیات رئیسه، قبل از برگزاری جلسه چهارشنبه، با رئیس جمهور دیدار کنند تا در خصوص دوجانبه بودن صحبت های این جلسه به توافق برسند.

به گفته او، امروز نیز اعضای هیات رئیسه مجلس و معاون پارلمانی رئیس جمهور گفتگوهایی را در این زمینه انجام داده اند و طی آن، لطف الله فروزنده به بیان "دغدغه های دولت در خصوص جلسه چهارشنبه آینده" پرداخته است.

محمد دهقان توضیح بیشتری در باره "دغدغه های دولت" نداده است، اما توضیح داده که در پاسخ به این دغدغه ها، اعضای هیات رئیسه مجلس بر "آرام بودن این جلسه و حفظ حریم مسئولان ارشد اجرایی کشور" تاکید کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.