بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران – ۲۵ دی

به روز شده:  02:48 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از سخنان طعنه آمیز وزیر آموزش و پرورش نوشته و در مقالات و طنزنوشته های خود به انتقاد از آن پرداخته اند. گمانه زنی هائی درباره حضور احمدی نژاد در مجلس و گزارش هائی درباره قانون شکنی های دولت از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

آقای وزیر لطفا بر زخم‌ها نمک نپاشید

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه بهار

فهیمه طباطبایی در مقاله ای در کلیک شرق به گفته وزیر آموزش و پرورش پرداخته که به دانش‌آموزانی که در هوای سرد حیاط مدرسه ایستاده بودند تذکر داد که "مواظب باشید خودتان و والدینتان دچار سرماخوردگی نشوید، چراکه اینجا هر اتفاقی که برای شما بیفتد، گردن ما می‌اندازند و یقه ما را می‌گیرند".

به نظر نویسنده این‌گونه سخنان طعنه‌آمیز و به اصطلاح طنز آلود اولین‌بار نیست که از سوی حمیدرضا حاجی‌بابایی مطرح می‌شود، چند نمونه از اتفاقات ناگوار آموزش‌وپرورش و واکنش‌های مبرا‌جویانه و حتی بی‌تفاوت حاجی‌بابایی نسبت به حوادثی همچون آتش‌سوزی خوابگاه دانش‌آموزی در چابهار در آبان ۹۰ و کشته شدن سه دانش‌آموز در سانحه تصادف اتوبوس اردوی راهیان نور در آبان‌ماه امسال و کشته شدن ۲۱ دانش‌آموز، در خاطره ها مانده است.

نویسنده شرق تاکید کرده اگر شخص حاجی بابایی در همان روز اول که این حادثه رخ داد به جای پاسخ تمسخر‌آمیز به خبرنگاران، شخصا تقصیر را به گردن می‌گرفت یا در مجلس به جای مقصر جلوه دادن معلم مدرسه، خود کمبودها و کاستی‌های موجود در مدارس را دلیرانه به عهده می‌گرفت، اینچنین افکار عمومی به التهاب و مقابله‌ستیزی نمی‌افتاد. در یک کلام، مردم همچنان ناراحت از اتفاقات ناگوار در آموزش‌وپرورش هستند و زخم افتاده بر پوست افکار عمومی بیش از پاشیدن نمک، نیاز به التیام از سوی مقصران ماجرا را دارد.

علی عباسپور تهرانی، رییس پیشین کمیسیون آموزش مجلس هم در مقاله ای در همین روزنامه با تاکید بر این که وزارت آموزش و پرورش بحق یکی از مسوول‌ترین وزارتخانه‌های کشور در قبال مردم است نوشته این سخنان از سوی کسی مطرح می‌شود که در حوزه تحت مدیریت خود، مسوولیت سنگینش برای حفاظت از سلامت روحی و جسمی دانش‌آموزان این کشور را به راحتی به سخره می‌گیرد و در شأن مسوولان نیست.

به نوشته شرق: ریشه بسیاری از این اتفاقات با عملکرد آموزش و پرورش گره خورده است. اینکه وزیری مسوولیت‌های خود را جدی نمی‌گیرد و با جملاتی مانند «لیز نخورید» و‌«سرما نخورید» مسوولیت حفاظت از سلامت روحی و جسمی دانش‌آموزان را از دوش خود بر می‌دارد، جای تاسف دارد و تنها می‌توان گفت این سخنان در شأن وزرای این نظام نیست.

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

بدون یقه

پوریا عالمی در ستون از هر نظر بی ضرر کلیک شرق نوشته: یک بابایی، حالا شما فرض کنید حاجی‌بابایی، که یک‌کاره‌ای هست، حالا شما فرض کنید وزیر آموزش و پرورش، خطاب به دانش‌آموزان گفت: مواظب باشید پایتان لیز نخورد یا دچار سرماخوردگی نشوید، چرا که اینجا هر اتفاقی برای شما بیفتد، یقه ما را می‌گیرند.

نویسنده تاکید کرده: یک دلیل اینکه وزیران و کلهم دولتی‌ها پیراهن بدون یقه می‌پوشند این است که کسی نتواند یقه‌شان را بگیرد. البته اینکه مسئولان در عصر حاضر، خودشان پیش‌قدم بشوند و یقه‌دار نپوشند بهتر است. چرا؟ چون در قرون وسطا وقتی تقصیر می‌افتاد گردن کسی، یقه‌اش را نمی‌گرفتند، بلکه اول یقه‌اش را قیچی می‌کردند و بعد سرش را با احترام می‌سپردند به حضرت گیوتین.

طنز روزنامه شرق بر اساس یقه‌گیری نوشته: در کوچه الان وزیر آموزش و پرورش سر صف به بچه‌ها می‌گوید «اگه سُر بخورید یقه ما رو می‌گیرند» این بچه‌ها بروند خانه به باباشان بگویند «اگه پول تو جیبی‌‌ام رو ندادی، یقه‌ات رو می‌گیرم» پدر و مادر بدبخت نمی‌نشینند و افسوس نمی‌خورند که بچه‌شان چطوری با ادبیات کوچه آشنا شده؟ حالا اگر بچه بگوید: «به جون خودم این حرفا رو از وزیر آموزش و پرورش یاد گرفتم» باباش یقه‌اش را نمی‌چسبد که چرا خلاف هم می‌گوید؟

مجلس آماده رییس جمهور، دولت مظهر قانون شکنی

مهدی قدیمی در گزارش اصلی کلیک اعتماد نوشته مجلس خود را برای میزبانی از رییس جمهور آماده می‌کند. اما این آمادگی در دل خود رگه‌هایی از نگرانی دارد، چرا که هنوز پای احمدی‌نژاد به صحن بهارستان نرسیده، ساز ناسازگاری کوک کرده و در حالی که بهارستان‌نشینان از جلسه چهارساعته و گفت‌وگوی متقابل سخن می‌گویند، او در نامه به مجلس روز و ساعت حضور خود را هم تعیین کرده، یک ساعت و سی دقیقه و هیچ جایی هم برای اظهارنظر نمایندگان در نظر نگرفته است تا به قول مجلسی‌ها «متکلم وحده» باشد.

به نوشته این گزارش طیف اصولگرایان مجلس که کمتر از دو ماه قبل، در تکاپو بودند تا هر طور شده طرح سوال از احمدی‌نژاد منتفی شود و او به مجلس نیاید، حالا با لبخندی بر لب از آمدن او به صحن بهارستان ابراز خرسندی می‌کنند. اما در میان سخنان‌شان می‌توان همچنان نگرانی‌هایی یافت؛ که اگرچه در زمان طرح سوال، با تلاش برای منتفی شدن سوال نمایندگان، می‌توانستند بر آن غلبه کنند، اما این‌بار راهی برای جلوگیری از این اتفاق ندارند. آنها تنها باید «امیدوار» باشند که رییس دولت در سخنان خود ملاحظه کند و مجلس را مانند روزی که برای پاسخ به سوال‌ها آمده بود، به استهزاء نگیرد و سخنی نگوید که مردم را در مقابل مجلس قرار دهد.

اعتماد نوشته: نمایندگان می‌گویند این‌بار چون نمایندگان احمدی‌نژاد را به مجلس فرا نخوانده‌اند، او موضع تقابلی ندارد. اما همچنان با این موضوع که «احمدی‌نژاد برای شنیدن سخنان آنها فرصت ندارد و بعد از بیان سخنانش صحن علنی را ترک خواهد کرد» کنار نیامده‌اند.

دولت مظهر قانون‌شکنی

محمدحسین جعفریان در کلیک تهران امروز نوشته گویا کار این روزهای مجلس شورای اسلامی شده است تصویب قوانین مختلف برای کنترل قانون‌شکنی‌‌های قوه مجریه. اما چنان‌که پیش از این نیز شاهد بوده‌ایم، دولت کار خودش را می‌کند و خدا می‌داند این وضع به کجا خواهد رسید، به طور مثال پس از آنکه آقای احمدی‌نژاد، سومین وزارت‌خانه را به نیکزاد سپرد، مجلس با تصویب قانونی، آن را نادرست و غیرقانونی خواند. به رئیس‌جمهور هم ابلاغ کرد اما خبری از حرف شنوی نیست.

این مقاله با اشاره به اجازه استخدام هزار و پانصد نفر در ریاست جمهوری نوشته همزمان خبر رسید مشابه این اجازه، برای استانداران تمام استان‌ها نیز صادر شده که روی هم به استخدام بیش از پانصد هزار نفر می رسد. تصمیمی که نمایندگان یکصدا گفتند: غیرقانونی است اما سخنگوی دولت، الهام معتقد است، برداشت افراد از قانون متفاوت است.

به نوشته مقاله تهران امروز دولت از این قانون‌شکنی‌ها کم نداشته و حیرتا که در کشمکش‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، ریاست جمهور، مخالفان را به قانون‌گریزی متهم کرد و مدعی شد اگر ایرادی دارند از راه قانونی آن را پیگیری کنند و حالا خود ایشان شده‌اند سمبل احترام به قانون! اما گویا مخالفان ایشان آن موقع مشاوری فکور چون الهام نداشتند تا آنها هم بگویند: برداشت افراد از قانون متفاوت است! آقای رئیس‌جمهور! جناب آقای سخنگو! با این اعمال و ادله که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. ما به کجا می‌رویم.

مردم زیر فشار و دولت در اصرار ، رسانه ها در جعل آمار

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته اقتصاد کنونی کشور تحت تاثیر تحریم‌ها و به گمان کارشناسان به دلیل اجرای غلط فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در شرایط اضطرارو بحران بسر می‌برد تورم کنونی از پیش بینی‌ها فراتر رفته است. به دلیل افزایش سر سام آور قیمت ارز،اهداف فاز اول زیر سؤال رفته است و در حقیقت از نظر دست آوردها به نقطه قبل از اجرای فاز اول برگشته ایم.

کارتون شهاب قنبری، اعتماد

بنا بود با اجرای فاز اول و واقعی شدن قیمت ها،جلوی قاچاق مواد سوختی گرفته شود این در حالی است که هم اکنون با افزایش قیمت ارزدوباره قیمت مواد سوختی وارداتی از جمله بنزین با قیمت تولید داخلی، فاصله گرفته است ودقیقاً شرایط قبل از اجرای فاز اول را پیدا کرده است بنابراین زمینه قاچاق فراهم آمده است از سوی دیگر گرانی و تورم کنونی ارزش ۴۵ هزارتومان سرانه یارانه را به صفر نزدیک کرده و این یارانه هیچ نسبتی با هزینه کنونی زندگی ندارد از طرفی مطابق گفته کارشناسان، دولت در اجرای فاز اول حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان کسری پنهان دارد که بخش عمده آن مربوط به هزینه آب و برق مصرفی است حال با این شرایط آیا اجرای فاز دوم منطقی می‌نماید.

به نظر سرمقاله ابتکار در این شرایط اصرار بر اجرای طرح پر رمز وراز هدفمندی یارانه‌ها تنها بر رمزها می‌افزاید و هیچ نشان روشنگری به جامعه نمی‌دهد آنچه از مرحله اول بدست آمد در این یک سال اخیر باد هوا شد و حال با کدام دست آور و با تکیه بر کدام پشتوانه باید ریسک مرحله دوم را نیز بر جامعه تحمیل کرد.به عبارتی اجرای فاز دوم هدفمندی در این اوضاع واحوال،تیر در تاریکی مطلق می‌باشد.

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اصرار یکباره دولت دهم در این ماه‌های پایانی بر اجرای فاز دوم، بیش از آنکه حکایت از یک اقدام اقتصادی داشته باشد، شائبه‌های سیاسی به همراه دارد.چراکه، در حالیکه مردم زیر فشار شدید اقتصادی، گلایه‌مندند و دولت در کنترل قیمت‌ها پس از نوسانات شدید ارزی ناتوان بوده است، اصرار بر اجرای فاز دوم یارانه‌ها که در شرایط موجود، «انفجار تورمی» را به همراه دارد، بیش از آنکه تصمیمی کارشناسی تلقی شود، اقدامی ضربتی و بدون پشتوانه حمایتی حتی از سوی مجلس است.

به نوشته این مقاله: برخی دولتی‌ها، ناکامی‌های مرحله اول را به دوش دشمنان و تحریم‌ها می‌اندازند . حال جای سوال است، در این شرایط که تحریم‌های بین‌المللی وارد فاز جدیدی شده‌اند، به نحوی که دولت می‌بایست بودجه را از وابستگی به نفت خارج کند، آیا اجرای فاز دوم، فشار بیشتری بر دوش مردم ایجاد نخواهد کرد؟ آیا بازهم باید در جواب ناکامی‌های دولت در اجرای فاز دوم و افزایش غیرقابل تحمل قیمت‌ها، از دولتی‌ها بهانه تحریم را شنید؟

مقاله مردم سالاری در نهایت به جمله نایب رییس مجلس توجه داده که گفته با اجرای فاز دوم، اگر به هر نفر ۲۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شود، در مقابل ۴۰۰ هزار تومان با این آزاد سازی قیمت‌ها دریافت می‌شود.

مهدی نصرتی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد از رسانه هائی انتقاد کرده که اخبار و گزارش سایت هائی را کپی پیست می کنند و انتشار می دهند چنان که به گزارش یکی از خبرگزاری‌ها،"واحد اطلاعات اکونومیست انتظار دارند که طی سال آینده برای مردم ایران سرانه تولید ناخالص داخلی هفت هزار و ۴۰ دلاری به ثبت برسد و این در حالی است که سرانه تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۹۳ به هفت هزار و ۷۷۰ دلار خواهد رسید که افزایش ۶۶۰ دلاری نشان می‌دهد. در همین حال اعتقاد بر این است که سرانه تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۳۹۴ به هشت هزار و ۷۱۰ دلار افزایش خواهد یافت"

به نوشته این مقاله در ادامه خبر نیز رشدهای مشابهی برای سال‌های آتی و با دقت بالایی تا پنج سال شمسی آینده پیش‌بینی شده است! در حالی که یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که تحقق این ارقام به این معنی است که رشد تولید سرانه ایران در سال گذشته حدود ۱۱ درصد بوده است و طبق این خبر این روند قرار است ادامه پیدا کند و برای سال‌های آتی هم رشدهای بین ۱۰ تا ۱۴ درصد در انتظار اقتصاد ایران است! برای اینکه تصور بهتری داشته باشیم که این اعداد چقدر رویایی و در حقیقت پرت هستند، باید بدانیم با این اعداد تقریبا هر ۶ سال تولید و اندازه اقتصاد ایران دو برابر خواهد شد!

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت نوشته اینکه یک منبع خبری چرا هر ماه این خبر غلط را منتشر می‌کند، یک بحث است؛ ولی اینکه چرا سایت‌ها و خبرگزاری‌های تخصصی اقتصادی نیز به نقل چنین خبری می‌پردازند این سوال را پدید می‌آورد که آیا هیچ‌گونه درک و تصوری نسبت به اعداد مطرح‌شده وجود ندارد؟ و سخن آخر اینکه فرض کنیم هیچ سررشته‌ای از آمار و اقتصاد و نرخ رشد اقتصادی و وضعیت اقتصاد ایران و جهان نداشته باشیم، حداقل این سوال مطرح می‌شود که از کی تا به حال اکونومیست بر مبنای سال هجری شمسی هم گزارش رشد اقتصادی می‌دهد؟

تبلیغات انتخاباتی

محمد رضا نصیری در صفحه طنز کلیک قانون نوشته: در شماره امروز هر چی هست می‌خوانید خب، تبلیغ و آنونس ندارد که. الان دارید می‌خوانید که بابا دارد بیاناتش را به‌صورت قپی‌وار ادامه می‌دهد: «من اگه به عنوان رئیس انتخاب بشم نفری ۴۵هزار تومن به هر نفر می‌دم، برای هر کدوم‌تون یه ویلا می‌خرم دم آب، می‌برم‌تون دوبی دوبی، طلا می‌خرم، پول توجیبی رو، دو برابر می‌کنم، ماشین می‌خرم براتون، آپارتمان سه‌خوابه، همه‌تون رو دوست دارم، کیف و کفش می‌خرم، لباسای گرون‌قیمت... اَه! اصلن دسته‌بیل وارداتی از امارات هم نمی‌خرم براتون...!» (آیکون تعجب حضار!

در ادامه این طنز آمده: فهمیدید که همه آن وعده‌ها پوچ و توخالی و بدون پشتوانه بود و بابا فقط می‌خواست دل ننه را به دست بیاورد. بعد از رد شدن از پل همان کم‌محلی‌های سابق ادامه یافت و دیگر اثری از بابا و وعده‌هایش نبود و این درحالی بود که طرف دیگر هنوز پشت میز مناظره نشسته بود و داشت برای سفر و ویلا و پول توجیبی و دوبی برنامه می‌چید که برنامه‌هایش چیدن روی آب شد.

کارتون روز

کارتون ابوالفضل محترمی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.