ابهام دوباره در مورد حضور احمدی‌نژاد در مجلس ایران

به روز شده:  16:39 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391
احمدی نژاد و لاریجانی

روابط دولت و مجلس ایران در سال‌های اخیر پر تنش بوده است

مجلس و دولت ایران در مورد حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود، دچار اختلاف شده‌اند و قرار است موضوع روز دوشنبه در مجلس دوباره بررسی شود.

پیشتر اعلام شده بود که آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه در یک جلسه علنی چهار ساعته مجلس حضور پیدا می کند و ضمن سخنرانی، به انتقادات و خواست‌های نمایندگان گوش می‌دهد.

اما اکنون حسین سبحانی نیا، عضو هیأت رئیسه مجلس می گوید که آقای احمدی نژاد توسط لطف الله فروزنده، معاون پارلمانی خود پیغام فرستاده است که وقت گوش کردن به سخنان نمایندگان را ندارد و "مایل است پس از در میان گذاشتن سخنان خود با وکلای ملت، مجلس را ترک کند".

آقای سبحانی نیا گفته است: "از آنجا که پیشنهاد جدید دولت مکتوب نیست، قرار است در جلسه روز دوشنبه (فردا ۲۵ دی) مورد بررسی قرار گیرد تا در مورد آن تصمیم گیری شود".

خبرگزاری مهر نوشته است که آقای احمدی نژاد پیغام داده که اگر نمایندگان اصرار به سخنرانی دارند، وزرا می توانند در مجلس بمانند و سخنان نمایندگان را به او منتقل کنند.

به نوشته این خبرگزاری، واکنش نمایندگان مجلس به این پیغام تند بوده است، تا حدی که "هیأت رئیسه مجلس در پیامی شفاهی خطاب به رئیس جمهور اعلام کرده است که اگر او فرصتی برای استماع سخنان نمایندگان و پاسخ دادن به آنها ندارد، بهتر است در جلسه روز چهارشنبه مجلس حضور پیدا نکند، چرا که با این شرایط، نمایندگان مردم در مجلس هم تمایلی به شنیدن سخنان او ندارند".

جزئیات مسائلی که آقای احمدی نژاد می خواهد در سخنرانی خود در مجلس مطرح کند، رسما اعلام نشده و او تنها گفته است که برای حل مشکلات کشور لازم است "چندین تصمیم‌گیری بزرگ" انجام شود و وی قصد دارد طرح هایی را که دولت وی در این زمینه آماده کرده، از تریبون مجلس اعلام کند.

به نظر می رسد که اصولگرایان منتقد دولت در مجلس، نگران هستند که آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود تصمیماتی را اعلام کند که از نظر آنها مشکل آفرین هستند.

آنها در روزهای اخیر، به ویژه در مورد احتمال اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها هشدار می دهند.

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیروز گفته بود که دولت برای اجرای این مرحله آماده است.

منتقدان می گویند که دولت قصد دارد با اجرای این طرح، میزان یارانه های نقدی پرداختی به مردم را افزایش دهد و از این کار هدف انتخاباتی دارد.

انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری ایران خرداد ماه آینده برگزار می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.