گزارشگران بدون مرز: ایران در برابر تحریم خارجی روزنامه‌‌نگاران را تهدید می‌کند

به روز شده:  13:05 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژانويه 2013 - 21 دی 1391
گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلام را به تهدید همکاران ایرانی رسانه‌های جهانی و خانواده هایشان متهم کرده است

یک سازمان بین المللی مدافع حقوق و آزادی رسانه‌ای دولت ایران را به خاطر فشاربر روزنامه‌نگاران مورد انتقاد شدید قرار داده است.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه ای در وبسایت خود با عنوان "تهدید کارکنان رسانه ها و خانواده هایشان چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران را آشکار می‌کند"گفته است که دهها مورد تهدید را علیه خانواده‌های روزنامه نگارانی که برای رسانه‌های بین‌المللی کار می‌کنند شمارش کرده و افزوده است که طی دو ماه گذشته، نهادهای امنیتی در تهران، بوشهر، کرج و قزوین تعدادی از روزنامه‌‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ایران، از جمله دو نوجوان ۱۴ و ۱۵ ساله را احضار، تهدید و بازجویی کرده اند.

این بیانیه ضمن ابراز نگرانی عمیق از "دستگیری خودسرانه روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران و تهدید علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران رسانه‌های جهانی در ایران" گفته است که روز ۵ دی ماه سال جاری، ماموران وزارت اطلاعات در شهر قزوین به دفتر هفته‌نامه "حدیث قزوین" مراجعه کردند و پس از بازرسی و ضبط کامپیوترها و بازداشت همه حاضران در محل، دفتر هفته‌نامه را پلمپ کردند.

به گفته گزارشگران بدون مرز، کارکنان نشریه پس از سه ساعت بازجویی آزاد شدند اما رحیم سرکار، سردبیر حدیث قزوین که در اسفندماه سال گذشته نیز بازداشت و با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، همچنان در اداره اطلاعات قزوین در بازداشت است.

همچنین، روز ۱۲ دی ماه، ماموران اداره اطلاعات قزوین، پس از بازرسی و ضبط وسایل شخصی و کامپیوتر محمد کیمیایی، از نویسندگان هفته نامه حدیث قزوین، او را با خود بردند. به گفته گزارشگران بدون مرز، آقای کیمیایی در سلول انفرادی اداره اطلاعات زندانی است و خانواده او از علت بازداشت او اطلاعی ندارد.

اعتراضات علیه فشار بر روزنامه نگاران ایران

اقدامات جمهوری اسلامی علیه رسانه ها و روزنامه نگاران هدف تظاهرات اعتراضی بوده است

در ادامه این بیانیه آمده است که ماموران پلیس مبارزه با جرایم اینترنتی - فتا - در کرج یک وبلاگ نویس ۱۴ ساله را بازداشت کردند. وبسایت این نهاد امنیتی در شرح این ماجرا نوشت که "نوجوان ۱۴ ساله کرجی که اقدام به انتشار داستان‌های مستهجن در وبلاگ خود کرده بود، شناسایی و بازداشت شد و در تحقیقات صورت گرفته، به جرم خود اعتراف کرد."

در شرح تحولاتی که ظاهرا حاکی از تلاش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای محدود کردن اطلاع‌رسانی رسانه‌ای است، گزارشگران بدون مرز گفته است که دو هفته پیش از این ماجرا، پلیس فتا در بوشهر تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را احضار و بازجویی کرد و همچنین، سروش قیصی‌زاده، وبلاگ نویس ۱۵ ساله و فرزند یونس‌ قیصی‌زاده، از روزنامه‌نگاران منتقد و معروف منطقه هم، احضار شد و به مدت پنج ساعت تحت بازحویی قرار گرفت.

به گفته گزارشگران بدون مرز، هدف از احضار و بازجویی این نوجوان، تحت فشار قرار دادن پدرش بوده است.

فشار بر همکاران رسانه های خارجی

بخشی از بیانیه گزارشگران بدون مرز به تشریح "تهدید علیه خانواده‌های روزنامه‌نگارانی که با رسانه‌های جهانی همکاری می کنند" اختصاص دارد و در آن آمده است که "این تهدیدها که پیش از این هم در جمهوری اسلامی وجود داشت، از سه سال پیش و پوشش گسترده اخبار ایران و به ویژه تظاهرات اعتراضی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات مورد مناقشه خرداد ۱۳۸۸ در رسانه‌های جهانی بیشتر شده است."

زندان  اوین

گزارشگران بدون مرز بازداشت و ارعاب روزنامه نگاران را حربه ایران برای مقابله با تحریم‌های دانسته است

گزارشگران بدون مرز، تشدید تحریم ایران را نیز از علل افزایش فشار بر روزنامه نگاران دانسته و نوشته است که از آنجا که این تحریم ها "ابزارهای ارتباطاتی و توانایی پخش و نشر تبلیغات جمهوری اسلامی را نیز محدود کرده است، رژیم با ایجاد تضییقات برای رسانه‌های جهانی، دست به تلافی جویانه زده است."

این بیانیه از لغو مجوز فعالیت روزنامه‌نگاران دفتر خبرگزاری رویترز در تهران "با سناریوی قضایی ساخته و پرداخته شده ماموران وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" به عنوان نمونه ای از اینگونه فشارها یاد کرده است.

موارد دیگری که در بیانیه مورد اشاره قرار گرفته عبارتست از "تحمیل روزنامه‌نگاران نزدیک به نهادهای امنیتی بر برخی رسانه‌ها برای ایجاد رعب و کنترل بیشتر فعالیت‌های آنها؛ فشار بر همکاران و گزارشگران ایرانی و خارجی برخی از رسانه‌های جهانی حاضر در ایران برای تعدیل و تعطیل فعالیت هایشان؛ آزار و اذیت این گزارشگران و همکارانشان در صورت امتناع از تن دادن به خواسته‌های حکومت در نحوه جمع‌آوری و انتشار خبرهای حساس."

گزارشگران بدون مرز افزوده است که برای بسیاری از این روزنامه‌نگاران پرونده سازی شده است و برخی از آنان به دام ماموران امنیتی افتاده و به اتهامات مختلف از جمله "داشتن روابط منافی عفت" متهم و گاه به سنگسار نیز تهدید شده اند.

به عنوان مثال، یک خبرنگار زن جوان، که گزارشگران بدون مرز او را با نام اختصاری "ه - کا" معرفی کرده، پس از آشنایی با یک روزنامه نگار عضو یکی از رسانه‌های معتبر جهان در جریان همایشی که دولت ایران در بهمن سال ۱۳۸۹ در تهران برگزار کرده بود، از سوی ماموران وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شد. ماموران اطلاعات سپس او را به داشتن رابطه جنسی با "مرد کافر" و جاسوسی برای کشور بیگانه متهم و به اعدام و سنگسار تهدید کردند.

تظاهرات اعتراضی به انتخاب احمدی نژاد

فشار بر رسانه ها به خاطر پوشش خبری اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بیشتر شد

گزارشگران بدون مرز افزوده است که تحت فشار ماموران وزارت اطلاعات، این زن جوان مجبور به اعتراف به "جاسوسی" و اعتراف نامه‌ای حاوی اتهام "تجاوز" روزنامه نگار خارجی را امضا کرد. پس از این اعترافات، این زن مجبور شد با ماموران امنیتی همکاری کند و در تماس با روزنامه نگار خارجی، در صدد برآید او را به ایران و مناطقی مانند شهری در نزدیکی یکی از تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی بکشاند، تا ظاهرا دستگاه های امنیتی بهانه‌ای برای دستگیری این شهروند خارجی داشته باشند.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که این زن جوان ایرانی سرانجام موفق شد به یک کشور اروپایی پناهنده شود اما "در خارج کشور هم ماموران امنیتی برای وادار کردن او به همکاری، همچنان خانواده اش را در ایران تهدید می کنند."

گزارشگران بدون مرز با یادآوری اینکه خانواده های بسیاری از همکاران ایرانی رسانه‌های بین‌المللی تحت فشار قرار می گیرند تا از بستگان خود بخواهند به همکاری خود پایان دهند، جمهوری اسلامی را هدف انتقاد شدید قرار داده و نوشته است: "نظام دین سالار مستبد و غرق در فساد حاکم بر ایران چنین شیوه‌هایی را به گونه‌ای منظم به کار می‌گیرد و از اینگونه اتهامات منزجر کننده به عنوان حربه‌ای برای مقابله با تحریم‌های وضع شده توسط دولت‌های غربی بهره‌برداری می کند و مرتکب رفتاری می شود که مصداق بارز گروگانگیری است."

در پایان این بیانیه آمده است که گزارشگران بدون مرز اطلاعات دست اولی را از قربانیان "روش‌های پست و موذیانه مورد استفاده دولت تهران دریافت کرده و در اختیار نهادهای حقوق بشری سازمان ملل متحد قرار داده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.