پیش‌بینی یک فرمانده سپاه: ناآرامی این‌بار از شهرستان‌ها شروع می‌شود

به روز شده:  19:20 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

به نوشته روزنامه قانون، ناصر شعبانی در دانشگاه امام حسین درس امنیت ملی تدریس می‌کند

ناصر شعبانی، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین وابسته به این نهاد نظامی، احتمال داده است که این کشور با ناآرامی مواجه شود.

آقای شعبانی گفته است که "فرض ما این است که ناآرامی ها از شهرستان ها به جای تهران شروع شود. امکان دارد مسائل معیشتی خیلی تاثیرگذار باشد و قشر زحمتکش و آسیب پذیر در مسائل آینده شرکت داشته باشند ولی ما تجربه مقابله با آن را داریم."

این مقام نظامی ایران گفته "تحلیل امروز ما این است که مسائل معیشتی که عوامل مختلفی مثل سو مدیریت و تحریم و غیره در آن دخیل هستند در فراوانی نارضایتی ها اثر بگذارد و بعید نیست بستر اقتصادی آماده باشد و در زمان انتخابات نیز سیاسی ها بخواهند از این استفاده کنند. ولی اگر تا دو ماه دیگر وضعیت در ایران و سوریه و عراق همین گونه که حال است باشد، غرب ما را دعوت به همکاری می کند."

آقای شعبانی با روزنامه قانون چاپ تهران گفت و گو کرده و در شماره روز دوشنبه ۲۵ دی (۱۴ ژانویه) این روزنامه منتشر شده است.

'کاندیداها را با خطوط قرمز آشنا می کنیم'

آقای شعبانی به اعتراضات اوایل پاییز سال جاری خورشیدی اشاره کرده و گفته "درحوادث اخیر بازار انصافا مدیریت بحران ما از آنچنان بلوغ و شایستگی برخوردار بود که شما دیدید چقدر زیبا به استقبال مسائل بازار رفتیم و کنترل کردیم."

اظهارات هشدارآمیز درباره آینده احمدی نژاد

ناصر شعبانی جانشین فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین: در افکار عمومی جا افتاده است که مشایی به احمدی نژاد الهام بخشی دارد و جایگاه مشورتی دارد و اگر کسی متکی به خودش نباشد آسیب پذیری دارد.

جانشین فرمانده دانشگاه نظامی امام حسین گفته است که "در حال حاضر داریم کاندیداها را با خطوط قرمز آشنا می کنیم که این تجربیاتی است که از فتنه پیش به دست آوردیم. هم حریف شکست خورده این تجربه را دارد که با نظام سرشاخ شود و هم ما تجربه داریم."

به نوشته روزنامه قانون، آقای شعبانی در دانشگاه امام حسین درس امنیت ملی تدریس می کند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان برخورد با اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نقشی اساسی داشت.

آقای شعبانی در پاسخ به سئوال روزنامه قانون درباره اظهارات حبیب الله عسگراولادی، از شخصیت های سیاسی حزب موتلفه اسلامی درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی که برخلاف تبلیغات رسمی و حکومتی آنها را "سران فتنه ندانسته" بود گفته "در هر تحولاتی ممکن است آرایشات به هم بخورد و دوست امروز دشمن فردا شود. ما در حال حاضر در حال درمان مجروحان جنگ نرم در حوادث اخیر هستیم، از آیت الله گرفته تا سردار و در کل این موضع گیری برای این آقا که هیچی، برای بزرگ تر از ایشان نیز اتفاق می افتد."

آقای عسگراولادی چندی بعد اظهارات خود درباره گفته‌هایش توضیحاتی داد که برخی از مقام های حکومتی آن را به عقب نشینی تعبیر کردند.

احمدی نژاد؛ فرصت یا تهدید

"جریان انحرافی عقبه اجتماعی ندارد و در حال حاضر تهدیدی برای نظام نیست، در شرایط کنونی چهره های پیچیده تری وجود دارد و در برابر مسائل باید منتظر باشیم که رهبری چه می فرماید"

ناصر شعبانی

آقای شعبانی در گفت و گوی اخیرش به عنوان یک مقام نظامی حملات تندی را متوجه محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی کرده و گفته "آقای احمدی نژاد می توانست فرصتی برای نظام باشد، اما اگر این رویه باشد به تهدید تبدیل می شود."

این مقام نظامی ایران گفته است که "در افکار عمومی جا افتاده است که مشایی به احمدی نژاد الهام بخشی دارد و جایگاه مشورتی دارد و اگر کسی متکی به خودش نباشد آسیب پذیری دارد ولی در کل باید برای او [محمود احمدی نژاد] دعا کرد که عاقبت بخیر شود، برگردد و سوار کشتی انقلاب شود."

آقای شعبانی گفته "جریان انحرافی عقبه اجتماعی ندارد و در حال حاضر تهدیدی برای نظام نیست، در شرایط کنونی چهره های پیچیده تری وجود دارند و در برابر مسائل باید منتظر باشیم که رهبری چه می فرماید."

نزدیکان آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، اسفندیار رحیم مشایی و نزدیکان او را "جریان انحرافی" می خوانند.

آقای احمدی نژاد به تازگی گفته که انتخابات آینده ایران باید به صورت آزاد برگزار شود و "بزرگان نظام هم فقط در آن یک رای دارند."

"در هر تحولاتی ممکن است آرایشات به هم بخورد و دوست امروز دشمن فردا شود. ما در حال حاضر در حال درمان مجروحان جنگ نرم در حوادث اخیر هستیم، از آیت الله گرفته تا سردار"

ناصر شعبانی

آقای خامنه ای اخیرا در یک سخنرانی با موضع گیری درباره یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران از به کار بردن اصطلاح "انتخابات آزاد" انتقاد کرده است.

هواداران رهبر ایران از زمان این سخنرانی دست به انتقاد از چهره هایی زده اند که خواهان برگزار انتخابات آزاد هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد از جمله چهره هایی هستند که خواهان برگزاری انتخابات آزاد شده بودند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده برگزار و طی آن جانشین آقای احمدی نژاد انتخاب شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.