لغو همایش انتخاباتی اصلاح طلبان در ایران

به روز شده:  18:16 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391
انتخابات

انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری ایران در خردادماه برگزار می‌شود

جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ایران که قرار بود در روزهای پنجشنبه و جمعه برای بررسی انتخابات دوره آینده ریاست جمهوری تشکیل شود، لغو شده است.

منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان می گویند که مسئولان امنیتی شرط هایی برای موافقت با برگزاری این جلسه و فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان گذاشته اند که از نظر آنها به معنای مخالفت عملی با این فعالیت‌هاست.

سایت کلمه نوشته است که یکی از مقامات وزارت اطلاعات تعدادی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را فراخوانده و به آنها گفته است که باید از میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعلام برائت کنند، رسما ساز و کار انتخابات را تأیید کنند، نمایندگان جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را به جلسه شورا دعوت نکنند و از هماهنگی با محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران خودداری کنند.

اما رسول منتجب نیا، عضو حزب اعتماد ملی به سایت بهار نیوز گفته است که مسئولان گفته اند که اصلاح طلبان در صورت موافقت با سه شرط اول می توانند درخواست خود را برای صدور مجوز برگزاری همایش انتخاباتی به وزارت کشور بدهند.

او گفته است: "نمایندگانی که از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در این جلسه حاضر بودند، این شرط گذاری و نوع نگاه و تعامل را عملا پیامی در جهت ممانعت از ورود این شورا به روند انتخابات تلقی و از مراجعه به وزارت کشور خودداری کرده اند".

علی محمد غریبانی، رئیس ستاد برگزاری گردهمایی اصلاح طلبان هم در گفتگو با خبرگزاری مهر، لغو شدن این گردهمایی را تأیید کرده است.

احزاب و چهره های اصلی اصلاح طلب ایران در پی حمایت از اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ به شدت توسط حکومت تحت فشار قرار گرفتند.

مقامات قوه قضائیه، جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را "منحل" اعلام کرده اند و بسیاری از اعضای اصلی این دو حزب محکومیت قضایی گرفته اند و بعضی از آنها در زندان هستند.

گروهی از اصلاح طلبان با مشارکت در انتخابات دور آینده ریاست جمهوری که قرار است در خردادماه برگزار شود مخالفند و می گویند که تنها در صورتی باید در این انتخابات شرکت کرد که حکومت زندانیان سیاسی را آزاد کند، حصر خانگی رهبران مخالفان را بردارد و آزادی رسانه ها را تضمین کند.

مقامات حکومتی تا کنون به این درخواست ها واکنش منفی نشان داده اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.