مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱

به روز شده:  03:02 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژانويه 2013 - 21 دی 1391

انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد سال ۱۳۹۲ یکی از موضوعاتی است که در این پنجشنبه آخر هفته در ۲۱ دی ماه به روزنامه‌های چاپ تهران جنب و جوش بیشتری داده است. اعلام استخدام‌ ۵۰۰ هزار نفر در دولت دهم و درخواست محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران برای حضور در مجلس از دیگر مطالبی است که به تفصیل در یادداشت‌ها به آن پرداخته‌ شده است. خبر آزادی گروگان‌های ایرانی در سوریه نیز تیتر یک و عکس اول بیشتر روزنامه‎ها را به خود اختصاص داده است.

صفحه نخست روزنامه آرمان روز 21 دی

صفحه نخست روزنامه آرمان

شکاف اصولگرایان در نبود اصلاح‌طلبان

علی قنبری، فعال سیاسی در سرمقاله روزنامهکلیک آرمان روابط عمومی نوشته است که در حال حاضر می‌توانیم اصولگرایان را به چند شاخه تقسیم کنیم، نزدیکان دولت که سعی می‌کنند از اصولگرایان سنتی جدا شوند. اصولگرایان سنتی و در نهایت اصولگرایان متجدد.

به نوشته سرمقاله آرمان، با نزدیک شدن به انتخابات و تلاش اصولگرایان برای کسب مجدد ریاست جمهوری و تلاش دولت برای بقا، هر کدام از شاخه‌های اصولگرایی سعی می‌کنند دیگری را از صحنه رقابت انتخاباتی حذف کنند. به طور مشخص مشاهده می‌شود که در جبهه پایداری که سابق براین برای تداوم دولت کنونی در عرصه

حاکمیت برنامه‌ریزی می‌کرد، در حال حاضر تلاشش این است که خود را به ظاهر در اختیار دولت قرار ندهد. بخشی از اعضای این جبهه به قوت از دولت دفاع می‌کنند که در صدر این افراد آقای الهام قرار دارد و حالا هم جبهه پایداری برای پاک کردن برچسب حمایت از دولت او را از این تشکل سیاسی اخراج کرد.

به اعتقاد آقای قنبری به هر حال شکاف بین اصولگرایان ماحصل اهداف انتخاباتی و خواست بقا در حاکمیت از طرف هرکدام از شاخه‌های اصولگرایی است و همین امر باعث می‌شود تا هرکدام از این شاخه‌ها قصد حذف دیگری را داشته باشند و طبیعی است که با استمرار این مطالبه قدرت، روزبه روز شکاف بین اصولگرایان بیشتر از قبل شود و عدم حضور اصلاح‌طلبان در صحنه هم به عمیق‌تر شدن این شکاف کمک می‌کند.

هشدار نسبت به جریان پوپولیستی در انتخابات ۹۲

مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب مردم‌سالاری از تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه اصلاح‌طلبان ایران خبر داده و گفته که متاسفانه برخی از مدعیان اصولگرایی به

جای این که مواظب دخالت آشکار و پنهان دولتمردان در انتخابات ۹۲ باشند، دائما به امثال آقای عسگراولادی حمله می‌کنند که چرا فلانی را فتنه‌گر می‌داند یا نه؟

به گزارش روزنامه کلیک مردم‌سالاری این نماینده مجلس هشتم با اشاره به جریان پوپولیستی که با وعده‌های توخالی همچون پنج برابر کردن یارانه‌ها و پرداخت مجدد سهام عدالت و یا اقداماتی همچون استخدام چند ده هزار نفری و امثالهم، مجددا بنا دارند عوام‌فریبی کنند.

به گفته مدیر مسئول این روزنامه همه دلسوزان کشور اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا باید دست در دست یکدیگر گذاشته و مانع شوند تا این جریان پوپولیستی هشت سال دیگر بر دستگاه اجرایی مسلط شود.

صفحه نخست روزنامه مردمسالاری دی 21

صفحه نخست روزنامه مردمسالاری

ایران، مصر و موانع

اردشیر سنایی، استاد دانشگاه در روزنامه کلیک اعتماد نوشته است که سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به چند کشور آفریقایی از جمله مصر قابل توجه است.

به نوشته این روزنامه، تلاش جمهوری اسلامی این است که به نوعی با نزدیک شدن به کشورهای خاص در منطقه و جهان اسلام بتواند از زیر فشار تحریم‌های گسترده علیه ایران خارج شود. لازمه این امر نیز برقراری ارتباط با کشورهایی از جمله مصر است.

به اعتقاد آقای سنایی اما در بهبود روابط ایران و مصر مشکلاتی وجود دارد و مادامی که برطرف نشوند چندان نمی‌توان به نتیجه‌بخش بودن سفرهایی از این دست در آب شدن یخ روابط بین دو کشور امیدوار بود.

بخشی از این مشکلات به نوع رژیم سیاسی و افرادی که در مصر حکومت می‎کنند، ارتباطی ندارد و به همین دلیل بعد از سرنگونی مبارک و به قدرت رسیدن مرسی شاهد تغییر آنچنانی در روابط بین دو کشور نیستیم.

به نوشته این استاد دانشگاه، مصر به دنبال احیای نقش سنتی خود در خاورمیانه و خلیج فارس است و از این نظر جمهوری اسلامی ایران می‌تواند چالشی برای این کشور محسوب شود. تفکر سلفی‌گری در مصر هم مع خود را نشان داد، با تفکر شیعی حاکم بر ایران به لحاظ بنیادی تعارضات اساسی دارد؛ بنابر این به گفته آقای سنایی، امکان نزدیکی دو کشور دشوار و بعید به نظر می‌رسد.

تاخیر ۱۷۲ روزه در برگزاری مجمع عمومی بانک مرکزی

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصادنوشته است که قانون پولی و بانکی ایران، بانک مرکزی را مسئول تنظیم و اجرای سیاست‌های پولی و اعتباری دانسته و حفظ ارزش پول و موازنه پرداخت‌ها، تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی را از هدف‌های بانک مرکزی می‌داند.

به نوشته آقای جنان صفت، دقت در کارنامه بانک مرکزی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این نهاد بسیار با اهمیت و اثرگذار اقتصادی، در انجام مسئولیت‌ و هدف‌های مندرج در قانون یادشده با چالش روبه‌رو بوده است.

رشد مطالبات معوقه بانک‌ها و رسیدن آن به رقم خیره‌کننده ۷۲ هزار میلیارد تومان، کاهش شتابان ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر خارجی از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ تا به امروز و افتادن مسیر تصمیم‌گیری در باره نرخ ارز و تخصیص ارز به مبادلات تجاری از بانک مرکزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد، از مصداق‌های ناکامی در کارنامه بانک مرکزی به حساب می‌آید.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد، چون از مهلت مقرر قانونی برگزاری جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی ۱۷۲ روز می‌گذرد و با توجه به این که دولت هنوز لایحه بودجه ۱۳۹۲ را به مجلس نداده، پرسش‌های زیادی در ذهن فعالان و کارشناسان اقتصادی پدیدار شده است.

از جمله این که آیا قرار است که بانک مرکزی باقی‌مانده اقتدار و استقلال نسبی‌اش را نیز در ماه‌های پایانی دوره قانونی دولت دهم از دست بدهد؟

صفحه نخست روزنامه تهران امروز دی 21

صفحه نخست روزنامه تهران امروز

لطفا بیشتر استخدام کنید!

جواد سیدپور در روزنامه کلیک تهران امروز نوشته است که به این خبرها توجه کنید: ۵۰۰ هزار نفر در دستگاه‌های دولتی استخدام می‌شوند، یارانه ۷۴ میلیون ایرانی از ۴۵ به ۲۵۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند، ری به عنوان پاره تن تهران باید از تهران جدا شود.

به نوشته این روزنامه این‌ها تنها چند خبر و تصمیم جنجالی است که طی یکی، دو هفته گذشته از طرف دولت کلید زده شده است که یکی از این مصوبات یعنی جدایی ری از تهران ابطال شده است، مصوبه استخدام‌های بی‌ضابطه، نیمه ابطال شده و افزایش یارانه‌ها نیز که پیشاپیش توسط مجلس ممنوع اعلام شد.

خلاصه که آقای سیدپور نوشته، شاید دولت هم دنبال همین هدف است، یعنی می‌خواهد بگوید؛ ما می‌خواستیم ۵۰۰ هزار نفر را استخدام بکنیم، نگذاشتند! می‌خواستیم؛ فلان کار مثبت را انجام بدهیم، نشد!

به نوشته تهران امروز واقعیت این است که عصر «نگذاشتند»، گذشته است و دیگر کسی نمی‌تواند با چنین واژه‌هایی طرفی ببندد و کسی را بفریبد.

چرایی افزایش مطالبات معوق بانک‌ها

محمد صدرهاشمی، کارشناس بانکی در روزنامه کلیک آرمان نوشته است، مهم‌ترین عاملی را که باید در افزایش مطالبات معوق موثر دانست، چرخه اقتصادی است که به دلایلی از جمله محدودیت‌های بین‌المللی و تورم، نمی‌تواند به فعالیت‌های خود به خوبی ادامه دهد و همین مسئله در افزایش میزان مطالبات موثر است.

به اعتقاد آقای صدرهاشمی، البته نکته مهم دیگر نحوه برخورد با این بدهکاران است که به نظر می‌رسد نیاز به تجدیدنظر دارد، چرا که نحوه برخورد با بدهکاران بانکی در ایران به طور کلی با دیگر کشورها متفاوت بوده و بدهکاران بانکی به راحتی می‌توانند از پرداخت بدهی‌های خود فرار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.