احمد جنتی: یک گردن‌کلفتی موضوع انتخابات آزاد را مطرح کرد

به روز شده:  12:11 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391

آقای جنتی گفته که یکی از کسانی که از همه گردن کلفت تر است مدتها قبل موضوع انتخابات آزاد را مطرح کرده و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند.

احمد جنتی امام جمعه موقت تهران طرح موضوع "انتخابات آزاد" را رمز فتنه و شورش در انتخابات ریاست جمهوری آینده دانسته و گفته است "کسانی که خود را مرد سیاست می دانند و نقش بالایی در حکومت داشتند آیا خجالت نمی کشند که حرف دشمنان خارجی نظام را می زنند و حرف بیگانگان را تکرار می کنند؟"

آقای جنتی گفته است که "شکست خورده های سیاسی این روزها صحبت از انتخابات آزاد می کنند و یکی از آنها که از همه گردن کلفت‌تر است مدتها قبل این موضوع را مطرح کرده و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند. در خارج هم منافقین و سلطنت طلب‌ها این حرف را می زنند و اعتقاد دارند که با انتخابات آزاد می توانند انقلاب اسلامی را براندازند."

در هفته های اخیر شخصیت هایی چون اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری کنونی، در اظهار نظرهایی جداگانه خواستار برگزاری انتخابات "آزاد" شده اند.

چهار روز پیش (سه شنبه ۱۹ دی (۸ ژانویه) آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به افرادی که"مکرر می گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود"، هشدار داد که مراقب باشند حرف هایشان "مردم را از انتخابات مأیوس نکند."

آیت الله خامنه ای گفت که "معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد؛ از اول انقلاب ۳۴ انتخابات داشتیم، کدامش آزاد نبوده است؟"

احمد جنتی با اشاره به وقایع انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ خطاب به کسانی که بحث انتخابات آزاد را مطرح کرده اند گفته است که مردم "حرکت های شما را دیده اند و هم شما را و هم روسا و لیدرهای فتنه را شناخته اند و می دانند در چه خطی حرکت می کنید لذا شما باید از مردم خجالت بکشید."

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از کاندیداهای انتخابات، حکومت را به تقلب گسترده در انتخابات و دستکاری در نتایج آن به نفع محمود احمدی نژاد متهم کردند.

در پی اعلام نتیجه این انتخابات، تظاهرات اعتراضی برگزار شد که برای چند ماه ادامه داشت. در جریان این اعتراضات، صدها نفر از معترضان و هواداران این دو کاندیدا دستگیر و در جریان اعتراضات خیابانی تعدادی کشته شدند.

عده ای از دستگیر شدگان، هنوز زندانی هستند و مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسر او زهرا رهنورد، از حدود دو سال پیش در حصر خانگی به سر می برند.

آقای جنتی دبیری شورای نگهبان را بر عهده دارد که مسئول بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس است .این شورا می تواند صلاحیت کاندیداها را براساس تشخیص خود از سوابق و دیدگاه های آنها رد کند.

آقای جنتی تاکید کرده "کسانی که واجدین شرایط باشند امکان ندارد که رد شوند و اگر هم واجد شرایط نباشند امکان ندارد که تایید شوند و انتظاری غیر از این هم نباید داشته باشند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.