آمریکا: مقامات ایران به قوانین خودشان احترام بگذارند

به روز شده:  07:11 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

نولاند: از ایران می‌خواهیم به مسولان سفارت سوئیس اجازه مقالات با دو شهروند آمریکایی زندانی را بدهد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت سعید عابدینی و امیر حکمتی، دو شهروند آمریکا که در ایران زندانی هستند، گفت: "از مقامات ایران می‌خواهیم که به قوانین خودشان احترام بگذارند و به آقای عابدینی اجازه دهند به وکیل دسترسی داشته باشد."

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "آقای عابدینی بیش از سه ماه پیش به علت اعتقادات مذهبی‌اش توسط مقامات ایرانی بازداشت شد و متوجه شده‌ایم که جلسه دادرسی او به زودی برگزار خواهد شد."

گفته شده است که سعید عابدینی، شهروند ایرانی-آمریکایی، از پیروان آیین مسیحیت و کشیش است.

براساس برخی گزارش‌هایی تاییدنشده، گرویدن آقای عابدینی به آیین مسیحیت دلیل بازداشتش بوده است.

۵۰۰ روز

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با این توضیح که بیش از ۵۰۰ روز از بازداشت امیر حکمتی، دیگر شهروند زندانی آمریکا در ایران می‌گذرد، گفت: "آقای حکمتی حدود شش ماه است که اجازه ملاقات نداشته تا بشود از سلامت او باخبر شد."

امیر حکمتی، شهروند ایرانی‌تبار آمریکا که برای مدتی در ارتش آمریکا خدمت کرده است، در سال ۱۳۹۰ و پس از سفر به ایران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب اسلامی در ایران آقای حکمتی را به اتهام "همکاری با دشمن، عضویت در سازمان اطلاعاتی آمریکا و تلاش برای متهم کردن ایران به تروریسم" به اعدام کلیک متهم کرده بود، ولی این حکم بعدا کلیک لغو و گفته شد که دیوان عالی ایران به محاکمه دوباره او رأی داده است.

خانواده امیر حکمتی و دولت آمریکا اتهاماتی را که در ارتباط با جاسوسی علیه او مطرح شده‌اند، رد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از ایران خواست تا به مسولان سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا در ایران هستند، اجازه دهند تا با سعید عابدینی و امیر حکمتی ملاقات کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.