سازمان حفاظت محیط زیست خواستار مجازات شدید قاتلان خرس‌‎های سمیرم

به روز شده:  14:47 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
خرس‌های سمیرم

تصاویر کشتار توله خرس‌های سمیرم اصفهان

در پی برگزاری دادگاه متهمان به کشتار خرس‌های سمیرم، محمد محمدی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به عنوان شاکی این پرونده از قاضی دادگاه خواست که "اشد مجازات" را برای متهمان اصلی کشتار و سلاخی خرس‌ها در نظر بگیرد.

آقای محمدی زاده امروز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه (۱۴ ژانویه) تاکید کرد که سازمان حفاظت محیط زیست تا گرفتن رأی قطعی برای متخلفان این پرونده دست از تلاش بر نخواهد داشت.

روز ۲۰ شهریورماه سال گذشته فیلمی در اینترنت منتشر شد که در آن شکارچیانی دیده می شدند که یک خرس ماده را با گلوله می کشتند و دو توله او را درحالیکه شکم آنها را با چاقو پاره کرده بودند، مورد آزار قرار می دادند تا از شدت خونریزی و جراحات وارده می مردند.

این تصاویر اعتراض‌ نهادهای محیط زیستی و فعالان حوزه محیط زیست و حیات وحش را درپی داشت.

با پیگیری‌های انجام شده یکی از متهمان که معلم یکی از مدارس سمیرم بود، بازداشت و پس از دو ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شد، اما متهم دیگر پرونده همچنان با گذشت یک سال از حادثه متواری است.

براساس قوانین ایران، جریمه کشتن خرس ۷۰۰ هزار تومان است. احمدرضا لاهیجان زاده، مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان در شهریورماه سالجاری به پایگاه خبری سبز پرس گفته بود: "در مورد این دو نفر، سلاح غیر مجازی که از آنها کشف شده است سه سال محکومیت را برایشان در پی خواهد داشت."

رضا جوالچی دبیر انجمن دفاع از حقوق حیوانات پیشتر به روزنامه شرق گفته بود: "شکارچیان این منطقه کاملا شناخته شده هستند و بدون مجوز اقدام به حمل اسلحه می‌کنند ولی مسوولان محلی و همچنین سازمان محیط زیست تاکنون هیچ‌گونه اقدامی مبنی بر جلوگیری از اقدام این متخلفان به‌عمل نیاورده‌اند. این منطقه به‌طور کل فاقد پاسگاه محیط‌بانی و هرگونه محیط‌بانی است. به گفته مردم محلی به واسطه اینکه این منطقه بین سه استان اصفهان، چهارمحال‌و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است، ادارات محیط زیست این استان‌ها هر کدام ایجاد محیط‌بانی را وظیفه دیگر استان‌ها دانسته و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند."

به دنبال این اتفاق، ۲۰ شهریور به همت گروه های حامی محیط زیست و حیوانات بعنوان "روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات" نامگذاری شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.