سفر وزیر کشور ایران به سوئیس برخلاف تحریم های اتحادیه اروپا

به روز شده:  16:46 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

اتحادیه اروپا وزیر کشور ایران را تحریم کرده است

مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران که در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد، به سوئیس سفر کرده و روز شنبه با مقام هایی از سازمان ملل متحد دیدار کرده است.

سایت وزارت کشور ایران خبر داده است که آقای محمدنجار روز شنبه بیست و سوم دی (دوازدهم ژانویه) از مقر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ژنو بازدیده کرده است.

بر اساس گزارش منابع رسمی در ایران، سفر وزیر کشور ایران به سوئیس به دعوت کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان صورت گرفته است.

بر اساس مصوبه شورای وزیران اتحادیه اروپا، آقای محمد نجار وزیر کشور ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفته است.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، با هدف فشار به ایران درباره پرونده اتمی این کشور، تحریم های مستقل مضاعفی را افزون بر تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران تصویب کرده اند.

سومین وزیر تحریم شده ایرانی در یک کشور اروپایی

توقیف اموال و دارایی های افراد تحریم شده و اعمال محدودیت سفر آنها به کشورهای عضو اتحادیه، از پیامدهای تحریم اتحادیه اعلام شده است.

سفر مصطفی محمدنجار به سوئیس، دومین دیدارش از یک کشور اروپایی از زمانی است که اتحادیه اروپا او را تحریم کرده است.

آقای محمدنجار اواخر سال گذشته خورشیدی هم برای حضور در یک نشست مربوط به سازمان ملل به وین پایتخت اتریش سفر کرده بود.

وزیر کشور ایران تنها عضو کابینه ایران نیست که با وجود قرار داشتن نامش در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا به یکی از کشورهای عضو این اتحادیه سفر کرده است.

رستم قاسمی وزیر نفت و علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران هم که از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده اند، پیش از این از کشورهای عضو این اتحادیه دیدار کرده اند.

سفر آقای قاسمی به مقصد وین و مقر دبیرخانه کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود و آقای صالحی هم به عنوان وزیر خارجه ایران قصد دیدار از پایتخت های اروپایی را داشت.

مسئولان مرزی در اتحادیه اروپا موظفند از ورود اعضای تحریم شده به خاک این اتحادیه جلوگیری کنند.

برخی از حقوقدان ها می گویند که برای جلوگیری از چنین برخوردی، وزرای ایرانی باید پیش از عزیمت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست مصونیت موردی کنند.

مطابق این مصونیت موردی، شخص تحریم شده بنابر وظیفه یا ماموریت مشخص کاری وارد خاک اتحادیه اروپا می شود و اخراج و دستگیری او منتفی خواهد بود.

با این حال مشخص نیست مقام های ایرانی تحریم شده برای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا مصونیت موردی می گیرند یا خیر.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.