هشدار احمدی نژاد به کسانی که می‌خواهند مردم را در انتخابات 'مدیریت' کنند

به روز شده:  12:59 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391
محمود احمدی نژاد

پاسخ غیرمستقیم محمود احمدی نژاد به نماینده ولی فقیه در سپاه در حالی منتشر شده که آقای احمدی نژاد، خود متهم است که با کمک سپاه به ریاست جمهوری رسیده است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با هشدار به کسانی که به گفته او در پی "مدیریت مردم" در انتخابات هستند گفت: "هرکس بخواهد مردم را مدیریت کند، مردم او را مدیریت می‌کنند."

به نوشته سایت ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد این اظهارات را چهارشنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) و در پاسخ به سوالی راجع به "اظهارات اخیر برخی افراد در خصوص انتخابات که به معنای مداخله در روند انتخابات است" بیان کرده است.

گزارش خبرگزاری های ایسنا و مهر از این اظهارات رئیس جمهور نیز حکایت دارند که این سخنان، در پاسخ به سوالی راجع به "موضوع مهندسی انتخابات" بیان شده است.

روز گذشته، علی سعیدی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، "وظیفه ذاتی" این نیرو را "مهندسی معقول و منطقی انتخابات" از طریق "تبیین چهارچوب ها و معیارها" دانسته بود.

ساعاتی بعد از انتشار این اظهار نظر و بازتاب گسترده آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه اظهار داشت که منظور آقای سعیدی "مهندسی ورود منطقی و معقول برای فعال‌سازی ظرفیت‌های سپاه در اجرای مأموریت‌ها و مسئولیت‌های قانونی در حوزه انتخابات" بوده و نه "دخالت سپاه در انتخابات".

در پی انتشار صحبت های امروز آقای احمدی نژاد هم، حمیدرضا مقدم فر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران، در مصاحبه با خبرگزاری فارس "موضع گیری رئیس جمهور نسبت به مصاحبه روز گذشته" علی سعیدی را باعث "تعجب" دانسته است.

آقای مقدم فر با ذکر اینکه "یکی از سیاست های رسانه های بیگانه و ضدانقلاب، قرار دادن ایشان در مقابل نهادهای انقلابی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است"، به رئیس جمهور توصیه کرده که "پیش از هرگونه اظهارنظر از جنس اظهارنظرهای امروز، درباره ادعاهایی که به عنوان سوال از ایشان مطرح می‌ شود، تحقیق به عمل بیاورند تا خدای ناکرده در دام‌های اینچنینی نیفتند".

"حمیدرضا مقدم فر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران 'موضع گیری رئیس جمهور نسبت به مصاحبه روز گذشته' علی سعیدی را باعث 'تعجب' دانسته است"

در سال های گذشته، بسیاری از اصلاح طلبان و برخی از محافظه کاران، سپاه پاسداران را به "مهندسی انتخابات" و دخالت غیرقانونی در آن متهم کرده اند.

منتقدان حکومت ایران، معتقدند که سپاه پاسداران و نیروی شبه نظامی مرتبط با آن یعنی بسیج، نقشی تعیین کننده در پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داشته اند.

اشاره به اظهارات رهبر ایران

به گزارش ایسنا، محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، با اشاره به صحبت‌های روز گذشته آیت الله خامنه ای در مورد انتخابات گفته است:‌ "مقام معظم رهبری و امام نیز همواره تاکید داشتند که انتخابات مال ملت است و هیچ‌کس بالاتر از ملت در کشور نیست و این بزرگان فرمودند که ما یک رای بیشتر نداریم و این ملت است که تصمیم می‌گیرد و انتخاب می‌کند."

در حالی که در خبر تنظیم شده توسط خبرگزاری مهر از اظهارات آقای احمدی نژاد نیز، چنین اشاره ای به صحبت های دیروز رهبر ایران وجود دارد، در خبر منتشر شده در سایت ریاست جمهوری ایران، این نقل قول دیده نمی شود.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دیروز در یک سخنرانی در شهر قم خواستار "حضور پرشور و همگانی مردم در انتخابات" و خودداری از کارهایی شده بود که باعث کاهش این حضور می شوند.

"روز گذشته، علی سعیدی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، 'وظیفه ذاتی' این نیرو را 'مهندسی معقول و منطقی انتخابات' از طریق 'تبیین چهارچوب ها و معیارها' دانسته بود"

رهبر جمهوری اسلامی ایران، در این سخنرانی به "کسانی که سعی می کنند به مردم تلقین کنند که انتخابات سلامت لازم را ندارد" هشدار داد که انتقاداتشان از سلامت انتخابات، "به تحقق اهداف دولت های مستکبر کمک می کند".

آقای خامنه ای، همچنین با انتقاد از افرادی که "مکرر می گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود" گفت: "در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟"

اظهارات آقای خامنه ای، پس از آن انتشار می یافت که شخصیت هایی چون اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد خاتمی رئیس جمهور سابق و محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم، در اظهار نظرهایی جداگانه خواستار برگزاری انتخابات "آزاد" شده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.